Zbytečná krutost

• USA Blood Simple (více)

Bratři Ethan a Joel Coenovi dnes patří mezi nejúspěšnější tvůrce americké nezávislé scény a jejich vysoký kredit dokazuje to, že si tvůrčí nezávislost dokážou prosadit i ve svých hollywoodských projektech (např. Zmatky v Arizoně či Záskok). Své postupy (Joel režíruje, Ethan produkuje a scénáře jsou společným dílem) za dvacet let tvorby vůbec nezměnili. Jejich prvotina Zbytečná krutost (1983) se poprvé představila na nesoutěžním filmovém festivalu v Torontu v září 1984 a od té doby byla s velkým úspěchem uvedena na řadě filmových přehlídek a získala mnoho ocenění (mj. Velkou cenu poroty na festivalu Sundance 1985, ceny Independent Spirit Award za nejlepší režii a mužský herecký výkon v hlavní roli pro M. Emmeta Walshe). Přitom se jedná o „pekelně jednoduchý“ příběh, což je také jedním z možných překladů mnohoznačného originálního názvu. Majitel texaského striptýzového baru Julian Marty (Dan Hedaya) ví, že je mu jeho žena Abby (Frances McDormandová, která se stala kmenovou herečkou jejich dalších snímků a Joelovou manželkou) nevěrná s barmanem Rayem (John Getz) a nechá dvojici sledovat slizkým soukromým detektivem Visserem (M. Emmet Walsh). Banální příběh manželské nevěry a krvavé odplaty je nejen brilantně vystavěn a vypointován, ale ve své realizaci navíc rafinovaně odlehčen morbidním černým humorem. Bratři Coenové v tomto snímku také naznačili své další tvůrčí směřování, jež se vyznačuje důmyslným parafrázováním zavedených filmových žánrů (zde tzv. film noir, neboli „černý film“) a jejich dovedným přesazováním do nečekaných kontextů. (Česká televize)

Rokle

Táhlé, atmosférické a stylové. Každý záběr, každá minuta má své důležité místo. Smekám... první film a hned taková pecka, která ví přesně o čem a jak chce vyprávět. Muž a žena - je jasné, kdo má povětšinou navrch. Když se však karty obrátí, tak bych vám přál vidět můj úsměv na tváři :) ()

sadlokan

Zase to blití,tady dokonce už když se jen mluví o mrtvolách...Kdybych neviděl X-factor,tak bych si myslel,že mají američani mimořádně slabý žaludky.Jsem z toho zmaten.Absolutně nesympatický herci.Do poloviny značnej opruz.Parta,tedy až na M.E.Walshe,příšernejch fušerů.Takže od Coenů nic nového pod sluncem.Kdyby to tedy nebyla prvotina,že. ()

BOURQUE

Nepopieram fakt, že režisérska dvojica natočil dobrý film. Na druhej strane však ozajstné dejstvo a napínanie sa začne len v druhej polovici. A v tej druhej polovici je všetko – napínanie, strach, neskutočná krutosť a jedno veľké finále. Ale ako celok to má „menšie chyby“. Osobné hodnotenie: 75% (***) ()

GOREGASM

Coenovic prvotina, syrová ve svém provedení, nic se zde zbytečně nenatahuje, věci jdou ráz na ráz a ta temná atmosféra podpořená pod kůži se zakousavajícím hudebním motivem mi nedá spát. Dalo by se říci, že přestože jde o první film bratří Coenů, tak jde zároveň o jejich nejtemnější počin, kde i díky krátké stopáži není prostor pro jejich jinak typickou nadsázku. Tady se jede v hlubokých thrillerové tónině a mistrně nevyzpytatelnou zapletku dotahuje ústřední herecké kvarteto, díky němuž jde mimo jiné o velmi náročný zážitek. 100℅ ()

xmy

Vynikající debut, poctivá coenovka, jak má být. Tedy s hutnou atmosférou, skvělým scénářem, režií a ulítlími postavami (zejména detektiv;o)). Závěrečná čtvrthodina je nejlepší částí celého filmu. 4*+ ()

Ssoumess

Jo, moc jsem od toho nečekal a byl jsem příjemně překvapen (což je vždy ta lepší varianta). Příběh je jednoduchý, postav je málo, je to 25 let starý... ale stále to funguje, někdy jsem byl až překvapen, jak moc to funguje. Pohřeb zaživa, zhasínání světla, probourávání zdi - to jsou panečku scény:) A všechno provází skvělý hudební podkres (který ale nepřehluší zvuk cikád:)) Moc se mi to líbilo, nicméně v některých pasážích to mohlo být kratší (ale co já vím jakej byl trend střihu v roce 84? to jsem si chcal do plenek a čuměl na krtka) V době vzniku to musel být nejnapínavější film všech dob. 9/10 ()

darkreider

Úvod a záver (hlavne ten záver) je kumšt. Po poslednej 15 minútovke chcem dať 4*, ale subjektívne mi stredná časť moc nesadla. Veľmi rozvláčne sa tam rozpráva krátky príbeh a nebudem klamať, miestami ma to nudilo. Nájde sa tu dosť luxusných scén, kamerových preletov a fajnový koniec. Silné tri hviezdy. ()

DAPDO

Coenovi už před třiceti lety ukázali, že k natočení dobré kriminálky nepotřebujete mega rozpočet, desítky mrtvejch, ani vystřílený zásobníky. Stačilo jim jenom pět herců, prostej a jednoduchej příběh a dobrá hudba. ()

Biopler

Na tento kúsok som sa veľmi tešil na základe pochvalných komentárov. Coenovci už v debute na seba upozornili svojimi typickými prvkami ako je netradičný príbeh, scenár a svojskí herci. Už úvodné hlášky ma dostali. "The world is full of complainers. But the fact is, nothing comes with a guarantee. I don't care if you're the Pope of Rome, President of the United States, or even Man of the Year. Something can always go wrong. And go ahead, complain, tell your problems to your neighbor, ask for help... watch him fly." No a k tomu horúčavy v Texase a svojské konanie jednotlivcov v príbehu. Príbeh je vystavaný dobre, ale správanie postáv v určitých pasážach filmu pokrivkáva. Hlavne je ubíjajúce sledovať dialógy Raya a Abby kde si nevedia vysvetliť čo sa vlastne stalo. Film v určitých častiach postráda švih. Na druhej strane však temnota a hustá atmosféra, hlavne uprostred a v závere, pribije do sedadla každého. A hovadsky som sa bavil na výkone a hlavne smiechu Emmeta Walsha. Typický Coenovský hrdina-podivín, ktorého v neskorších filmoch obsadili do menších rolí. Typická postava, ktorá vám čosi vypátra, čosi pikantné a potom vie pikantne šplechnúť do očí svoj pohľad na vec. Burwell hudobne minimalisticky dotvára tiesnivú atmosféru, hlavne klavírny motív je veľmi dobrý. A song z baru - It´s the same old song od The four tops - som si obľúbil. ()

AloeB

Paradoxně mi u geniálních a do puntíku perfektních filmů bratří Coenů vždy něco schází, ovšem tato jejich prvotina mi velmi sedla. Nutně to neznamená, že by si zasloužila plný počet, ale ať tento snímek beru jakkoliv, rozhodně ne jako zbytečný či dokonce zbytečně krutý. Navíc mi ukázal, jaká byla Frances McDormand v mládí kočka, což se cení. ()

FOCKE_WULF

Osmdesátky a jakási filmová magie, brutální poetika. Jestli byla krutost nadbytečná... nedokážu posoudit. Asi ano. Všichni aktéři jsou neposední, zaegovaný, přinuceni žít v zrcadlení svých skutků. Osudová žena, ta, která splétá mužům osudy, je Frances McDormand, což je zvláštní. Zvláštní. ()

crackonosh

Nádherná podívaná s notnou dávkou zbytečné krutosti a podle mě nejlepší film bří Coenů. Syrový, vzrušující, temný film s neodvratně depresivním scénářem a několika nezapomenutelnými scénami, kterým vévodí pohřbívání zaživa na odlehlém poli a stále smutnější eskapády hlavních hrdinů. Rána do černého, která se Coenům už nepodařila zopakovat a ani stylově příbuzné Fargo této kvality bohužel nedosahuje. Podívám-li se na poslední díla kdysi tak "našlápnuté" dvojice (Nesnesitelná krutost), napadá mě cosi o konci jedné legendy. Ale i tak -- díky! ()

Primavera

Ako divákovi mi je jedno, či ide o prvotinu Coenovcov alebo nie, dôležité bolo, že ma dokázali zaujať od prvého momentu po posledný a surovosť filmu nebola účelová, ale zvrátená ľudská dušička sa v nej dokonale predvádzala, takže ja som bola spokojná. Možno mi chýbalo trošku viac tej pridanej hodnoty na hlbšej myšlienke, ako príbeh to bolo pre mňa trochu slaboduché. ()

liberator

If you point a gun at someone, you'd better make sure you shoot him, and if you shoot him you'd better make sure he's dead, because if he isn't then he's gonna get up and try to kill you. (RAY) ***** ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Bratři Coenové chystají krvavý horor

Bratři Coenové chystají krvavý horor

30.01.2024

Je tomu už pět let od posledního společného snímku talentovaného tvůrčího dua bratří Coenů, jímž byl western Balada o Busteru Scruggsovi vyrobený pro streamovací službu Netflix. Po uvedení tohoto… (více)

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků