Kudy chodí, tudy provokují. Slavný film režisérky Věry Chytilové o dvou Mariích a o bludném kruhu pseudohodnot a pseudovztahů.  Dvě mladé ženy, Marie I a Marie II, se rozhodnou být zkažené, protože svět kolem nich je také takový. A tak začnou hledat jakoukoliv legraci. Spolu zamotají hlavu několika postarším pánům, které pak nechají zaplatit velkou útratu a nakonec je posadí do vlaku. Okradou toaletářku, zahrávají si se zamilovaným mladíkem… Ale to všechno jim nestačí, protože chtějí být ještě zkaženější. A také si uvědomují, že si jich lidé okolo nevšímají. Jednoho dne se dostanou do luxusního hotelu, kde je v sále připravena opulentní hostina. To je teprve ta pravá příležitost se vyřádit…
Provokativní moralistní groteska Sedmikrásky byla druhým celovečerním filmem Věry Chytilové (po realistickém dvojportrétu O něčem jiném). Film překvapil publikum, kritiku i oficiální kruhy svou silnou stylizací, která ho odlišovala od všech filmů tehdejší produkce. S podobně radikálním pojetím filmové estetiky přišla autorka i ve svém následujícím dile Ovoce stromů rajských jíme (1969). Pak následoval distanc až do roku 1976, kdy se autorce podařilo natočit hořkou komedii Hra o jablko. (oficiální text distributora)

kubilov

Dost možná nejslavnější předrevoluční film Věry Chytilové je ještě méně přístupný mužskému publiku než většina jiných jejích filmů, které jsou ale chytré a nápadité, což v tomto případě prohlásit rozhodně nemohu. Plus za vizuální stránku, minus za Ivanu Karbanovou. ()

Pitryx odpad!

Já nemám nic proti „uměleckým“ záměrům a snímkům. Ale pokud je za to považováno střídání filtrů, je to na pováženou. O ději raději nebudu ani psát. Prostě paní Chytilová předvedla další pitomost bez hlavy a paty. A kdyby do toho nepřidala pazvuky, nebyla by to ona. Snad jen skoro ke konci je hudba, která stojí za poslech. Ale je to jen kousek Wagnerova Funeral marchu. ()

cinema_cz

Sedmikrásky jsou divácky přístupným dílem, byť skrývají ostrou kritiku destruktivního chování tehdejší společnosti. Film, kritizovaný dokonce v parlamentě, protože "se v něm šlape po jídle", dodnes provokuje a baví i nezničitelnou roztomilostí dvou nehereckých představitelek. 100 % (Alena Prokopová, Ci 07/2008) ()

JosefTomas

Vizuálně skvost, který se topí až v příliš velké zahleděnosti vlastního nápadu, který neutáhne 74 minut filmu. Nevím, čím to je, ale Československá nová vlna mě pořád míjí a marně hledám film, který by mě vyvedl z omylu, ale zatím to spíš vypadá jako slabší odvar Francouzské nové vlny, které se nedaří přiblížit. ()

Pete

Sedmikrásky jsou více než cokoliv jiného především experiment první dámy českého filmu. A zdá se mi, že tady si to odskáčou diváci. Buďto se naladí na tu punkovou vlnu, nebo bude pro ně nekonečná hloupost dvou Marií k nesnesení. Možná záleží také na věku, možná na nastavení myšlení, aby je opravdově viděl třeba i člověk, jdoucí právě ráno do fabriky. A to se skutečně nerozhřočuji nad pošlapaným salátem. Formálně zajímavé, chvílemi to výtvarno směřuje až kamsi ke Švankmajerovi, ale nesnesitelná nuda bytí těch holek je přímo hmatatelná a nakažlivá. Vadí? ()

johnny01

Hodně experimentální počin, ale nakonec mi to nepřišlo tak špatné. Žádný velký děj tam samozřejmě nehledejte. ()

Aazy

Jsem mlaďounká rozpustilá slečna. A mám ještě ztřeštěnější a roztomilejší kamarádku. Měly jsme období, kdy společně strávený čas znamenal samé lumpárny – běhaly jsme po střechách, klepaly cizím lidem na záda, lámaly nebohá chlapecká srdce a všemu se pak smály. Jaká byla šance, že se mi tenhle nezamýšleně autobiografický film nebude líbit? Uhodli jste. Velmi malá. Patřím totiž právě k té sortě lidí, co si klobásu a vajíčko klidně nastříhá chirurgickými nůžkami. A pokud jste se našli v těchto řádcích, film vás nezklame. A pokud nenašli, čert to vem. Hanu a Hanu Miloše Čermáka si taky neužívají jen prsaté „intelektuálky“. A jestliže náhodu hledáte ve filmech něco hlubšího než mrkání velkých dívčích očí, vydržte, prosím, až do konce. ()

DooFooS

Film s poselstvím, které mě tak nějak minulo. Obrázky to sice byly hezké, ale co se mi snaží říct, jsem zkrátka nepochopil. ()

itchyk86

tohle je solidní úlet, který vyžaduje tu správnou "náladu" a kopu nadhledu.. dialogy, až na vyjímky, plitké, ale tady jde hlavně o vizuální stránku a nějaké to zamyšlení na závěr.. ()

GOGAN

Nechat se vtáhnout do filmu jinak to nejde, je to jak s olivami buď vám chutnají nebo ne. Obdivuji zpracování, rok 1966 v ČR, no to je super. Jinak holky jsou nádherné až ikonické. ()

papuchalk

Tenhle film asi nikdy nezestárne, protože v každé generaci, v každém století, se bude opakovat konflikt mladší generace se starší. Vtipné je, že co CHytilová ukázala jako velice absurdní chování mladých holek, lze dnes vidět běžně jako trochu silnější pubertu.. no posouvá se to :D Tenhle film je možné vykládat tolika způsoby, že je téměř nesmyslné o tom psát nějaké recenze na čsfd. ()

Fin_429

Nene tohle bylo výborné. Teď, když mi to v té hlavě šrotuje, všechno mi dává smysl. Tohle bylo Bravurní a pro mě nezapomenutelné. Ještě 8x. ()

Tlakomor

„Daisies“ jsou odvážným a vizuálně poutavým uměleckým dílem, které vystupuje mimo tradiční hranice filmové tvorby. V porovnání s ostatními filmy tzv. Československé nové vlny (Forman, Němec, Menzel) se výrazně odlišují a zanechávají diváka s dojmem, že právě objevil něco jako umělecký experiment. Oproti svým kolegům Chytilová jde již od začátku přímo do toho a pomocí různé symboliky ukazuje, jak vypadá svoboda v šedesátých lidech a jak vypadá silná nezávislá žena. Latence příběhu zde napomáhá pro vytváření abstraktních a symbolických scén. Film je díky nim přeafektovaný, nudný, bez jakéhokoliv vyprávění a působí jako hodina a půl dlouhá koláž nádherně sestříhaných a pořízených fotek. Právě ty ony abstraktní scény jsou podle mého názoru tím hlavním kde film ukazuje, co je to svoboda a činí ho tím výjimečný. Paradoxně mi přijde vtipné, že hlavním důvodem, proč byl film zakázán, je jeho vyvrcholení, kdy sedmikrásky plýtvají jídlem kdy v Čechách bylo období hladu. Musím ještě jednou zmínit a vychválit právě onen střih a výtvarnost (Krumbachová), která posouvá film na světovou úroveň a dodnes je díky tomu považován za jeden z nejlépe natočených českých filmů vůbec. 70 % ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků