Duše jako kaviár

Komedie / Drama

Česko, 2004, 99 min

Žánrová nevyrovnanost = problém 90% procent současné české filmové produkce. I Duše (černé) jako kaviár – hořké komedie. Hořké komedie? Nebo psychologizujícího generačního dramatu o vztazích a sexu? Vystavět „hluboký“ příběh na tom, že po vzoru Samotářů všichni šukají se všema a o nic jiného jim ani nejde mi připadá i na české poměry až příliš povrchní. Možná se jádro pudla skrývá pod všemi těmi milostnými rošádami, ale pak musí být skryté velmi hluboko. Jaká to škoda těch výborných herců obsazených zcela proti svůmu typu. 65% Zajímavé komentáře: k212, Terminus, Shidlo, gusman(25.10.2005)

• sud

No, nevím co si mám pořádně myslet o tom co jsem viděl. O hořké komedii ze součastnosti mám trochu jiné představy. Dialogy jsou na úrovni ne moc zdatného jedince po třech vypitých pivech a krom standartně dobrého Ondry Vetchého jsou i herci špatní. Je mi líto, ale celkově až na výjimky mi novější česká kinematografie mnoho neříká. Problémy dnešní generace dokážu vnímat (vždyť k ní patřím, ne), což však zřejmě nedokáží tvůrci tohoto a jemu podobných filmů. Milan Cieslar není špatný tvůrce a svůj tvůrčí potenciál byl měl radši uplatnit ve filmech typu "Pramen života", "Krev zmizelého", popřípadě "Jak chutná smrt", čistě vážné (až vypjaté) podívané mu totiž jdou. Abych to zkrátil, jednu hvězdičku za Ondru Vetchého a pěknou postavu Táni Vilhelmové.(1.6.2006)

• Mocoft

No teda to mě fakt zklamalo. Říkal jsem si, že takhle bych surový materiál sestříhal i já. Je to taková série klipů o lidské nevěře a pár sice hlubokých životních příběhů, ale naprosto povrchně podaných, že ani nedostanete šanci se s nimi nějak sžít. Takže jediné klady jsou: skvělý Budař, moje milá a zde mimořádně krásná Tatiana a hudba+zvuk. A to je dost málo na Film.(1.11.2004)

• RAiken

Promiňte mi ten výraz, ale je to bezbřehá a bezinvenční splácanina, která se při strmé jízdě od začátku až do konce (resp. seshora dolů) neustále omlacuje o mantinely svojí podprůměrnosti. Dle mého soudu nemá smysl opět kritizovat veškeré mezilidské vztahy v naší zakonzervované společnosti, neboť to, co se odehrává v tomto filmu, si každý z nás užije do sytosti ve svém vlastním životě a koukat na to ještě na plátně, je zbytečná ztráta času, který bychom mohli jinak smysluplně využít k nevěrám, podvodům, neřesti a jiným radovánkám, přesně podle návodu Ondřeje Vetchého... :-)(3.6.2006)

• Vojcl

Ano, je to takový uvěřitelný film ze života, přesto jsem se nemohl ubránit dojmu, že scénář je strašně nedotažený. Tak nějak mi tu chybí nějaké větší vyvrcholení, co nám chtěl vlastně autor sdělit. Kromě toho je tam strašně málo humoru a tím pádem je to děsivá nuda. Herci v hlavních i vedlejších rolích nejsou špatní, ale slabý děj zachránit nedokázaly. Tohle už si znova určitě nepustím.(28.4.2008)