Duše jako kaviár

Komedie / Drama

Česko, 2004, 99 min

• jhrasko

Toto je jedno z najväčších /z/marení talentu českej kinematografie...jeden talent vedľa druhého, fakt skvelí herci, v tak plochých, až karikatúrnych portrétoch...nenudil som sa, to nie, pretože som sa fakt musel neustále čudovať, čo je schopný niekto dať dokopy a ísť s tým do kín...postava Michala Pavlatu ??? Geniálneho divadelého herca a dovoliť si toto ! 5 X nie, nie, nie, nie, nie !!!!(21.1.2009)

• RAiken

Promiňte mi ten výraz, ale je to bezbřehá a bezinvenční splácanina, která se při strmé jízdě od začátku až do konce (resp. seshora dolů) neustále omlacuje o mantinely svojí podprůměrnosti. Dle mého soudu nemá smysl opět kritizovat veškeré mezilidské vztahy v naší zakonzervované společnosti, neboť to, co se odehrává v tomto filmu, si každý z nás užije do sytosti ve svém vlastním životě a koukat na to ještě na plátně, je zbytečná ztráta času, který bychom mohli jinak smysluplně využít k nevěrám, podvodům, neřesti a jiným radovánkám, přesně podle návodu Ondřeje Vetchého... :-)(3.6.2006)

Jsem naprosto spokojený, ba spíše nadmíru spokojený. To, že je film po technické stránce trochu horší (ano ve filmu je často znatelný zrnitý obraz...), mu vůbec neubírá na jeho kvalitách. Vlastně jsem se nemohl rozhodnout, zda se mám smát nebo brečet. Pro lidi, kteří překonali některou z těchto krizí bude asi film vtipnější než pro lidi, kteří takouto krizi zrovna prožívají nebo ji dokonce nezažili vůbec. Já sice patřím spíše do té druhé skoupiny ale na druhou stranu patřím i do té první. Nerad bych rozebíral proč. Důležité je však, do jaké skupiny se řadíte vy, a také hodně záleží na tom, jestli příjmete styl a smysl humuru, který je vám podáván. Film skvěle vystihuje chování lidí v takovýchto situacích, nikterak je nezveličuje a rozhodně je nebere na lehkou váhu, ale dokaže je podat tak srozumitelně, že prostě musí vyvolat na vašich tvářích úsměv. A co je nejdůležitější, při sledování jsem se doopravdy dokázal vžít do rolí jednotlivých postav a prožívat s nimi jejich osudy. Takže pro mě je výsledek jasný-tak takto má vypadat pravá city komedie (ano myslím, že tak to distributoři nazvali). Myslím, že srovnání s Post Coitem je v tomto případě zcela nemístné (tím nechci nikterak hanit recenzi pana Jaroslava Sedláčka), protože Post Coitum je prostě scénáristický blábol, který se snaží tvářit rádoby důležitě, ovšem jde o hodinu a půl koukání na sex bez smyslu. Duše jako kaviár je přesný opak Post Coit. Hodina a půl koukání na promyšlený příběh, hrdiny s absolutně lidským a logickým chováním. Ovšem na úkor těch erotických scén. Takže pokud od filmu čekáte co nejvíce postelových scén, nejspíš budete zklamáni. Celkově mě osobně děj příjde velice promyšlený, už první scéna s umírajícím otcem naznačuje, jak by se film mohl vyvíjet. A neposlední řadě jsem konečně našel jeden z filmu, kde má už jeho název smysl, který se ukáže být jako základ celého filmu. Filmu se na druhou stranu musí bohůžel vytknout ty techničtější chyby (Juraj Jakubisko měl na svůj film nejspíš více peněz, k tomu všichni víme, že je to obrazotvorný profesionál), ovšem to nejspíš nesmíme dávat za chybu Milanu Cieslarovi ale spíše jeho producentům. Ale i přes mou snahu to přehlížet, napadla mě jedna věc. Co když použití zrnité kamery je ve filmu naschvál? Co když se nám režisér snažil tímto ukázat jakoby náhled do nitra rodiných problému skrz rádoby domácí videokameru (která má stejně špatný obraz)?Občas to dokonce budí pocit, že jednotlivé situace natáčí někdo třetí, jakýsi pozorovatel. Nevím, je to jenom úvaha ale napadla mě a tak jsem ji chtěl zveřejnit. S herci jsem neměl žádný problém, všichni do jednoho předvádí ukázkový herecký výkon a rozhodně nemohu souhlasit s tím, že by někdo z přítomných přehrával. Pro mě je Duše jako kaviár jedním z největších překvapení roku. Jedna z komedií, která má opravdový smysl. Též chápu, že je tu tak rozdílné hodnocení, každému tento film prostě nesedne.(28.4.2005)

Když jsem viděl Duši poprvé,pomyslel jsem si,že je to průměrná komedie,na Český poměry nadprůměrná,ale po druhém zhlédnutí se mi rozsvítilo.Duše je film evropského měřítka se skvělým příběhem a skvělými herci.Občas sice byly pasáže,kde si nandal režisér moc velké sousto,ale to nic nemění na kvalitě této černé komedie.(2.2.2007)

Což o to, Alice Veselá je docela hot i v reálu :-) Nevím...tyto snímky si asi naplno neprožije nikdo, kdo něco podobného doopravdy nezažil. Souhlasím, že technicky je to chudičké, herci jsou vesměs dobří (třeba se Sašou Rašilovem jsem neměl problém.) Překvapilo mě množství gagů, čekal jsem něco více komornějšího. Také 3 a 1/2... Jenom bych doporučil některé recenze. Taky jsem se docela nasmál.(23.11.2004)