Zbytečná krutost

• USA Blood Simple (více)

Bratři Ethan a Joel Coenovi dnes patří mezi nejúspěšnější tvůrce americké nezávislé scény a jejich vysoký kredit dokazuje to, že si tvůrčí nezávislost dokážou prosadit i ve svých hollywoodských projektech (např. Zmatky v Arizoně či Záskok). Své postupy (Joel režíruje, Ethan produkuje a scénáře jsou společným dílem) za dvacet let tvorby vůbec nezměnili. Jejich prvotina Zbytečná krutost (1983) se poprvé představila na nesoutěžním filmovém festivalu v Torontu v září 1984 a od té doby byla s velkým úspěchem uvedena na řadě filmových přehlídek a získala mnoho ocenění (mj. Velkou cenu poroty na festivalu Sundance 1985, ceny Independent Spirit Award za nejlepší režii a mužský herecký výkon v hlavní roli pro M. Emmeta Walshe). Přitom se jedná o „pekelně jednoduchý“ příběh, což je také jedním z možných překladů mnohoznačného originálního názvu. Majitel texaského striptýzového baru Julian Marty (Dan Hedaya) ví, že je mu jeho žena Abby (Frances McDormandová, která se stala kmenovou herečkou jejich dalších snímků a Joelovou manželkou) nevěrná s barmanem Rayem (John Getz) a nechá dvojici sledovat slizkým soukromým detektivem Visserem (M. Emmet Walsh). Banální příběh manželské nevěry a krvavé odplaty je nejen brilantně vystavěn a vypointován, ale ve své realizaci navíc rafinovaně odlehčen morbidním černým humorem. Bratři Coenové v tomto snímku také naznačili své další tvůrčí směřování, jež se vyznačuje důmyslným parafrázováním zavedených filmových žánrů (zde tzv. film noir, neboli „černý film“) a jejich dovedným přesazováním do nečekaných kontextů. (Česká televize)

NinonL

V tomto filmovém debutu je už znát typický coenovský rukopis. Tajemno, tresty za všechny hříchy, nešťastné náhody a další. Film mě však tolik nenadchl, zřejmě proto, že už jsem přičichla k lepších Coenům. Tento film mě příliš nezaujal. ()

GodComplex

Excellentni Coen debut, ktery v jejich nasledujici kariere co se kvality tyce prekonal pouze Big Lebowski. Blood Simple je seriozni film tocen srdcem. Objevuji se tam sice nepochopitelne zbytecne sceny, ktere to cele viditelne brzdi, ale celkovy dojem je vice nez pozitivni. Skvely scenar, schopni herci, kteri si neprekazi a nikdo z nich nevycniva jako hvezda. Vyborna 80's hudba, zadny symfonicky bullshit, ale pekne 80's syntiky a pianko podbarvujici temny feeling celeho filmu. Skoda, ze hned nasledujicim filmem dali Coeni tusit, ze jejich kariera si takto kvalitni tempo rozhodne neudrzi. 8/10 ()

MikO_NR_1909

Za málo peňazí veľa muziky! Coenovci sa ako prvopočiatkoví indie tvorcovia zamerali na akési sondy do myslí psychopatov a ľudí na hrane, ktorým predchádzalo náročné detstvo, možno posrané manželstvo a nezvládnuteľný temperament. Ich debut je plnokrvný entuziazmom a každučkým políčkom, plynulosťou strihu, venované osudom postáv, od ktorých sa veľa žiaľ nedozvieme, o to intenzívnejšie príbeh pohlcuje a nepustí. Využili západný americký vidiek a vedome sa inšpirujúc veľkými autormi zosobnili nové formy napätia a dodali im nenormálny naturalizmus, pretavili konkrétne kroky a výsledok je vskutku perfektný. Ťažko z neho (z pohľadu nezaujatého i zaujatého diváka) pocitovo šlo nevnímať pole deja, priebeh, ťažko bolo v určitých fázach zadržiavať dych, avšak trošku ma zaráža fakt, že mne osobne nepravdepodobnosť vo filme nevadí, ale nelogickosť áno. A tu ich pri odbavovaní dôkazov a svedkov bolo dostatočne a mierne defraudovali ich umelecký odkaz. Avšak málokedy postrehnete tak kvalitný poctivý triler, s toľkými inteligentnými vyjadrovacími prostriedkami a alternatívnym náhľadom mimo reálneho bipolárneho konceptu - polícia, lupiči. Možno je to údel námetu (Zapadákov sčasti podobný prípad), ale od dokonalosti to málinko odráža. Čo mi ale z mysle nedokáže odísť je Burwell klavírový motív (Angelo Badalamenti dozaista ovplyvnený) a práca so zvukom a najmä svetlom. Ako vyšitá nadstavba klasickým noirom, sprehľadnená a usúvzťažnená tematicky a dobovo o 20 rokov vpred a z mestských ulíc na okraj sveta. Výborný film, rád sa k nemu vrátim. ()

numi

Coenovci svůj styl nezapřou - za celých dvacet let se víceméně nezměnili, ale právě jejich styl je bohužel tím jediným, co na Zbytečné krutosti může zaujmout. Možná snad ještě závěrečná absurdní scénka s rukou (absurdní nerovná se špatná a nenapínavá!), ale jinak jde o překombinovaný a hodně neuvěřitelný snímek, ve kterém jednotlivé scény fungují a mají svou atmosféru, ale jako celek zabředly v hustém bahně zvaném nuda, ze kterého se již nelze vyhrabat. Přesto je z filmu cítit, že právě tady se rodily kořeny a nápady ke geniálnímu Fargu. A už jenom za to si zaslouží Coenovci alespoň uctivou poklonu, poklepání po ramenou a pivo zadarmo. Až je potkáte, kupte jim ho. [říjen 2006] ()

SarumanKo

Komorná antická dráma po texasky alebo surový a strohý debut v najlepších coenovských tradíciach, s nápaditou kamerou, psychologicky pôsobivou hudbou a svojráznymi hereckými kreáciami. Film presne podľa môjho gusta. (9/10) ()

Maq

Právě jsem komentoval Body Heat a označil ji za staromódní detektivku. A Coenové píší a točí detektivky moderní. V čem je rozdíl? „Objev“ spočívá v tom, že zločiny většinou páchají nanejvýš průměrně chytří lidé. Takže znervózní, leccos zpackají, skoro vždy něco nevyjde, prostor dostává náhoda, omyl, nedorozumění, ba i humor. Literatura, jako obvykle, byla napřed, již tak od šedesátých let. Coenové v osmdesátých letech patřili k prvním, kdo takové detektivky filmovali. --- Dávám tomuto typu přednost, připadá mi mnohem realističtější a tedy působivější. A tahleta je opravdu dobře zapletená. Coenové navíc dokáží diváka vtáhnout do děje, do pocitů jednajících postav. Představovat si sám sebe jako Hercula Poirota je vábivé a dětinské. Na druhou stranu, objevíte-li přizabitého chlapa, o němž jste přesvědčeni, že ho postřelila vaše partnerka, to je, panečku, kaše docela jiná! Co teď? Dorazit ho lopatou? To není tak snadné, že? --- Takže, tohle je „jenom“ detektivka, ale silná, působivá. Byl jsem naprosto spokojen. ()

Damiel

"Ty krávo, to je teda hustý..." Jinak se to vystihnout nedá. Jen jsem zíral, jak to ubíhalo k tomu konci. Fakt drsárna jako blázen. ()

Aiax

Wow, drsná a zemitá věc. Těžce stylová, moc se tam nenamluví, atmosféra z toho jen teče a hlavně - narozdíl od rovněž těžce stylových, ovšem těžce nudných pozdějších kousků jako Bratříčku, kde jsi nebo Muž, který nebyl je tohle totálně strhující (teda kromě prvních dvaceti minut, doporučuju trpělivost :)) ()

Toshiro

Po dlouhý době film co mě fakt dostal. Výborná atmosféra a příběh. Naprosto uvěřitelné absurdní scény nabírali na obrátkách a konec byl dokonalej. Holt Coenové dřív uměli dělat opravdu dobrý věci. ()

reqiuem

příběh se na první pohled může zdát dost simple, ale to co ho dělá jedinečným, je výborná kamera a ještě lepší střih, který přímo srší nápady. Jak už tady bylo hodně zmíněno atmosféra je budovaná hodně precizně a detaily, které přímo souvisí se zápletkou jsou podávány tak, že by je objevil každý, i přesto máte pocit, že jste kápli na něco co jen tak vidět bejt nemůže. A s charaktery postav si Coenovi vyhráli náramně. ()

togaf

Pár bezvadných scén (ruka na parapetu), dobrá napínavá atmosféra, ale že by mě to omráčilo, to ne. Od bratrů C. jsem čekala víc. Ale jako debut dobrý. ()

Hamaradža

Oslnivý debut s - neskôr už tradičným - Coenovským scenáristickým perfekcionizmom. Maximálne využitá dráma s minimom figuriek. Podľa normálnych merítok 4, ale ako začiatok jednej výnimočnej režisérskej dvojice za 5*. Finále nesmierne nadupané. "I´m not affraid of you Marty" ()

wipeout

Tak za krátku dobu som mal možnosť dostať sa k Fargu a hneď nato k tomuto atmosférou prehustenému filmíku. Keď to porovnávam tak obsahoval všetky tie oprvky ktorémi vo Fargu práve chýbali. Bol som úplne vtiahnutý a neprestajne vystavovaný jednej silnej scéne za druhou neschopný odvrátiť zrak aby mi niečo "neušlo". Príbeh síce nie je nejako veľmi zložitý ale to všetko plne vynahrádza neustály pocit napätia a nepokoja, ktorý tento film vo veľkých dávkach sprostredkúva. No napriek tomu dávam veľmi silné 4,5*. ()

Fanucci

Coenovi dokáží skvěle vystihnout atmosféru maloměsta. Ve Fargu to dotáhli do dokonalosti. Tady je cítit, že jsou na začátku, ale i tak velice drsný film vyobrazující brutalitu a bezohlednost (Marty, Visser) vs. naivita a bezelstnost (Abby). Barman je někde mezi tím...:-) ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Bratři Coenové chystají krvavý horor

Bratři Coenové chystají krvavý horor

30.01.2024

Je tomu už pět let od posledního společného snímku talentovaného tvůrčího dua bratří Coenů, jímž byl western Balada o Busteru Scruggsovi vyrobený pro streamovací službu Netflix. Po uvedení tohoto… (více)

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků