Putney Swope

Komedie

USA, 1969, 84 min

Putney Swope sa ku mne dostal ako nedocenený kult zo zámoria, a smutne musím priznať, že nedocenený zrejme zostane aj u mňa. Na to, ako veľmi je film bláznivý mi prišiel málo zábavný a miestami som nemal potuchy, o čom postavy hovoria alebo aké sú ich motivácie. Snímka má však mnoho cool scén, ktoré mi zostanú v pamäti (“How many syllables, Mario?” alebo scéna s exhibicionistom) a takisto za spomenutie stoja falošné reklamy. Tie považujem za najlepšiu časť filmu, pretože boli natočené s veľkou chuťou a sršia toľkými nápadmi, že ich pokojne mohlo byť dvakrát viac. Tých 85 minút ubehne ako voda takže nudiť sa určite nebudete. Ako fun fact pobaví, že predstaviteľ hlavnej postavy neustále zabúdal svoje repliky, a tak bol nakoniec kompletne predabovaný samotným režisérom. Myslím, že Putney Swope si fanúšikov vďaka svojmu satirickému podtónu a netradičnému štýlu humoru nájde skôr v roku 2020, než tomu bolo na konci 60. rokov. Slabších 7/10.(17.4.2020)

Dostal jsem se k tomu přes Louise C. K., na kterýho měl tenhle film údajně velký vliv... Putney Swope je svérázný černoch, který se omylem dostane do čela reklamní agentury a zavede v ní podstatné změny. Film je satirou na tehdejší reklamní průmysl a bílou hierarchii v médiích. Po většinu doby jsem se ale moc nebavil, hlavně kvůli chabé dramatické výstavbě (scén i celku) a některým tupým hereckým výkonům. Některé nové Putneyho reklamy jsou ale zase super :)(17.4.2013)

• Houdini

NFR 2016(26.12.2016)

Krásný anarchistický film. Svoboda absolutní volnosti. Úvodní scéna volby je zcela bezchybná. Film, který poslal mladého Louise CK do kolen. A Právem.(25.8.2016)