Podle povídky "Vzácný přetisk 2F. Cent Belgien" z "Filatelistických povídek" Františka Langra napsal Jaroslav Soukup napínavý příběh, který nutí k zamyšlení nejen nad rolí, kterou může sehrát poštovní známka v lidském životě, ale také nad otázkou lidského svědomí, nad nejistotou, která provází každý výkon spravedlnosti. Téměř do konce příběhu netušíme, zda známka nalezená v kapse uniformy francouzského vojáka v první světové válce usvědčila nevinného, nebo odhalila skutečného špiona... (oficiální text distributora)

anitae

První dvě třetiny pro mě trochu nezáživné jsem věřila v nevinu a pak možná trochu nepřesvědčivé vysvětlení, ale celkově velké překvapení. "Miliony lidí umírají zbytečně, a to nevysvětlíte ani logikou, ani rozumem..." ()

Astrebleue

Kvalitně zpracovaný námět z 1. sv. války. Tříska zaslouží za roli chválu, stejně tak Somr. I malé věci se dají zahrát ,,velkým způsobem." Pořád je pro mě záhadou, proč dnes nemůže takováto úroveň hercovi práce být standardem pro malou televizní produkci. ()

Pulper

Drama o smyslu života, svědomí a pocitu viny z Velké války. Tehdy to naši filmaři uměli. Jen studio, kvalitní scénář, profesionální herecké výkony (a to včetně Františka Viceny, kterého musím zmínit). Jak může se životem zamávat taková drobnost jako poštovní známka, co? Spoiler: Spoiler: Původně mi vadil ten plán infiltrace, ale proto se to vlastně jmenuje Poslední dopis. Takže šlo o sebevražednou misi s cílem získat a předat co nejvíc informací. ()

Pitryx

Nu, i já jsem byl překvapen vyústěním snímku, za to musím přiznat dvacítku chtěj nechtěj. Herci si také zasloužili dvacku, ale to je vše. Bylo to zbytečně dlouhé. ()

darthvader77

Výborně zahrané, dobře vypointované hrozně se mi líbí, že až teprve na konci se dozvíme, proč se to jmenuje Poslední dopis. Závěrečný twist když nad tím přemýšlím je mnohem uspokojivější než opak, kdyby se ostatně potvrdilo jenom to, co si všichni celou dobu mysleli. Těžko říct koho chválit rozhodně nejpůsobivěji působí Somr, který se kompletně změní v určitém bodě. A Tříska s Abrhámem taky naprosto skvělí. ()

infernet

I na malém prostoru a s minimem herců může vzniknout nevšední záležitost, která vás dostane. Na mě to tedy zafungovalo dokonale a rozuzlení mě dostalo do kolen. ()

Winster

Opravdu skvost české kinematografie a taky jeden z mála případu kdy jsme si kvůli zhlédnutému filmu zakoupil knihu. Musím říci, že toto je asi moje nejoblíbenější role Josefa Somra. ()

ssarka

herecké výkony výborné,ale bohužel mi rozuzlení také přišlo,jako pár jiným zde, nelogické....pokud by se známka nenašla,ta by se vrátil k útvaru a předpokládám,že by tam odhalili totožnost okamžitě, a když se známka našla,tak je to jasná smrt?? nějak mi to nesedí ()

evangelik

hmmm, tak tohle mě moc nepřesvědčilo. Fr. Langer sice pobýval v zákopech první světové války dlouhou dobu, ale i tak se mi zdá ta (spíš detektivní) zápletka málo uvěřitelná. Interiéry jsou uvěřitelnější ještě míň, uniformy čisté, nažehlené... ()

Hombre8

Velmi dobrá televizní inscenace z vojenského prostředí. Příjemné vidět staré vynikající herce v něčem dosud neviděném. Kupodivu mne tenhle snímek zatím míjel. Škoda že příběh má dost závažné trhliny. V prvé řadě se mi jeví velmi nepravděpodobné, aby frontový důstojník měl povědomí o filatelistických finesách v řádu dní od jejich vzniku, navíc za nepřátelskou linií v poli a pak taky, aby zpravodajský důstojník nedokázal snadno vysvětlit přítomnost známky ve své kapse, notabene, když je mu to vysvětlení opakovaně podsouváno a nabízeno a nechá se raději odstřelit. Hlavně, že se tam mluví o logice. Prostě jak se říká: Pravda nikdy nesmí stát v cestě dobrému příběhu. Díky těmto nesmyslům mám sto chutí ještě šáhnout do hodnocení. ()

Trucker

Herecký koncert "tria" Somr, Tříska, Abrhám. Skvěle zahrané a pěkně vystupňované ke konci, kde se odhalí, zda byl, nebo nebyl odsouzen nevinný člověk. ()

karelondatra

Pro mě filmového nostalgika kromě výborného scénáře další potvrzení, jak výjimečná generace nejen herců, ale všech filmových tvůrců tu byla. ()

horskejvlk

No prosím, dnes se točí samý nabarvený ptáčata které působí rádoby “ hollywoodsky “ dívat se na to nedá a tady válečná “studiovka” a strčí vše včetně širokoúhlého formátu a do kapsy. Skvělý scénář, toť vysvětlení dále pak herci, režie co je tradičně slabé jsou kulisy i tak skvělé drama, Jan Tříska byl bůh. ()

milos.bradik

Výborné herecké výkony. Téměř do konce jsem věřil, že je Somr nevinný. Jedinou vadou na kráse bylo, že německý špion a důstojník by si dokázal zcela jistě vymyslet výmluvu, například, že tu známka k němu zavál vítr a on si ji zasunul do kapsy a ani pořádně nevěděl proč. ()