Příběh o Zoufálkovi

The Tale of Despereaux

Príbeh o Zúfalčekovi

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

Velká Británie / USA, 2008, 93 min

Já byl nadšený. Příjemný humor. Rozmanité postavy, kterým nechybí vývoj (tedy až na tu hlavní, ta byla dost nevýrazná, ikdyž měla obrovský potenciál). Akční scény, které připomenou takové řežby jako bitvu v aréně v druhé epizodě Hvězdných válek. Do toho navíc trefná a napětí stupňující hudba. Bohužel jen ten hlavní myšáček byl na svou neobyčejnost nudný. Jinak by k dokonalosti nescházel ani příjemný komentář připomínající Nekonečný příběh.(4.7.2009)

Hodně temné, hodně posmutnělé a někdy až drastické (rodiče bez odporu vydávající své dítě na smrt). S šerosvitem pracující animace skutečně připomíná staré mistry (některé výjevy z krysího světa vypadaly jako od H. Bosche), jenomže působila poněkud chladně. Stísňující pocit ve mně vyvolala ošklivá děvečka od prasat, která tak zoufale a přitom tak marně toužila být princeznou. Vypravěčovy vsuvky nadhazují úvahy v tak syrové formě málokdy vídané v animovaném filmu - zrada, zoufalství, samota a odpuštění.____ Jenomže je to nedotažené, motivy dobře nevyzní, mnohé scény jsou nevygradované. Hlavní motiv o zemi, kde přestalo svítit slunce, není dostatečně vysvětlený. /29. 12. 12./(29.12.2012)

V pohádkách mám docela přehled :-) Tuhle jsem v kině nějak přehlédla a do rukou se mi dostala, aniž bych o ní něco věděla či čekala a příjemně překvapila - rozhodně hodnotím jako nadprůměr. Moc pěkná animace, zajímavá kombinace vypravěčky a samotného příběhu, který má hlavu a patu. Příjemně to uteklo.(19.9.2009)

• Bohnice05

Odvážný pokus o "originalitu". Vážně jsem to napsal? Vždyť jde o pohádku, to není originální. Ale v dnešní době, jak i sám oficiální distributor píše, kdy se animáky spoléhají na popkulturní odkazy, samoúčelné vtípky a podle mě dost často i parodie, je i klasická pohádka mezi animáky něčím novým, svěžím a originálním. Bohužel si nemůžu odpustit kritiku animací. Asi nejlépe bylo ztvárněno, když si myšák četl pohádku a tu si představoval. Samotný film už ale dost zaostával.(1.11.2015)

Rozpočet $60miliónovTržby USA $50,877,145Tržby Celosvetovo $88,717,945Tržby za predaj DVD v USA $26,766,510 //počet predaných kusov 1,767,071║ Poriadne sklamanie, animačne priemer ale ten príbeh hrôza, bez nadhľadu, bez vtipu, pasivita, suché. Ako nechápem ako sa mohlo dať nahovoriť na takúto sucharinu do dabingu toľko známych hercov? /30%/(28.3.2010)

• - Film vznikl podle stejnojmenné knihy z roku 2003 autorky Kate DiCamillo. Dílo přečetlo asi 10 milionů čtenářů a titul se dlouho držel na předních pozicích žebříčku nejprodávanějších knih. (hippyman)

• - Vzhled "zeleninového strašidla" Bolda inspirovaly slavné obrazy italského malíře Giuseppeho Arcimbolda. (D.Moore)

• - Původně byl navržený na hlavní postavu hlas Justina Longa, nakonec však role připadla Matthew Broderickovi. (sir-dave)