Liška a pes

USA, 1981, 83 min

Richard Rich

Earl Kress

Buddy Baker

Srdcová záležistost mého dětství, tohle jsem viděla, když mi bylo asi pět let. Babička mi to přivezla jako dárek, mluvilo se tam anglicky, bylo to předabovaný rusky a mělo to český titulky (což jsem v 5 letech velice ocenila, samozřejmě), ano, nevěděla jsem z toho nic, ale stejně se mi to líbilo strašně moc. Takže za 5 hvězd, asi ze sentimentu, jelikož je klidně možné, že si to tak vysoké hodnocení nezaslouží, ale mě to je naprosto volný, někdy je lepší, když mylné představy z minulosti tvoří představy o přítomnosti, jelikož ta je hned krásnější a nehodlám si ji kazit případně trapně nekvalitní pravdou.(26.5.2011)

„Ne ne Sovo. Copper, ten by mě nikdy nestopoval.“ Zíív. Nějak takhle jsem tu pohádku odstartoval, obávajíc se, že jsem sáhnul po něčem strašně dětském, co mě mine a tak jsem s ovladačem v ruce přemítal, jestli by nebylo lepší vzdát se a pustit tam něco živějšího. Ještě že jsem to neudělal, ačkoliv na to mi ruka z ovladače slezla až příliš rychle. Začátek je trochu pomalejší, starší Disneyovky to tak mají všechny - už jsem si zvykl - a tempo se do varu dostává hodně pomalu, jenomže se to krásně zužitkuje v postavách, kterým pak není vůbec těžké fandit, ať už jde o hlavní dvojici, nebo o jejich parťáky, co je do budoucna určitým způsobem formují a věčně jim radí. Dlouho to vypadá, že to o ničem jiném než o přátelství nebude a o to větší šok je, když je do hry přimíchána obří vlna nenávisti, kamarádství je rozmetáno na prach a začíná lov, který oba hrdiny postaví proti sobě v té nejtvrdší zkoušce života. A tou tvrdostí se tu vůbec nešetří. První polovina filmu je jenom skvělá, ovšem jakmile dojde na pomstu a na nahánění kočky s myší - a taky trochu té romantiky - film neuvěřitelně graduje, přičemž se neustále loudí otázka, jestli tohle může ještě něco zastavit. A šťastný konec stále v nedohlednu… Podle mého jedna z nejkrásnějších romantických pohádek, i když nebýt miniepizodek s housenkou, člověk se tu prakticky nemá čemu zasmát. P. S. Moje teorie potvrzena: pokud hlavní hrdina na protivníky nemá, ale pokoj od nich jen tak mít nebude, je třeba mu šoupnout ženskou. Pak už se do závěrečných titulků nějak probojuje, i kdyby ho to mělo stát život.(28.9.2014)

• D1705

Tak tento film pre mňa nie je veľkým sklamaním. Pravdupovediac, obával som sa toho že to bude niečo na štýl Bambi. Obavy sa aj vyplnili. Vhodné tak pre deti predškolského veku, ale nie ako rodinný film. Nedivím, sa že tento film patrí do Disneyho temného obdobia. Nezáživní dej, ale pekné postavy, aj keď animácia mohla byť na tú dobu lepšia. Vidno že "deväť starých mužov" bolo už na pokraji síl a odzrkadlilo sa to.(29.3.2018)

Tentokrát se jedná už o 20.kreslený film z dílny Walta Disneye který vypráví příběh o přátelství mezi loveckým psem a starou mazanou liškou. Oba čtyřnozí přátelé musí přestát mnohá úskalí, dobrodružství a protivenství, než je v dohledu šťastný konec. Nejen myslivci, ale ani vůdci psí smečky, pořádající s oblibou zuřivý hon na malá, takřka bezbranná liščata, se jejich přátelství totiž nelíbí. Po přechodném nedorozumění, které je nakrátko rozdělí, se za podpory ostatních zvířecích kamarádů nakonec ti dva zase najdou. Šťastný Happy end má potěšitelné a zřetelně realistické rysy. Přátelství a harmonie mezi zvířaty jsou založeny na toleranci a vzájemné úctě, aniž by by byli zamlčovány protiklady. Jedno duše řečeno abych to konečně už nějak konečně uzavřel, jedná se vskutku o roztomilý snímeček s nezapomenutelnými zvířecími postavami, opět realizovaný s tradičně dokonalou trikovou technikou. Celek potom pro někoho může vyznívat jako zaujatá výzva na mírumilovnost a vzájemné porozumnění.(22.10.2006)

Liška a Pes je velmi zajímavý animovaný snímek, který dnes již bezesporu patří ke zlatému fondu. Je to další z řady populárních filmů od Disneye, nicméně v tomto případě je příběh poněkud odlišný od tradičních standardů. Příběh totiž vypráví o neobvyklém přátelství dvou zcela rozdílných postav, jejichž kamarádství je od samého počátku odsouzeno k zániku, neboť dříve či později je osud nevyhnutelně postaví proti sobě. Napjaté očekávání, jak vše dopadne, jistě žádného diváka nenechá klidným až do závěrečné scény, kdy se oba hrdinové budou muset rozhodnout, zda má staré přátelství větší cenu než zaběhnutá pravidla. Za sebe mohu jen doporučit!(26.4.2011)