Bohatý továrník Pavel Haken (H. Haas) je zapřisáhlým starým mládencem, který s pomocí věrného sluhy Václava (V. Trégl) úspěšně uniká nástrahám vdavekchtivých žen z lepší společnosti. Jediné chvíle klidu tráví Pavel ve víkendové vilce, kterou si nechal postavit daleko od lidí. Jenže právě tam, přímo na Pavlově pozemku, se pod stany utáboří celý houf jeho nápadnic, které k tomu dostaly svolení od továrníkovy matky. K jejich zděšení si Haken porozumí s prostořekou Andulou Mráčkovou (V. Ferbasová), která vypomáhá v táborové kuchyni. Uražené slečny se nakonec s Andulou vsadí, že ani ona Hakena nezíská… (Česká televize)

Karlos80

Oblíbené téma: Chudé děvče a bohatý nápadník-ženich. Sen mnoha jiných dívek v každé době. Že to nemůže fungovat? Tak to se už dozvíte v této velice svižné konzervační komedii se skvěle a vtipně napsanými dialogy a s velmi dobrým civilním výkonem zapřísáhlého starého mládence Hugo Haase v hlavní roli. Haas je zde od začátku až do samého konce prostě neodolatelný. Vzduch, strom ,šiška ale co:-) Jeho pozvolné seznamování s Andulou, rozhovory se sluhou atd. Partnerkou mu je zde Věra Ferbasová (chudá Andula, dcera taxikáře-Saša Rašilov) konečně zahrála také něco jiného než jen ty její věčné diblíky a i přes ten její rozpačitý úvod pak víceméně vystupuje a chová se opravdu jako skutečná dáma. Tréglův sluha je další zdařilá a lehce zapamatovatelná figurka tohoto velmi oblíbeného přihrávače. A mladší bratr Anduly, tak trochu na duši slabý Tonda (Stanislav Neumann), je zde také k nepřehlédnutí.."Kde mám ten kajak":-)? "Koukám jakou máš krásnou haciendu":-)? Zdařilý film, který bych řadil přeci jen o stupínek výš, než byl obvyklý dobový standard.. Obsazení, herecké výkony, svižné a vtipné dialogy a režie - takže v konečném součtu za 4*. ()

Marthos

Situace na podzim 1938 nebyla nakloněna sebemenším náznakům bezbolestného ukončení mnichovské krize. Podpisem jedné z nejtragičtějších úmluv v dějinách našeho státu pomalu mizela naděje na klidné zázemí mnoha židovských obyvatel, nacházejících se v zoufalé situaci ještě nedlouho po ovládnutí sudetského pohraničí krvežíznivým Hitlerem. Strach a nejistota přepadaly také Hugo Haase, vystavovaného den co den sílícím vulgárním atakům budoucích kolaborantů z řad pražských Němců. V létě onoho roku bylo ale ještě všechno jinak, režisér Miroslav Cikán jej po boku Věry Ferbasové angažoval do své prázdninové komedie Andula vyhrála a zdálo se, že prosluněnou atmosféru a nakažlivý humor nelze ničím zarmoutit. Haasova obvyklá gesta a ironické glosy neutrpěly ani tentokrát, snad také proto, že zdrojem jeho mimořádné tvůrčí geniality zůstával povznesený výraz nad sebou samým. V tradiční roli zde nalézáme jak Věru Ferbasovou, překypující mladistvým elánem a příjemným hereckým projevem, tak jako vždy skvěle připravenou Růženu Šlemrovou, výborného Václava Trégla v roli všetečného sluhy, Sašu Rašilova a Stanislava Neumanna. Při premiéře by možná ještě nikoho nenapadlo, že další film s populárním Židem Haasem už v Československu nikdy nevznikne. Doba se rychle proměnila, v mnoha případech šlo o hodiny či minuty a na hrdinská gesta jaksi nezbyl čas. Haasova potupná a tichá emigrace v únoru následujícího roku byla zoufalým činem zoufalého člověka a pro českou kinematografii znamenala jednu z nejcitelnějších ztrát. ()

Sarkastic

„Tak abyste věděla, já s ním promluvím, a kdyby mě i 10x vyhodil…“ - „To je docela možné, co potom?“ - „No, já ještě nevím…tak bych vás třeba unes.“ - „Jé, vy byste mě unes?“ - „No ovšem, kolik vážíte?“ Pavel Haken je boháč, který díky falešným telefonátům prchá ze spárů slečen, nutí matce šlehačku, hraje sám se sebou šachy, vášnivě chytá ryb…u, pěstuje si směšný knír a nabízí ženám různé věci …třeba bobkový list! Haas je tu perfektní. Má navíc dobré spoluhráče, ať už věrného Trégla, noblesní Šlemrovou („Václave, odkliďte tady to smetí.“), prostořekého Neumanna…či chvílemi i zábavnou Ferbasovou (silnější momenty převládají). A nevím, co je ještě práce Scheinpflugové a naopak už Cikána s Haasem, ale ty vtipné, hravé dialogy je radost poslouchat. Škoda, že tempo kolísá a ke konci filmu trochu dochází dech. Přesto spokojenost a solidní 4* navrch. „Já to vemu rovnou od elektriky, doprava, doleva, rovně a už sem tady.“ - „A jako vždycky o půl hodiny později!“ - „Jako vždycky prosím ne…byly doby, že sem chodila až i o hodinu.“ ()

WANDRWALL

Věra Ferbasová v jedné ze svých rolí ďiblíků, které mi byly odporné do té chvíle, než jsem pochopil, že dost prostých lidí ji mohlo mít rádo a považovat za "jinou" komediální herečku, než bylo tehdy běžnější. I když jsem to pochopil, tak se mi její styl hraní nikdy moc nelíbil. Nejlepší je asi až ve filmu "Drahé tety a já". ()

nash.

Spolehlivá klasika, která si v ničem nezadá s mnohem protěžovanějšími předválečnými „pamětníky“. Svižná, plná skvěle napsaných dialogů a slovních přestřelek, se skvělým a ďábelsky hláškujícím Hugo Haasem coby štvancem vdavekchtivých slepic, dokonale přihrávajícím Václavem Tréglem a šarmantní Růženou Šlemrovou, která s oběma zdatně drží krok. Dojem nekazí dokonce ani Ferbaska, kolísající mezi okouzlující živelnou komikou a úsměvnou ochotnickou prkenností. ()

• Film bol natáčaný v Kamenici na Sázave. (dyfur)