poster

Duše jako kaviár

Komedie / Drama

Česko, 2004, 99 min

 • k212
  ***

  Zkažené duše v hajzlu... jedině tak lze přistupovat k tomuto filmu. A jen těžko budete nalézat zárodky sympatií nedejbože ztotožnění s osůbkami angažovanými v bahnu lží a peripetií kaviárové existence, nebo lépe - naší existence?! Ne, ať si kdo chce co chce povídá, Duše jako kaviár pro mě není komedie, je to mrazivý film s jasnou dávkou pesimismu (což dle mého názoru jasně podtrhuje scénaristické a režisérské opratě Milana Cieslara), který je občas nakopnut do výšin snesitelné koukatelnosti nadhledem a jemně lidským humorem, úsměvnou pointou anebo naprosto žádnou pointou - mimochodem, a snad i ponaučením. Zde hodně podotýkané technické zpracování, mě hodně zaskočilo, protože zrnitost obrazu se vyskytuje v dost podivných až nevhodných scénách (obzvlášť v těch málo osvětlených), takže je otázkou zda je to záměr nebo opravdu jen nedostatek financí - obé asi sehrálo roli. Nakonec jsem si ponechala herce - ti jsou skutečně velmi dobře obsazení, od čistě esteticky využitých ikon (Filip Blažek, Alice Veselá), přes charakterově a společensky typizované postavy (Saša Rašilov, Ondřej Vetchý, Vilma Cibulková a Kateřina Kaiserová) až po střeleně- ujeté figury (Tatiana Vilhelmová a Jan Budař). Mé lehké srozumění s jednotlivými postavami se během filmu několikát přelilo diametrálně odlišným směrem, ale ponejvíce jsem "soucítila" s neúspěšným malířem, jeho rodinou a pubertální studentkou. Ale i to mě nestačilo, abych děj plně prožila a prodýchala až dokonce, neboť i přes svoji krátkou stopáž, se objevilo pár vyloženě hluchých míst, kdy film totálně ztrácí tempo a ulpívá do hysterické nicoty.(24.5.2006)

 • Deimos
  ***

  DivX/// Obsazení 9/10 Děj 7/10 Hudba 4/10 Efekty 3/10/// +herci, nadsázka -hudební a technické zpracování/// Tento film vyniká spíše svým obsahem, než by ohromil zpracováním. Je to možná trošku škoda, mohl se tak film vyšplhat na 4*, ale když si odmyslím že bych mohl snad být v tomto směru náročný divák, můžu být celkem spokojený. Ten nadhled který nám režiser podá vytváří z tragických situací, situace úsměvné. Náhodou jsem prvně zhlédl druhou polovinu filmu, když se na něj otec díval v TV a dost sme se oba nasmáli. Když jsem si jej pustil sám, tak napodruhé už to takové pecka nebyla, ale skutečně je to spojeno asi s tím, že jsem se neměl s kým smát, i když bylo komu. Skutečně jednotlivé postavy jsou když né dobře, tak aspoň zajímavě napsané. S herci je to trošku jiná. Někteří, patří mezi mé oblíbence (Vetchý, Jana Bernášková-můžete ji znát jako Bety se seriálu Ulice) a některé nemohu moc vystát (Cibulková, B(N)udař) a prozměnu s některými jsem se ještě pořádně neseznámil. Podstatné však je, že hrají vesměs velice slušně. Takže už teď se teším na pokračování.../// Celkem 60%///(27.11.2006)

 • Paity
  *

  Byť je Duše kaviár představován jako komedie s prvky dramatu či naopak, tak bych v mnohém mohl zkopírovat text od Milenců a vrahů. Normální manželské/partnerské neshody, nevěry a podobné záležitosti vydávají autoři za strašně originální, ale originální to rozhodně není. Navíc zcela nesourodá dvojice herců VetchýxVilhelmová spolu tak nepasují, že člověk už pak nesleduje nic kolem.(31.5.2012)

 • Aleee89
  ***

  Film se mi docela líbil. Hlavně výkony herců byly dobré. Táňa Vilhelmová, Ondra Vetchý, Vilma Cibulková... Líbil se mi i příběh. Propletenec vztahů, drsných vztahů mezi lidmi, kteří se všichni tak nějak znali... Nelíbila se mi kamera, která zaostávala hlavně v nočních scénách. Tento syrový nástin lidského života je ale opravdu přínosné vidět.(9.6.2014)

 • kleopatra
  ***

  Povědomá forma, povědomé repliky, povědomé konstalace - ze života, ale hlavně z jiných filmů. Jenže i v životě je to vlastně pořád dokola: nechceme toho, koho máme, a když ho ztratíme, chceme ho zpátky, bráníme se opuštění jen proto, že nechceme být těmi odkopnutými a naopak, a v té snaze dojít ke štěstí vršíme blbost na blbost.(25.4.2005)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace