Jakmile se v nějakém starém filmu objeví Věrka Ferbasová, je to záruka výborné zábavy a pokud se tam objeví ještě Hugo Haas, je to bezesporu záruka kvality. Při těchto starých flmech se tak krásně vypíná mozek a nádherně se relaxuje. "Tak buď vyhraju hodně. Nebo prohraju třicet korun". "Kapitáne, kapitáne, do stožáru bacil hrom. Loď už není k udržení." "Jak vypadá? Jsou to takové živé kalhoty. Něco mezi mužským a žížalou." "Kdybys viděl jaké má Andula krásné kluky. Kde je vzala?" Takových hlášek je tam plno.(10.1.2009)

Spolehlivá klasika, která si v ničem nezadá s mnohem protěžovanějšími předválečnými „pamětníky“. Svižná, plná skvěle napsaných dialogů a slovních přestřelek, se skvělým a ďábelsky hláškujícím Hugo Haasem coby štvancem vdavekchtivých slepic, dokonale přihrávajícím Václavem Tréglem a šarmantní Růženou Šlemrovou, která s oběma zdatně drží krok. Dojem nekazí dokonce ani Ferbaska, kolísající mezi okouzlující živelnou komikou a úsměvnou ochotnickou prkenností.(17.1.2011)

Velice jednoduchá, ale úsměvná a pohodová komedie s klasickým tématem starších veseloher – zatvrzelý bohatý odpůrce ženění tak dlouho odmítá krásné ženy kolem sebe, až se zamiluje do chudé a prosté dívenky. Ta, aby jej získala, uzavře sázku s odmítnutými nápadnicemi a poté, co ho získá, zase jej díky prozrazení sázky ztratí. Ale jasně že vše dobře dopadne. Haas s Ferbasovou v příjemné komedii.(3.1.2007)

Situace na podzim 1938 nebyla nakloněna sebemenším náznakům bezbolestného ukončení mnichovské krize. Podpisem jedné z nejtragičtějších úmluv v dějinách našeho státu pomalu mizela naděje na klidné zázemí mnoha židovských obyvatel, nacházejících se v zoufalé situaci ještě nedlouho po ovládnutí sudetského pohraničí krvežíznivým Hitlerem. Strach a nejistota přepadaly také Hugo Haase, vystavovaného den co den sílícím vulgárním atakům budoucích kolaborantů z řad pražských Němců. V létě onoho roku bylo ale ještě všechno jinak, režisér Miroslav Cikán jej po boku Věry Ferbasové angažoval do své prázdninové komedie Andula vyhrála a zdálo se, že prosluněnou atmosféru a nakažlivý humor nelze ničím zarmoutit. Haasova obvyklá gesta a ironické glosy neutrpěly ani tentokrát, snad také proto, že zdrojem jeho mimořádné tvůrčí geniality zůstával povznesený výraz nad sebou samým. V tradiční roli zde nalézáme jak Věru Ferbasovou, překypující mladistvým elánem a příjemným hereckým projevem, tak jako vždy skvěle připravenou Růženu Šlemrovou, výborného Václava Trégla v roli všetečného sluhy, Sašu Rašilova a Stanislava Neumanna. Při premiéře by možná ještě nikoho nenapadlo, že další film s populárním Židem Haasem už v Československu nikdy nevznikne. Doba se rychle proměnila, v mnoha případech šlo o hodiny či minuty a na hrdinská gesta jaksi nezbyl čas. Haasova potupná a tichá emigrace v únoru následujícího roku byla zoufalým činem zoufalého člověka a pro českou kinematografii znamenala jednu z nejcitelnějších ztrát.(4.10.2008)

„Tak abyste věděla, já s ním promluvím, a kdyby mě i 10x vyhodil…“ - „To je docela možné, co potom?“ - „No, já ještě nevím…tak bych vás třeba unes.“ - „Jé, vy byste mě unes?“ - „No ovšem, kolik vážíte?“ Pavel Haken je boháč, který díky falešným telefonátům prchá ze spárů slečen, nutí matce šlehačku, hraje sám se sebou šachy, vášnivě chytá ryb…u, pěstuje si směšný knír a nabízí ženám různé věci …třeba bobkový list! Haas je tu perfektní. Má navíc dobré spoluhráče, ať už věrného Trégla, noblesní Šlemrovou („Václave, odkliďte tady to smetí.“), prostořekého Neumanna…či chvílemi i zábavnou Ferbasovou (silnější momenty převládají). A nevím, co je ještě práce Scheinpflugové a naopak už Cikána s Haasem, ale ty vtipné, hravé dialogy je radost poslouchat. Škoda, že tempo kolísá a ke konci filmu trochu dochází dech. Přesto spokojenost a solidní 4* navrch. „Já to vemu rovnou od elektriky, doprava, doleva, rovně a už sem tady.“ - „A jako vždycky o půl hodiny později!“ - „Jako vždycky prosím ne…byly doby, že sem chodila až i o hodinu.“(8.9.2019)

• - Film bol natáčaný v Kamenici na Sázave. (dyfur)

• - Autorkou původního filmového námětu i románového zpracování byla Olga Scheinpflugová. (NinadeL)