Režie:
Jiří BělkaScénář:
Jaroslav SoukupKamera:
Vladimír OpletalHudba:
Luboš FišerHrají:
Jan Tříska, Josef Somr, Josef Abrhám, Václav Švorc, František Vicena, Karel Šebesta, Zdeněk Kutil, Ladislav Šimek, Jiří Havel, Miroslav Nohýnek, Boris Rösner, Karel KnechtlObsahy(1)
Podle povídky "Vzácný přetisk 2F. Cent Belgien" z "Filatelistických povídek" Františka Langra napsal Jaroslav Soukup napínavý příběh, který nutí k zamyšlení nejen nad rolí, kterou může sehrát poštovní známka v lidském životě, ale také nad otázkou lidského svědomí, nad nejistotou, která provází každý výkon spravedlnosti. Téměř do konce příběhu netušíme, zda známka nalezená v kapse uniformy francouzského vojáka v první světové válce usvědčila nevinného, nebo odhalila skutečného špiona... (oficiální text distributora)
(více)Recenze (59)
Tak toto bola herecká lahôdka v podobe Josefa Somra a Josefa Abrháma. Navyše som dostal aj veľmi zaujímavú detektívku, kde takmer do poslednej chvíle divák nevie, kto je naozaj za známku zodpovedný a kto je ten špión. Záver tiež núti k zamysleniu sa nad ľudskou malosťou a hlúposťou. Silný nadpriemer. 85/100 ()
Výborné televizní komorní drama z 1. světové války, které pojednává o závažném obvinění, které může vést k absolutnímu trestu. Existuje jediný důkaz v podobě poštovní známky a aktéři vojenského soudu mají jen několik hodin na rozhodnutí o vině či nevině obžalovaného. Odpovědnost se snoubí s nejistotou a každá minuta je nabitá emocemi. Skvělé obsazení, kterému vévodí trojlístek Tříska-Somr-Abrahám. V kategorii televizních her jeden z vrcholů první poloviny 70. let. Celkový dojem: 90 %. ()
S přihlédnutím k době vzniku to jest období šedivé normalizace se jedná o docela solidní televizní inscenaci. Inspirace Kubrickovými stezkami slávy, jak už tu bylo v některých komentářích zmíněno je patrná, ale jinak si film vesměs jde svou cestou sice pravda k očekávanému finále, což se teda tvůrci pokusili aspoň obzvlášnit tou nečekanou pointou, kterou nebudu prozrazovat, ale spíš tím dosáhli trochu podkopání některých předchozích věcí v tom filmu. Hlavně Somrova postava se v kontextu toho finálního odhalení chovala trochu nelogicky a mohl si vymyslet sto způsobů kde k té známce přišel. I tak, ale jednoznačně nadprůměrná a vydařená záležitost.70% ()
Tahle válečná detektivka mi udělala spoustu radosti, perfektní atmosférou i tou zápletkou, ale především fantastickými hereckými výkony pánů Třísky a Abrháma, kteří ústy svých postav řešili závažné morální dilema. A Josef Somr? To je kapitola sama pro sebe, tenhle neprávem opomíjený výborný herec, stvořil človíčka plného strachu a nepochopení i člověka plného odevzdání a rezignace. Brilantní. ()
Naše malé filatelistické Stezky slávy. Komorní drama z francouzských zákopů, kde vládne podezíravost, otravný zvuk orchestrionu a bolestné vědomí, že když se ocitnete ve špatný čas na špatném místě, není prostor pro presumpci neviny a moc logiky a rozumu je jen omezená.. Spoiler: Nářky směrem ke zvratu v ději se mi zdají poněkud nekorektní. Somrova postava neměla do slyšení u podplukovníka tušení o existenci důkazu v podobě známky a předtím dvakrát odmítla možnost, že by šacovala nějakého německého vojáka. Obhajovat se tímto směrem poté bylo zbytečné, jen by to vzbudilo další podezření a nakonec by stejně došlo k odhalení. V tu chvíli bylo prioritou napsat poslední dopis znovu. Korigovaný vědomím neodvratného konce a s nadějí, že bude doručen. Snad v něm nebyly zašifrované francouzské pozice a Třískův kapitán Billard nešel za pár dní taky ke zdi.. ()
Galerie (3)
Zajímavosti (1)
- Povídka pochází z knihy „Filatelistické povídky“ vydané v roce 1964 od Františka Langera. (Winster)
Reklama