Katedrála

Animovaný / Drama / Krátkometrážní / Sci-Fi
Polsko, 2002, 7 min

Scénář:

Tomasz Bagiński

Bádateľ navštívi niečo, čo sa zdá byť ako ruina gotickej katedrály. Objavujú sa tu podivné sochy, tajomné myšlienky a hlasy ho prenasledujú a on podvedome kráča na koniec. Zrazu vychádza slnko a on sa nachádza na konci útesu. Pútnik objaví niečo zvláštne. Je to podstata náboženstiev alebo je to niečo hlbšie a tajomnejšie? (genetique)

Marek1991

Svetlo prináša záhubu? Je to silné a je to na zamyslenie, je to hlboké. Možno by som tomu pripísal premenu socializmu na dnešný svet, kedy to svetlo neprinieslo východ z tunela, ten požadovaný most ďalej, ale nie som si istý, neviem, čo tým autor myslel. Každý človek buduje katedrálu sveta, je jeden z komentárov k tomu filmu na internete, ktorý by to mohol vystihovať, ťažko povedať. Je to akoby predchodca Pána prsteňov, Sucker Punch, či Sintela a iných filmov, mne sa to celkom páčilo, nie je to prvoplánové, nič jednoduché a prináša to viacej záverov, z ktorých si môžte vybrať. ()

corpsy

Sprostredkovanie úctyhodné. Ale myšlienka, Takto sa stavajú a inovujú a renovujú chrámy v hlbokom vesmíre? Alebo to bol len do filmovej podoby natočený režisérov surreálny sen? ()

curunir

Mne tento na Oscara nominovaný krátky animovaný film prišiel skôr ako nejaká ukážka s počítačovej hry, hlavne animácia tomu napovedala. Z vonku my katedrála pripomínala Notre Dame, z vnútra zase scény úplne totožné ako tie z Veľkej sály v Mórii v Pánovi prsteňov - už len aby sa to tam hemžilo škretmi. Tiež sa mi zdá, že mi akosi ušla celková pointa toho všetkého, ale o nejaký náboženský rozmer tam podľa mňa nejde, a možno, že tam tvorcovi naozaj o nič nešlo. Tento filmík by si podľa mňa viacej zaslúžil 3* než 4*, ale prilepším mu, pretože dokonalá syntéza obrazu a hudby vo finále ma celkom dostala. Ale na Oscara je to podľa mňa trochu málo. ()

PauloZ

SKVĚLOST! Takovouhle atmosféru v 6 minutách od 9 nepamatuju! Neskutečné, skvěle udělané, Baginski se se slovem animace musel narodil, protože jde vidět, že je mu tahle práce vlastní. Navíc perfektně atmosférický hudební podmaz z toho dělá celkem silný zážitek. ()

gogos

Napínavá atmosféra, skvělý hudbení doprovod, úžasná animace a výborný příběh... Al když kraťas, tak jsem radši vtip a komedii.... Jinak závěr dost dobrý! ()

ABLABLABLA

Tak na to hlavní si člověk musel počkat přesně 4:27, což je nehorázně dlouhá doba, kdy vás snímek začne nudit neustálými osvětlováními části "katedrály", procházkou, povzdechy, zamyšleními toho divného člověka a chorální hudbou. Pak teprve to někam směřovalo. Bohužel mě to teda nešokovalo a ani se mi to nelíbilo. Co se animace týče, uznávám, že tím jak je netypická, je to fajn, něco nového, zvláštního, ale vůbec mě nefascinovala, spíše se mi hnusila. Možno vidět zde: https://www.youtube.com/watch?v=tPROKr2EfpM ()

m@rz

Super hudba. Solidní animace (zajímavá). Zápletka trochu zakopává, ale na konci je vše jasné. Ovšem rozuzlení mi není moc jasné (zřejmě nedokážu pochopit tu hloubku myšlenky). ()

Dont

Hudebně a vizuálně líbivě zpracované, ale nábožensky vstřícnější diváky to asi zaujme víc než mě. ()

d-fens

len tak ma napadlo.... nie je katedrála v tomto filme metaforou "Cirkvi" (je jedno akej, proste spoločenstva veriacich)... každý gotický stĺp je jeden človek, ktorý "uviazol" v jej osídlach, nakoniec to čaká aj hlavného hrdinu, ktorý touto katedrálou prejde.... iba čisto z voleja, ponúkajú sa mi dve možnosti ... 1. že cirkev zotročuje ľudí a robí z nich chladné kusy kameňa na síce krásnej, ale priam neľudskej "katedrále".... 2. že členstvo v spoločenstve veriacich možno potláča individualitu človeka, ale zase sa človek stáva nástrojom na vytvorenie niečoho monumentálneho, krásneho a vznešeného, prevyšujúceho všetky marazmy sveta......dôležitým prvkom je tam aj svetlo, ktoré vnáša do celej katedrály život, a svetlo ako vieme je symbolom božského osvietenia.... a ešte ma napadol (asi trošku od veci) citát Ingmara Bergmana: "Chci být řemeslníkem při stavbě katedrály" (r.i.p. Ingmar) .... p.s. videl som to iba cez youtube.... na precítenie tohto "kraťasu" by to asi naozaj chcelo veľké plátno! ()

easaque

kromě skvěle vytvořené atmosféry a animace mi to přišlo docela prázdné - jako nějaké intermezzo v počítačové hře. [ PŘÍBĚH: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

kombajn

Jedinou nevýhodou Katedrály je její krátká délka. I když se v počátcích filmu nic neděje, později zjistíte, že směr filmu je pevně daný a nezastaví jej nic. Fantastický zvuk a hudbu si vychutnáte jen pokud máte volume naplno a obraz jen na zdi jako projekci. Příběh je jednoduchý, má to svoji pointu já se na tento kousek kdykoliv rád znovu podívám... ()

wampilenka

Škoda jen, že to tolik připomíná intro ke hrám. Možná by bývalo bylo lepší rezignovat na detaily v případě postavy poutníka - trochu ji zobecnit, zahalit. Zatímco katedrále propletence a cáry sluší, poutníka činí moc roztříštěným. Ten konec připomněl J, 12: 24. ()

Aelita

Les jako gotická katedrála a katedrála jako most lidské historie a kultury, který se snaží překlenout propast smrti a zapomnění. ()

Zbyisek

Katedrála je ukázkou pěkně vizuálně ztvárněného animovnaného snímku. Bohužel, vizuální a technická stránka je to jediné, co za sebe mohu pochválit. Možná to je tím, že žánrově mi snímek nesedí, ale celou dobu jsem se nudil a čekal jsem, kdy konečně přijde něco zajímavějšího. Pro mě velké zklamání a nuda, nemůžu jinak, než za 2 hvězdy. ()

AdaMM

bylo by podle mne chybou soustředit se pouze na animaci nebo pouze na "poslání" - teprve harmonickým skloubením obojího vzniklo dílo, které vás donutí na chvíli plně se soustředit a pak vydáváte zvuky jako "uff... tý jo" a podobně ;-) ()

tom88

Prekrásna grafika a perfektná skladba prebratá z Requiem za sen, tvorí úžasne spracované video, ktoré ani nemá dejovosť, no môže byť námetom na nejaký celovečerný sci-fi film. Na to, že je to poľská práca, klobúk dole. 85% ()

SoolenJV

Spíše jen vizuální hříčka, než film, ale hříčka dokonale zpracovaná a vymyšlená. Poláci překvapili, doufám, ze Tomek natočí něco delšího, ale podobně úžasného. ()