Katedrála

Animovaný / Drama / Krátkometrážní / Sci-Fi
Polsko, 2002, 7 min

Scénář:

Tomasz Bagiński

Bádateľ navštívi niečo, čo sa zdá byť ako ruina gotickej katedrály. Objavujú sa tu podivné sochy, tajomné myšlienky a hlasy ho prenasledujú a on podvedome kráča na koniec. Zrazu vychádza slnko a on sa nachádza na konci útesu. Pútnik objaví niečo zvláštne. Je to podstata náboženstiev alebo je to niečo hlbšie a tajomnejšie? (genetique)

kulyk

Mystično, magično, fantastično, ekumenično, animatično....já to nepochopilično. Naštěstí mi vše opět osvětlil svým hlubokým - a nebojím, nebojím se říci i srdceryvným - komentářem nadkolega Houdini. Díky ti, ó výstižný. ()

Tom_Lachtan

Nabubřelé, graficky skvělé (obzvláště na rok vzniku! Jak u jiných filmů počítačovou grafiku ve 3d modeláži haním seč mi ploutve stačí, tady uctivě pokyvuji hlavou a obdivně mručím) s atmosférou vskutku povedenou, jenže aby byla opravdu omračující, musel by být přítomný větší prostor "ničeho" a tady jede všechno moc rychle. S obdobným námětem pracuje i Český Světlonoš a zvládá to o něco lépe. ()

darkrobyk

Jak se staví katedrála...úchvatné obrazy mystiky, gotiky, vesmíru...sci-fi, fantasy, podobenství? Inspirace obrazy H.R.Gigera je jasná a já ji vítám! Pootevření oka u sochy mi připomnělo Nekonečný příběh (sfingy), jen zdejší sochy mají daleko jiné tajemství. Hudba, výtvarná stránka, grafika i hlavní myšlenka jsou v báječné rovnováze. ()

Hrabka

V tomto případě bych mohl říct, že forma zvítězila nad obsahem. Celé to je pěkné, ale sledoval jsem to bez většího zájmu. Docela nepochopový kraťas. Závěrečná pointa je sice celkem zajímavá, ale celkově to na mě moc nezapůsobilo. ()

Carol Pifková

Naozaj krásna animácia a dej by bol asi bez tej hudby dosť oničom, ale kedže hudba bola naozaj pekná a dobre zvolená nadchlo ma to o niečo viac. ()

Anderton

Klasická geekovská záležitosť. Vizuál počítačovej hry, nereálny gýčovitý fantasy svet, hľadanie pochybných metafyzických významov. Ale mne to myšlienkovo na kraťas stačilo. Dokonca to ani príliš nezostarlo. ()

swamp

Nádherné! Animace mi připomíná intro k Diablu..ale je mnohem depresivnější! Tomek Bagiński mi připomíná Václava Švankmajera a Katedra mi připomíná Světlonoše..ale narozdíl od loutkového Světlonoše je Katedra počítačově animovaná. Celý snímeček člověka vede k mnoha zamyšlením, ale strhující závěr je naprosto neočekávaný..nabízí se otázka..jde o přirozený koloběh, nebo o jakousi past?! ()

PetrPan

Krásná a monumentální ( snad dočasná) vata. Budu si muset přečíst Dukajovu Katedrálu, protože z tohohle jsem Houdini. Do té doby snad .. Entropie ? Hodnocení nezměním ani po přečtení, to, že to nechápu, nepovažuju totiž za vadu na svém přijímači. ()

Jirka_Šč

Atmosférové, na dobu před jedenácti lety výborná animace (připomínající doly v Morii), ale nemohu se zbavit pocitu, že se to jako duchovní spíš tváří, než aby skutečně bylo. ()

heyda

Jako docela síla, hlavně na konci. Stejně ale nechápu, o čem to bylo. Připomnělo mi to akorát obrazy používané Lars von Trierem nebo Aronofskym. Takže hudebně-vizuální zážitek je silný, ale zbytek o ničem. 60% ()

Šandík

Nezaujalo vůbec ničím... Nebaví mě ani fantasy, ani tenhle typ animace, ani elektronická muzika "á-la Vangelis"... Celkově mi to přijde lacině efektní a myšlenkově zase ne až tak podnětné. Poselství sice pěkné, ale velmi jednoduché a nekomplikované... Takový čajíček pro mentální kojence... 35% ()

Flego

Animačne dokonalé, po hudobnej stránke vynikajúce. Temná apokalyptická vízia. Po Fallen Art druhý Baginského film, čo som videl a zdá sa, že v Poľsku majú skvelého tvorcu. ()

ad-k

Jest-li v tom je nějaká paralela s osudem života na Zemi, toť otázka. Baginského animace ale jistojistě kýženou temnou atmosféru přináší, ovšem co se přitažlivosti prostředí (především do 3/4 filmu) týče: tolik fascinujících prvků zase nepobrala. Snad až na ty tajuplné "kamerové" nájezdy, světlo/stín a planetární záběry. 60% ()

maseer2

kraťas, ve kterém se úžasnému vizuálu, skvělé hudbě a tajemné atmosféře daří přebít vcelku prázdný obsah.. slabší 4* ()