Příběh o Zoufálkovi

The Tale of Despereaux

Príbeh o Zúfalčekovi

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

Velká Británie / USA, 2008, 93 min

996. hodnocený film: Snímek, který zde většina uživatelů shodila, já naopak vypíchnu a pochválím. Je sice jisté, že kvalit pixarovských animáků nedosahuje, leč se mu nedá upřít snaha o zajímavý příběh. Ne, tohle není žádný připitomělý myšák Stuart Little, který jde se svou kvalitou kamsi do kytek. Tohle je fajn pohádka pro děti, kteří ji ocení nejvíce. A to se cení, že si nehraje na nějaký velkofilm. Proto si jej mnoho lidí ani nevšimne. Kdo na něj ale narazí omylem, tak jako já, mohl by filmu přijít na chuť a i jej dobře ohodnotit. 4* jsou možná přemrštěným hodnocením, ale pro se nesnažit nepozvednout hodnocení této milé pohádky. 4*(17.3.2011)

***Celkem 74%***TV/// Dabing 9/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Animace 7/10/// PLUS: bohaté obsazení v originálním dabingu, náš český dabing rovněž stojí za pozornost, příjemně poutavé vyprávění, slušné zpracování, více výrazných postav, které hýbou dějem MÍNUS: naopak hlavní postava není největším tahounem děje, animace je v některých místech slabší (lidské postavy a detaily pozadí-jako by bylo ploché), občas méně poutavá hudba, rovněž jednodušší příběh./// Shrnutí: Příběh o Zoufálkovi jsem měl dlouho v hledáčku. Film se mi nakonec líbil, i když nepřekonal moje očekávání. Rovněž se dá říct, že je trochu jednodušší a více přístupnější dětem něž dospělému publiku. Přesto se tu najde i několik prvků, které sice nepřekvapí, ale zaujmou. Mám na myslí charakteristiku postav. Světy lidí, myší a krys, kdy jednoduše poznáte kdo má být naivní, kdo hodný a kdo zlí. Trošku škoda, že si Zoufálek tím filmem spíš jednoduše projde (proletí) a to dříve než si uvědomí co vlastně vykonal. PS: V poslední době mi přijde, že tvůrci víc tlačí na příběh (který se občas i povede) než na humornou/komediální stránku filmu. Zrovna u Zoufálka se moc nenasmějete.(31.1.2013)

• Bohnice05

Odvážný pokus o "originalitu". Vážně jsem to napsal? Vždyť jde o pohádku, to není originální. Ale v dnešní době, jak i sám oficiální distributor píše, kdy se animáky spoléhají na popkulturní odkazy, samoúčelné vtípky a podle mě dost často i parodie, je i klasická pohádka mezi animáky něčím novým, svěžím a originálním. Bohužel si nemůžu odpustit kritiku animací. Asi nejlépe bylo ztvárněno, když si myšák četl pohádku a tu si představoval. Samotný film už ale dost zaostával.(1.11.2015)

• Rincewind

Přiznávám se, na animáky mám fakt slabost...Ale aby se mi tohle líbilo, to by ta slabost musela hraničit s nekritickým obdivem...Tvůrci se asi inspirovali leckde, připadalo mi to jako směs Ratatouille, Happy Feet a Flushed Away. Bohužel z těchto filmů si to nic kladného nevzalo. Nebylo to vtipné, ani trošku napínavé, milé a už vůbec to nemělo svoje kouzlo. A celou dobu jsem přemýšlel, jestli to má nebo nemá být pohádkové. Jasně, malá statečná myš, která se shlédne v rytířském příběhu a zachrání princeznu. Ale co ty krvelačné masožravé krysy, které chtějí princeznu sprovodit ze světa nějakým ošklivým způsobem??? To je na rodinný film už trochu moc. 40% a ani o chlup víc.(20.3.2009)

Ak čakáte animák plný popkultúrnych narážok, budete sklamaní. Ak čakáte, že malý myšiak bude sršať humorom tým, že miliónkrát narazí do steny, budete rovnako sklamaní. A sklamaný bude aj ten, kto čaká úžasné bojové scény, vymetené, smiešne postavy (typu oslík), lásku medzi myšiakom a jemnou myškou, ktorú zachráni spred zlého potkana...nie, Despereaux nie je ako súčasné animáky, je to klasická rozprávka, v ktorej sú rytieri, princezné a...myši s potkanmi. Celá zápletka pripomína rozprávky ako Šípková ruženka, rovnako aj stavby, či hudba. Okrem ľudského sveta sú veľmi pekne spracované svety myší a potkanov, veľká časť sa venuje postavám (ktorých je tu naozaj veľa), pričom každá má svoj význam a žiadna tam nie je len ako nástroj čohosi. Všetko ešte podkresľuje rozprávačka, vďaka ktorej je cítenie, že ide o klasickú rozprávku jasnejšie a niekoľko kreatívnych nápadov (najmä na začiatku).(22.3.2009)

• - Vzhled "zeleninového strašidla" Bolda inspirovaly slavné obrazy italského malíře Giuseppeho Arcimbolda. (D.Moore)

• - Film vznikl podle stejnojmenné knihy z roku 2003 autorky Kate DiCamillo. Dílo přečetlo asi 10 milionů čtenářů a titul se dlouho držel na předních pozicích žebříčku nejprodávanějších knih. (hippyman)

• - Původně byl navržený na hlavní postavu hlas Justina Longa, nakonec však role připadla Matthew Broderickovi. (sir-dave)