Ohnivé ženy

(TV film)
TV spot

Jana Hlaváčová a Dagmar Veškrnová v první části komediální duchařské trilogie o proměnách dvou středověkých čarodějnic... Když ji on nechtěl, vzala se hůl nebo laskavec, ve vážnějších případech pomohl kámen lásky. Když ji chtěl až moc, podstrčil se mladíkovi extrakt z pelyňku, svízele a anýzu trochu přiostřený pálenkou... Manželské recepty na první pohled jednoduché a zřejmě i velmi účinné, soudě podle postihů těch, kteří se čarodějnou alchymií tajně zabývali. Za spolčování s nečistými silami a posedlost ďáblem se ještě před třemi sty lety posílalo do šatlavy nebo odsuzovalo k trestu smrti upálením. Právě takový osud potkal Magdalenu, farskou kuchařku, a Martu, vdovu po parukáři. Jako čarodějnice byly odsouzeny, aby jejich duše navěky bloudily bez útěchy. Popravě přihlížející farář hned na místě vyslovil obavu, aby se duším nepokojných ženštin nepodařilo nalézt nové tělesné schránky. Stalo se tak přesně za tři sta třináct let, kdy se Magdalenině a Martině duši podařilo "vtělit" do tělesných schránek dvou moderních žen... (Česká televize)

TV spot

zdeny99

Ohnivé ženy jsou televizní inscenací, kterou velice poznamenal zub času. Ve své době, kdy v televizi promlouval jen Gustav Husák a pouštěly se filmy o rudé armádě, byly velice originální. V kombinaci fantazie založené na cestování časem dvou upálených čarodějnic a komedie tu bylo něco, co tehdejší socialistický divák neznal. Možná tak jedině západoněmecká STRAŠIDLA ZE SPESSARTU, tedy jestli se to tu vůbec mohlo vysílat... Ovšem scénář je chabý. Především co se týče převtělování upálených čarodějnic do mrtvých těl lidí, kteří zahynuli při autohavárii. To probuzení na operačním sále, kdy z nehybného těla začaly poskakovat dvě živé ženské, mi přišlo hodně nereálné. I neustálé pindání Veškrnové o mladém uchu Rodenovi je hodně ubohé. Stejně tak ubohé, jak se samotný Roden snaží o tu mladou husičku v nemocnici. Ovšem nejslabší na celém filmu je především levné technické zpracování. Převážně v dnešní době je už to hodně znát. Obzvláště v porovnání se zmiňovanými, mnohem staršími STRAŠIDLY ZE SPESSARTU, které i 60 let od natočení jsou krásnou moderní duchařskou pohádkou. [2005. hodnocení, 44. komentář, 63%] ()

Necrotongue

Před třiceti lety to byla jedna z lepších komedií,ve které se nebojovalo proti západnímu imperialismu,ani se neklanělo východním soudruhům a spolubratrům,takže výsledkem byla oddechová pohodovka.Dnes už film vyznívá hodně naivně,ale stále jsem si v něm našel dost míst,která pobaví,a proto bych mu méně než tři hvězdičky určitě nedal. ()

Zazie

Tenhle film ve své době působil jako zjevení. A stačilo k tomu celkem málo - nejen to, že je to celkem slušná komedie, ale hlavně, že "nehovořil k současným problémům". Komunistická televizní dramaturgie totiž vycházela z předpokladu, že když pracující člověk usedá znaven po celodenní dřině k zaslouženému odpočinku u televizní obrazovky, zajímá ho pouze to, co zná z běžného života, a nějaké nereálno, fantastično nebo pouhé zábavno mu nic neříká. Další dvě pokračování už nemají ten punc překvapení a připomínají spíš opakovaně vylouhovaný sáček čaje. ()

burton

První ze tří filmů o Ohnivých ženách je nejlepší a docela ráda jsem se k němu nyní, po mnoha letech, vrátila. Jana Hlaváčová je kouzelná, Samozřejmě Dáša, nyní Havlová je tu taky výborná, svá, ještě trošku praštěná. Obě ohnivačky mi tenkrát učarovaly a já jsem zjistila, že tenhle druh "kouzelných bytostí" a příběhů mám ráda. Navíc, tenkrát v naší filmografii to bylo pro mě něco nového, neokoukaného a milého. Písničku, kterou si zasněně zpívá Magdalena jsem si pobrnkávala na kytaru...no, klidně se na to za čas podívám znovu. ()

ac1976

Už tfista let poforuju, že f mufskíma to de od 5 ke 4. Tá hláška je až v dvojke, videl som to dávnejšie tak som sa sekol (to viete starecká demencia). Šušlavá Dáša Veškrnová je zábavná rovnako ako zápletka so zámenami tiel, Janu Hlaváčovú je zbytočné komentovať, tá je dobrá snáď vo všetkom čo kedy hrala. Jediným trapasom je tu Kája Roden, ale ten je pre mňa trapasom všade. (PNP - Píšerne Nesympatický Pičus). ()

• I když se ve filmu hovoří o „středověkých čarodějnicích“, 17. století už dávno žádný středověk nebyl, ten skončil rokem 1492. (Blondybaby)
  • Natáčení probíhalo na hradě Křivoklátu a v Berouně. (rakovnik)