Na televizní obrazovku se vrací klenot dramatické tvorby – televizní adaptace jedné z nejznámějších a nejhranějších her A. Jiráska, jehož díla ani v časovém odstupu neztrácí nic na své působivosti a sdělnosti. Vzniklo líbezné a moudré dílo s pozoruhodně vystiženou atmosférou realisticko-pohádkového motivu samotné předlohy. Zobrazuje něco z národní české povahy, tu poddajnost a posluhování vrchnosti, ale i rebelující duch a touhu po svobodě. Zachycuje mistrovství celé řady nejvýznamnějších herců té doby. Vznešenou a krásnou kněžnu si zahrála V. Fialová, coby hrdého a statného mlynáře můžeme obdivovat R. Brzobohatého. Přesnou charakterizací své postavy vyniká J. Pivec v roli pana vrchního ze zámku, skvělou dvojici vytvořili herecké legendy Z. Štěpánek a J. Kemr v postavách vodníků Ivana a Michala. Manžele Kláskovy si s temperamentem sobě vlastním zahráli V. Menšík a I. Janžurová, muzikanty B. Záhorský a R. Deyl, Haničku mladičká J. Obermaierová, bábu doyenka L. Dostálová a R. Lukavský učitelského mládence Zajíčka... Televizní Lucerna v režii F. Filipa měla premiéru na Štědrý večer roku 1967 a každá repríza jen potvrzuje, že jde o vynikající inscenaci. (Česká televize)

Essechiel

Příliš se mi nezdá zařazení tohoto díla do žánrů "pohádka a fantasy", ale naprosto souhlasím, že se jedná vynikající dílo i film ve kterém se skrývá mnoho politických narážek, které jsou téměř nadčasové. ()

JIRKKA

Pravý opak současné televizní inscenační tvorby, herecké obsazení, atmosféra a snad i černobílý materiál jsou kladem, tohle by někdo měl vydat na dvd. Devadesát procent zaokrouhleno, to máme pět hvězdiček. Škoda, že jsem na to nešel před pár lety do Národního, když ještě žil Radovan Lukavský, to snad hrál vodníka, mám dojem. ()

benden

Už v Divé Báře jsem obdivoval Vlastu Fialovou. A tady opět předvedla, kromě své krásy, mistrovské umění. A také nezklamal Jan Pivec, tato rola jako by byla pro něho ušitá. ()

horskejvlk

Klenot a nádhera, skvělé obsazeni všech postav, Pivec to byl správce který si ani Jirásek nemohl lépe představit. Josef Holý jako ponížený lokaj a tak bych mohl psát o všech dalších. Lucerna se může přetáčet  donekonečna, tenhle skvost s Brzobohatým jako zemitým mlynářem nepřekonají, již nemáme herce… ()