Po jednom z divácky nejúspěšnějších českých filmů posledních let Cesta z města a netradičním dokumentu Z města cesta, přichází Tomáš Vorel s dalším celovečerním snímkem Skřítek. Režisér se tak po letech vrací k žánru grotesky, kterou jsme v jeho pojetí mohli vidět už ve filmu Pražská pětka v příběhu Výlet na Karlštejn z roku 1989. Vesnická rodinka, kterou známe z filmu Cesta z města se přestěhovala za lepším do malého města. Otec (Bolek Polívka) pracuje jako řezník v masokombinátě, matka (Eva Holubová) je zaměstnaná jako pokladní v supermarketu. Jejich dceruška (Anička Marhoulová) chodí na základní školu, ale technické předměty jí nejdou a nebaví, je nejhorší ze třídy a tak má neustálé problémy se svým třídním profesorem (Tomáš Hanák). Synáček (Tomáš Vorel ml.) zase studuje střední potravinářské učiliště, neboť otec z něho chce mít také řezníka. Avšak synáček je fyzicky slabý, navíc vegetarián, anarchista a kuřák marihuany, což je zdrojem věčných konfliktů s přísnou mistrovou (Ivana Chýlková) otcem i policisty (Jan Kraus, Petr Čtvrtníček, Tomáš Vorel). Otec na výchovu nestačí, zejména když je váben mladou sličnou řeznicí (Marika Procházková), ke které vzplane chtíčem nezřízeným. Ať se matka snaží sebevíc - navštěvuje kosmetické salony a psychiatry, manžel o ni zcela ztrácí zájem a nakonec se přestěhuje od rodiny k řeznici na ubytovnu. A tak matka kuje pomstu! A aby toho nebylo málo, motá se tu ještě jakýsi SKŘÍTEK, který vylezl z lesa a veškeré vážné situace obrací v absurditu a humor... Skřítek je groteska, takže dialogy jsou nahrazeny citoslovci, ruchy jsou stylizované a co neřeknou zvuky, sdělí divoká i infantilní, ponurá i mysticky zádumčivá hudba (MIG 21). Celý příběh je pestrou kaskádou gagů, skečů a tragikomických situací. "Troufám si tvrdit, že ve filmu není chvíle, kdy by se divák nesmál, nebo neplakal," říká režisér Tomáš Vorel. (oficiální text distributora)

FILMOVKA odpad!

Pamatuji si na tu dobu, kdy film mířil do kin. Plakáty na každém rohu, aby se šli lidé podívat na novou českou komedii. K jejich zklamání došlo až při sledování filmu, kdy zjistili, že jde o novodobou grotesku, která si humor spíš vynucovala. Filmu jsem se snažil přijít na chuť několikrát, ale nejde mi to. Scénáristiky nikterak zajímavý počin. Jenom skřítek z konopí, který se tu a tam mihne se svým duhovým kouřem. ()

PavHer

Pro mě příjemné překvapení, groteska zasazená do současnosti, ukazující běžné mezigenerační problémy tu ještě nebyla -no a navíc česká, není co řešit 80% ()

dejvyd

Při prvních snímcích jsem chvilku tápal čeho se chytil, ale poté už jsem se začal smát. Film je groteskní a ukazuje "realitu dnešního života" s čím se dnes a denně potkáváme. Vorel u mě opět zabodoval, ale Kamenný most mám stále za nejlepší režisérům počin. ()

Eve Lyn

Oceňuju originální nápad, který se v české kinematografii vymyká, oceňuju vizuální zpracování, které je působivé a neokoukané, oceňuju vynikající herecké výkony, bez kterých by to nešlo, ale jako celek to nějak (d)ocenit nemůžu...něco tomu chybí. Podle mě se s takovým materiálem dalo pracovat víc. ()

tuberatanka

Nie je to vlastne vôbec až tak zlý film, ako by sa mohlo zdať. Formou je vcelku originálny (koľko de facto nemých filmov/grotesiek natočených v súčasnosti ste mali možnosť vidieť?), pritom vzhľadom na formu je scenár celkom košatý a pútajúci pozornosť. Pokrivkáva skôr samotný humor, ktorý väčšinou príliš humorný nie je, čo by pri bežnej dráme možno až tak nevadilo, ale toto je groteska, čiže žáner stavajúci na tuposti situácií a prehľadnosti deja, aby situačný humor viac vynikol. Výsledný efekt napriek tomu pôsobí skôr nesúrodo a nefunkčne, než vyslovene nudne či bezobsažne, a myslím že celkovo film stojí za pozornosť. Uvažoval som aj nad štyrmi hviezdičkami, ale radšej asi zaokrúhľujem na spodok. ()

Spike86

Děsná blbost. Příběhově je to o ničem, nudil jsem se u toho. Nezazní zde jediné slovo, je to zrychlené a stále dokola zde z zní jedny a ty samé motivy z jedné písně Mig 21. Ani jednou jsem se nezasmál, ani jednou to ve mně nevzbudilo žádnou emoci. Postava skřítka dotahuje dojem z této věci k "dokonalosti". 20% ()

Lore

Spolu s "Jedna ruka netleská" pro mě dva jednoznačně nejgeniálnější české filmové počiny prvního desetiletí od roku 2000. Jediná scéna nemá chybu, herecký výkony TOP, dokonale padnoucí hudba a originalita 1000%. Respekt a obrovské DÍKY! ()

Tereza3

Jedna hvězda za tanec Jirky Macháčka v klubu, mohla jsem se potrhat! Jedna hvězda za Holubovou, Polívku a Krause a poslední za MIG 21. Celou dobu jsem si k hudbě prozpěvovala texty, který znám nazpaměť, což mě vlastně od filmu rušilo, ale miluju je, takže to byl pro mě zrovna ten světlý bod filmu. Jinak asi nejsem fanouškem tohoto žánru. Nebo takto zpracovaného. Já nevím. Grotesek jsem viděla jen pár, a to většinou z let předválečných. Postava skřítka mě strašně iritovala a naháněla mi hrůzu. Ve výsledku 55% ()

abrat

Originálna groteska o škriatkovi. Unikátne, že takýto film (bez slov) vznikol v súčasnosti. Ale Vorel to dokázal. Herectvo Polívku a Holubovej je na úrovni, využili tu naplno svoje komické schopnosti. ()

ssarka

výborná hudba...za grotesku v takové stopáži,která nezačne nudit tleskám a lehce vypíšu herce,kteří mě potěšili: Bolek Polívka, Eva Holubová, Ivana Chýlková, Tomáš Hanák, Jiří Macháček, Jan Kraus, Milan Šteindler, Ondřej Trojan, David Vávra, Martin Zbrožek,Petr Čtvrtníček..takže všichni :)...Určitě se podívám znovu,herci zde dokazují,co umí ( i když to je známá věc,že sklepáci jsou mistři ) a dokazují to VÝBORNĚ...chuťovkou hereckého umu je už jen Bolek a Jirka Macháček,jak bourajíce maso hází sexy pohledy :D :D ()

Milo384

Zajímavá groteska. Libil se mně jednoduchý příběh, který jde v pohodě pochopit i beze slov. Vtipy jsou nevyvážené kvalitou po celé stopáži. Nějaké jsou skvělé a některé i trapné. Dále byla dobrá postava skřítka. Ten si vybral jednu rodinu, kterou pozoroval a nakonec jí i pomohl. Také dodával filmu takový zvláštní pocit, že je v ději vše možné. Mimo hlavní děj je ve filmu vidět s nadsázkou život mladých lidí a rodin v domě. Pobavilo ()

AlfrédHič

Veselá groteska s výbornou hudbou MIG21, ačkoliv ke konci už trochu rozvláčná. Vynikající herci, zvláště Holubová jako matka, zajímavé triky a až na některé zbytečné scény bezva film. ()

Fraktální

Neříkám, že je to nejgeniálnější film všech dob,sice jsem ho viděl už dávno ale vím že jsem se u něj moc nenudil a za snahu a originalitru hvězdu přidám... ()

Molerat

Sranda byla po celou dobu filmu, herecké výkony jsou velmi dobré, na to že se ve škřítkovi nemluví.Ovšem žádná fanfára se nekoná, nic velkolepého na co bych nemohl zapomenout.I když z té ,,mluvy" se dá žít dlouho.Takže nějakých 65 % ()