Příběh o Zoufálkovi

• Velká Británie The Tale of Despereaux (více)
Trailer 1

Námořník Pietro a jeho velký kamarád krysák Roscuro zakotví v království Dor, známém po celém světě pro své lahodné polévky, a to během slavnosti „Dne polévky“. Hlavní kuchař André vaří vynikající polévku díky Boldovi, džinovi z jídla, který žije v jeho hrnci. Roscuro se vplíží do královské hodovní síně a spadne do polévky královny Rosemary, což ji vyděsí natolik, že dostane infarkt a zemře. Roscuro zjistí, že Pietro byl nucen odejít bez něj, a tak se ho ujme Botticelli, vůdce velké krysí populace, která žije v podzemí. Rozrušený smrtí své ženy král Filip zakazuje konzumaci všech věcí souvisejících s polévkou a prohlašuje krysy za „nezákonné“. Bez polévky se Dor stává chudým a bezútěšným místem. Andrému je zakázáno vařit polévku a Boldo se přestane objevovat. Králova dcera, princezna Pea, si zoufá nad smutným stavem království a nad tím, jak samotářské chování jejího otce, založené na zármutku, jí uzavírá svět. V myší vesnici v opuštěném kuchyňském skladu se do rodiny Tillingových narodí Zoufálek. Jeho rodina si okamžitě všimne, že má příliš velké uši, stejně jako toho, že se nenarodil slepý, ani plačící. Jak Zoufálek vyrůstá, je jasné, že se liší od ostatních myší. Je odvážný a zvědavý spíš než plachý, což znervózňuje ostatní myši kolem. Ve snaze naučit ho být „správnou myší“ ho jeho bratr vezme do královské knihovny, aby mu ukázal, jak žvýkat knihy. Ale Zoufálek se více zajímá o jejich čtení, protože je fascinován jejich příběhy. Jednoho dne se Zoufálek setká s Peou. Vypráví, co čte, a slibuje, že až dočte příběh o uvězněné princezně, řekne jí, jak vše skončí. Když se zjistí, že Zoufálek porušil myší zákon tím, že mluvil s člověkem, jeho rodiče Lester a Antoinette ho předají myší radě. Rada vykáže Zoufálka za zločin odvahy do vyhnanství. Slepá myš jménem Hovis spustí Zoufálka do kobky. Tím jej ostatní myši považují za mrtvého... (TV Nova)

Trailer 1

T2

Rozpočet $60miliónovTržby USA $50,877,145Tržby Celosvetovo $88,717,945Tržby za predaj DVD v USA $26,766,510 //počet predaných kusov 1,767,071║ Poriadne sklamanie, animačne priemer ale ten príbeh hrôza, bez nadhľadu, bez vtipu, pasivita, suché. Ako nechápem ako sa mohlo dať nahovoriť na takúto sucharinu do dabingu toľko známych hercov? /30%/ ()

Fingon

Fascinující a velmi netypicky zpracovaný animák, který bohužel hodně ztrácí hlavně ve střední části, kdy se film stráááášně vleče. Ale to svícení a až filozofické zákruty příběhu mě naprosto dostalo a líbila se mi i hudba. Netuším, jestli se to líbilo dětem, ale já nebyl nespokojený. PS, už od plesové scény v Harry Potter a Ohnivý pohár jsem chtěl vidět Emmu Watson jako princeznu... no, tady alespoň princeznu mluvila, ale zbytek určitě taky jednou přijde... ()

rcorp

Ne, není to Pixarovka. Ne, není to rozjuchaná přebarvičkovaná řachanda. Po delší době (naposledy mě napadá Surf's Up) je tu netradiční, originální animák. Sice má viditelné nedostatky v oblasti animace (nejvíc to je vidět na davových lidských scénách) a kamera se moc (skoro vůbec, ale střihová montáž to zkušeně zakrývá) nehýbe ale i tak je to z výtvarného hlediska bezkonkurenčně nejhezčí animák za hodně hodně dlouhou dobu. Kromě středověkého výtvarného umění se to hádám inspiruje i středověkou literaturou (logicky přijdou na mysl rytířské romány a podobné dobrodružné čtivo tehdejší doby), takže žánrově se jedná řekl bych o dobrodružné drama. Rozhodně to není komedie, párkrát vyvolá jemný úsměv, ale to je v oblasti humoru všechno. Postavy a jejich dialogy jsou skvěle napsané, nikdo se hloupě nevykecává, postavy se chovají a mluví logicky a přirozeně. Zoufálek je "obyčejně hrdinský hrdina", žádný over-the-top přestylizovaný badass myšák. Nejvýraznější je asi hlavní krysí záporák a i ten se drží příjemně při zemi. Nemůžu si pomoct, ale v tomhle mi to připomíná Temného rytíře- jasně, základ je pořád dobrodružně-pohádkově animákový, ale jinak je to realistické. Bohužel doba hádám podobnému filmu nepřeje, jak jeho styl tak tempo se v dnešní hyperakční době už moc nenosí, ale rozhodně bych to doporučil každému, komu už se přejídají podle stejného mustru šité pixarovodreamworkovskysoňácké animáky. A padla otázka, pro koho to vlastně je...výrazně podobný film mě momentálně nenapadá, ale atmosférou a nevyhraněností cílového publika mi to připomíná první dva Nekonečné příběhy. Které by v dnešní době předpokládám taky krutě propadly. 8-9/10 ()

Radyo

Pohádkový příběh o jednom neobyčejném myšákovi a jednom neobyčejném krysákovi je zpracován poměrně plytce, jak dějově, tak animačně. Zaujalo mě ovšem to, že opět se povedlo jako jeden z hlavních motivů do filmu s krysama protlačit i jídlo (tentokráte to není ratatouille, ale polévka). Celkově se na to koukat dalo, nicméně bez jakéhokoliv přínosu či přidané hodnoty. Viděl bych to cca na stejnou cifru, jaká tady aktuálně svítí v modrošedém obdélníčku vpravo nahoře (54%). ()

maverick10

Tahle animovana pohadka je pro me velkym prekvapenim. Tohle nenapadne dilko predevsim vypravi pribeh - pohadkovy naivni pribeh. Nejde zde o prehrsel vtipu a legracna, jak jsme u animaku zvykli. A je to dobre. Protoze pribeh zaostava na ukor vtipu. Tady se klade vetsi duraz na pribeh a to je lepsi nez Olivie Newton Johnova. :-D ()

• Původně byl navržený na hlavní postavu hlas Justina Longa, nakonec však role připadla Matthew Broderickovi. (sir-dave)
  • Film vznikl podle stejnojmenné knihy z roku 2003 autorky Kate DiCamillo. Dílo přečetlo asi 10 milionů čtenářů a titul se dlouho držel na předních pozicích žebříčku nejprodávanějších knih. (hippyman)
  • Vzhled "zeleninového strašidla" Bolda inspirovaly slavné obrazy italského malíře Giuseppeho Arcimbolda. (D.Moore)