Vedecko-fantastický film o snových dobrodružstvách troch školákov zo základnej školy v Atómovej Lehote - Paťa, Jána a Borisa. Keď neďaleko ich rodnej obce v skalách objavia ukrytú mimozemskú kozmickú loď, s jej pomocou odletia na neznámu planétu, ktorú zničila ekologická katastrofa. (oficiální text distributora)

Autogram

Takmer zombie horor a určený pre deti. Vidieť to ako malý v kine, to by som asi nerozchodil a ekologické posolstvo by mi bolo ukradnuté. Dnes sa na to dá pozrieť práve cez to ekologické videnie a zistíme, že za 30 rokov sme sa veľmi nepohli ďalej, skôr naopak. Film má veľmi pomalý rozbeh, treba prečkať celú prvú polovicu, kým sa preklopí z rodinného na sci-fi. Masky sú správne hororové, nálada depresívna, len hlas veliteľa mimozemšťanov sa nevydaril, je extrémne nudný v štýle recitácie Hviezdoslava. Celkovo lepší priemer a keďže ide o zriedkavé slovenské sci-fi, tak niečo pridám. ()

Braddy

"Gumáková apokalypsa za pár korun". Tak by se dal velmi zjednodušeně shrnout celý film. Ale i přes svou jednoduchou výpravu a prakticky žádné efekty má film poměrně hustou atmosféru a vůbec je v naší historii ojedinělým počinem. A vzhledem k faktu, že film je čistě slovenského původu, je tato výjimečnost ještě umocněna. Film jsem viděl bohužel až dospělýma očima, což je u filmu pro děti vždy mínus, proto jen 3* hodnocení. Ale věřím, že dětem dokáže film vytvořit pěkných pár bezesných nocí. ()

Sagara

Tentoraz slovenska tvorba, ktora sa v mojej pamati zapisala ako to najdepresivnejsie a najstrasidelnejsie zo slovenskej tvorby. Jedna zaujimavost: Moj nevlastny stryko hral Borisa. ()

Martinius

na slovenske socialisticke pomery prekvapivo dobre. niet divu, kedze ide o predlohu naozaj kvalitneho a jedineho zaujimaveho slovenskeho sci-fi autora stefana zaryho. adaptacia mozno miestami posobi deravo a ma svoje logicke nedostatky, tie vsak ma aj legendarna ikaria XB. ikaria ma svoj najzasadnejsi problem v skloneni sa pred rezimom (groteskne posobiaca scena s lodou so zlymi kapitalistami), kdezto treti sarkan sa snazi o pravy opak. tema ekologie bola v socialistickom ceskoslovensku jednou z mala nepriamych moznosti ako napadnut rezim. kritici socializmu sa bezne zdruzovali v ochranarskych spolkoch s cinnostou na okraji disentu a umelci prirovnavali ideologiu k pliage niciacej prirodu, zdravie i dusu ludi. pre tych, ktori maju kratku pamat, alebo tych, ktori vtedy este nezili - alegoria ochrany prirody bola svojho casu namierena na ochranu cloveka pred zhubnou demagogiou socializmu. teraz si to nasinec mozno prilis neuvedomi, ale vtedy tvorcovia filmu i zary samotny riskoval pomerne vela. ()

ing.man

Noční můra mého dětství. Film, na který jsem šli se školou a já měl potom 14 dní horečky. Dodnes jej nechci znova vidět. Je to jako když si jako dítě poprvé uvědomíte, že existuje něco jako smrt. Fuj hnus! Hanba vám kteří jste mě na to poslali! :) ()

safety

taky jsem viděla film jako malá holka, když jsme na to šli se školou.. už si moc nepamatuji detaily.. jen vím, že ty děti našly tu kosmickou loď a pak na konci tam byli nějaký plešatci a šel z nich hrozný strach, nebo deprese.. do dnes mam z toho filmu hrozně depresivní pocit, hrozně se mě to tenkrát dotklo... zkusím se na něj podívat teď někdy a jsem zvědavá co si budu myslet :D ()

Petike

Posudzované ako adaptácia. Je to síce voľná adaptácia, ale predsa len adaptácia diel Žarnaya. Áno diel, nielen jedného diela. Bohužiaľ ! Lebo na Žarnayove hravé a inteligentne napísané predlohy to žiaľ nemá, ani z rýchlika ani z medzihviezdnej lode, a vyberá si z nich "po šalensky" a ako pri švédskych stoloch. Taký veľmô divný kitbash Tajomstva Dračej steny a Prekliatej planéty. Rúhanie sa voči predstavivosti pána Žarnaya. Z predlôh tu ostala iba modrá loď ukrytá v jaskyni a nejaké to (oveľa horšie a menej pútavo podané) environmentálne posolstvo. Hádam napätie na pár miestach prežilo, ale to je tak všetko. Žarnayovský humor kompletne absentuje. Slabá adaptácia, ale čakať niečo viac od tej éry by bolo veľa. Paťo, Boris, Jano ?! Tak hádam Vilo, Stano a Fero ! Ani mená im nemohli zachovať ? A korunu tomu nasadzuje tá náramne 80s hudba. :D Čudo, že to vraj pripravil Hapka ! Pikoška nájdená tuná na csfd.cz, ktorá ma zaujala: "Režisér Peter Hledík mal na Kolibe skončiť natáčanie, nakoľko sa u vedenia pre silný kritický podtext nestretol s pochopením." Ktovie, čo by vtedajší papaláši povedali na ešte vernejšie adaptácie ! Vždy som podozrieval Žarnaya, že takí Nyrfania (TDS, zmienka v PP) alebo Vševediaci (PP) boli paródiou na totalitu. ;-) A čo sa Lurryďanov týka, anciáša, boli civilizáciou na úrovni amazonských kmeňov a neolitu, a nemali nič spoločné ani s Ariolčanmi (pôvodcovia lodí z TDS, osvietení týpci á la Vulkánci), ani s Eggegčanmi (envirokatastrofou zničená high-tech civilizácia z Eggeg, titulnej Prekliatej planéty). Ešte ani modrej lodi nedali vajcovitý tvar, aký mala v predlohe... Táto televízna adaptácia je v mnohom totálny guľáš. Mne sa na Žarnayových knihách aj vždy páčilo, že reakcie ľudstva na ariolské lode (vrátane tej v Dračej stene) neboli nikdy spomínané. V predlohách Ariolčania zas neboli až takí tupci, aby prítomnosť svojich lodí na Zemi otvorene propagovali. Žarnay tam jasne naznačoval, že povesť o treťom drakovi sa zrodila len náhodou, keď sa tam nejaký miestny zatúlal a všimol si podozrivé aktivity. A kvitujem Žarnayovi aj fakt, že napriek tomu motívu návštevy nikdy nezachádzal do nejakých dänikenovských somarín (film do nich žiaľ trochu zachádza). Ešte aj Lynchova nešťastná Duna bola vernejšia predlohe. (Hm, Tretí šarkan s hudbou od Toto... To by bolo ! :-D) Je to znesiteľný televízny film, ale v mnohom mizerná adaptácia, a dejovo a scenáristicky to drží len na heslo. Oceňujem obsadenie detských predstaviteľov vo veku protagonistov z predlohy, ale nanešťastie, ich výkony pôsobia neraz umelo, vypäto a melodramaticky. ()

Mykhaluu

Taky jsem to viděl jako dítě v kině a byl naprosto pohlcen depresivně zmatenými stavy hrdinů, či hrdiny? Detaily si nepamatuji, ale dopad na mou osobu tehdy ano! Ekologicky zaměřené (co vlastně mají lidé proti ekologii?), na poměry technicky slušně zvládnuté... a hlavně ta atmosféra!!!!! :) ()

Huncút

Vynikajúce slovenské sci-fi. Ale nie zrovna v zmysle, aké by si asi želalo. Je skôr komické a niektoré dialógy dosť pobavia ( - "Ja som to vedela, ja som to tušila", - "Čo?", - "Neviem"), ale na druhej strane je určené pre deti, dokonca ekologická téma výrazne predbieha svoju dobu (v ČSSR) a celý film pôsobí celkom príjemne. A jeden z mála filmov, kde hovoria mimozemšťania po slovensky :) ()

Romadoor

Náhodou jsem narazil na tento film, ze kterého jsem si od dětství pamatoval pár vcelku nepěkných obrazů.....a působivé to zůstalo doteď. Nalezení mrtvoly, ubití psa klackem - celkem ostré scény do dětského filmu z roku 1985.....a o beznadějné atmosféře by si mohl leckterý současný katastrofický film nechat zdát (teda aspoň myslím, žádný jsem neviděl). ()

Trinculo

Horor mého dětství ... ti lidé v těch zvláštních gumových oblecích, popraskaní a bezútěšná krajina. Doteď jsem se na to nebyl pořádně schopný dodívat :D ... zajímavé a při tom je to takový relativně nevinný dětský film ... ()

brasek

Na svoj vznik a popularitu jedinečná detská sci-fi, ktorá neponúka toho veľa a dospelému divákovi nemá čo dať. ()

Themyth

Celkom raritný Slovenský Sci fi snímok. Je to prekvapenie, že niečo také bolo u nás natočené a zároveň sklamanie s amatérskej úrovne. ()

xander

Zaujímavá a prekvapujúco originálna slovenská scifi. Skôr desivá ako príjemná. Najväčšou kvalitou je scenár a aj napriek trošku amatérskym hereckým výkonom je určite za 4 hviezdičky. ()

tuberatanka

Ejha. Dosť "creepy" film, a celkom odvážny na to, že bol natočený za socíku. Zaraditeľný medzi "weird movies", vzhľadom k naivným hereckým výkonom a zvláštne mrazivo strašidelnému vizuálu. Zvláštne "hipsterský" (občas postapokalyptický) vizuál sci-fi scénok a ladenie do modrej farby ešte umocňujú ujetosť filmu. Blatistí mimozemšťania, psychedelické farebné hry na počítačovom monitore, naivne predvedené scénky zrážky stredovekej náboženskej procesie s ufónmi - nie, tento film je zvláštne amatérsky "šílený". Z veľkej časti až priveľmi kŕčovitý. Dosť dobrý béčkový film, dokonca domáci. Sci-fi horor pre deti. Niekedy totálne neznámi tvorcovia dokážu prekvapiť... (ináč, soundtrack je patrične depresívny a atmosférický - normálne by som si ho kúpil na CD) ()

JimWalker007

Keby sme žili v inom štáte, tak autor knižnej predlohy by od tvorcov filmu vysúdil pekný balík peňazí za sprznenie úžasných knižiek - Tajomstvo dračej steny a Prekliata planéta. Za detských hercov vybrali víťazov okresných kôl recitačných súťaží, chýbal humor, výpravnosť, potvory z menovaných románov. Škoda, keby sa ich anglický preklad dostal do rúk Pištovi Spielbergovi.. tak by boli opäť plné kiná... Jediná hviezda za ekologickú agitáciu. ()

Sefko

Čo k tomu povedať? Rozhodne zaujímavé. Pri sledovaní ma napadlo, že sa pozerám na zvláštnu kombináciu Ostrov zvaný Zem z 1955 a Bádatelia z 1985. Otázka teraz znie či to odporučiť alebo nie. Posolstvo je pekné. To určite áno. Ale prevedenie? Hrozné herecké výkony. Depresívna nálada čo sa tiahne celým filmom. Neviem či to chcem niekedy znova vidieť. Ale svojim spôsobom som rad, že niečo také vzniklo. Je v tom cítiť zapálenie pre vec. P.S. Nechal som si film uležať v hlave a došiel som k záveru, že musím zvýšiť hodnotenie. Z pôvodnej jednej na tri hviezdy. Dôvod? Došlo mi, že som tak ambiciózne sci-fi pre deti (pokiaľ ide o myšlienku) ešte nevidel. Áno negatíva stále platia len som si viac uvedomil tie pozitíva. ()

Lennier

Máloktorý film je taký, že si na neho z detstva človek pamätá i po rokoch s takým zvláštnym pocitom úzkosti. Tento film to dokázal. Koľko len stálo námahy nájsť titul filmu len na základe pár hmlistých spomienok. Téma ekológie na Slovensku v tej dobe a navyše zmixovaná so sci-fi - to je niečo, čo si už samo o sebe zaslúži vysoké hodnotenie. Za tú kozmickú loď v útrobách skaly, masky mimozemšťanov, ako aj dokonale pochmúrnu atmosféru - to sa nedá inak ako za plný počet hviezdičiek. ()