Duše jako kaviár

Komedie / Drama

Česko, 2004, 99 min

Povědomá forma, povědomé repliky, povědomé konstalace - ze života, ale hlavně z jiných filmů. Jenže i v životě je to vlastně pořád dokola: nechceme toho, koho máme, a když ho ztratíme, chceme ho zpátky, bráníme se opuštění jen proto, že nechceme být těmi odkopnutými a naopak, a v té snaze dojít ke štěstí vršíme blbost na blbost.(25.4.2005)

Zemřel otec, do hrobu dán, na pohřbu plno nádherných dam. Kromě deníku plného milenek po něm zbyly dvě dcery (dospívající a dospělá) a jejich matka, která si snaží užívat, dokud ještě může, dokud se jí odraz v zrcadle líbí. Přihlásí se i dosud neexistující syn. Další etapa života všech může začít. Každý si do ni nese své neduhy, starosti se svými partnery, milenci, milenkami. A řešení a neřešení vzájemných vztahů, což my, z pozice voyerů, můžeme ochutnávat spolu s nimi. Vlastně díky dobrým hercům a reálnosti jejich příběhů i vychutnávat. A ten nadhled nezávislého pozorovatele nám dovoluje se občas i dost škodolibě pobavit na úkor některých nešťastníků z tohoto propletence, hlavně když jim do smíchu není, srdce krvácí, hroutí se manželství. Jak vůbec dokáže ve vztahu někdo dělat takové intriky a z toho druhého dělat úplného debila? . Ještě, že mě se to netýká, že lásko? Je, já zapomněl, vždyť není doma...kam že to vlastně dneska šla?(21.10.2005)

• Flakotaso

Původně jsem chtěl dát tři hvězdy, protože je to ukázkový mainstreamově dokonale plochý, nekonfliktní a černobílý film a jako takový slouží opravdu velmi dobře, to je potřeba zdůraznit - není zcela špatný ani diletantský. Ovšem pokud se na něj podívám z kritické pozice, tak v podstatě nemůže obstát.(7.9.2013)

• anais

Podivný film řešící vztahové problémy několika lidí. Nedá se říci, že by mě nějak odpudil, nechal mě však naprosto chladným. Jediné, co mě zaujalo byla zvuková kulisa, která jako by nabrala na razanci vždy během nějaké hádky (a je jich docela dost) – neobratné dialogy jsou podbarveny různými ruchy z okolí, to jim chvílemi dodává trochu působivosti. Jinak nuda V centru dění je manželský čtyřúhelník, který si vzájemně prohazuje partnery. Kam to spěje je jasné, žádné překvapení se nekoná. Nekoná se ani žádný pokus o myšlenkyTed látka, která by se vešla do hodinové tv inscenace. Za sympatickou dějovou linii považuji pouze tu s Budařem, který se předvádí v nebývale normální podobě. Od chvíle, kdy usednul na injekční stříkačku jsem mu opravdu fandil, aby byl jeho výsledek negativníA je to hlavně jeho herecká zásluha, že dávám jeden bodík pozitivní(22.10.2005)

• gabin(a)

Typický český naprosto podprůměrný film o vztazích, které mi připadají úplně mimo. V životě jsem musela řešit daleko horší problémy, proto jsem na trapné nimrání v nevěrách úplně alergická! Aby mě to aspoň trochu zajímalo musela by to být opravdu komedie a/nebo retro, na dobrou komedii ale asi u nás nikdo nemá nadání a na retro asi nejsou peníze, proto se točí takovýhle srágory s profláklýma ksichtama, který nemůžu, zvláště "sexy" Bendovou. Viděla jsem v neděli odpoledne (!!!) v TV. Byla jsem zvědavá, co je film zač, prý komedie! Cho cho cho, to jsme se teda hošku nasmáli! Jakmile se mi ale dopekla buchta, kvůli které jsem u TV setrvala, a seskočila mi z klína kočka, kvůli které mi bylo líto vstát pro ovladač a přepnout, společné trápení mé i Vilhelmové a spol. skončilo jediným stisknutím knoflíku. Ještěže se buchta peče jen 30 minut! Úplně mi to stačilo!(5.10.2010)