Zbytečná krutost

• USA Blood Simple (více)

Bratři Ethan a Joel Coenovi dnes patří mezi nejúspěšnější tvůrce americké nezávislé scény a jejich vysoký kredit dokazuje to, že si tvůrčí nezávislost dokážou prosadit i ve svých hollywoodských projektech (např. Zmatky v Arizoně či Záskok). Své postupy (Joel režíruje, Ethan produkuje a scénáře jsou společným dílem) za dvacet let tvorby vůbec nezměnili. Jejich prvotina Zbytečná krutost (1983) se poprvé představila na nesoutěžním filmovém festivalu v Torontu v září 1984 a od té doby byla s velkým úspěchem uvedena na řadě filmových přehlídek a získala mnoho ocenění (mj. Velkou cenu poroty na festivalu Sundance 1985, ceny Independent Spirit Award za nejlepší režii a mužský herecký výkon v hlavní roli pro M. Emmeta Walshe). Přitom se jedná o „pekelně jednoduchý“ příběh, což je také jedním z možných překladů mnohoznačného originálního názvu. Majitel texaského striptýzového baru Julian Marty (Dan Hedaya) ví, že je mu jeho žena Abby (Frances McDormandová, která se stala kmenovou herečkou jejich dalších snímků a Joelovou manželkou) nevěrná s barmanem Rayem (John Getz) a nechá dvojici sledovat slizkým soukromým detektivem Visserem (M. Emmet Walsh). Banální příběh manželské nevěry a krvavé odplaty je nejen brilantně vystavěn a vypointován, ale ve své realizaci navíc rafinovaně odlehčen morbidním černým humorem. Bratři Coenové v tomto snímku také naznačili své další tvůrčí směřování, jež se vyznačuje důmyslným parafrázováním zavedených filmových žánrů (zde tzv. film noir, neboli „černý film“) a jejich dovedným přesazováním do nečekaných kontextů. (Česká televize)

pepino

Na to jestli jde o povedenou prvotinu nedokážu narovinu odpovědět. Film není špatný, je jen poněkud zvláštní. Místy mi připomněl stylizaci starších cronenbergových filmů i s typickou brutalitou. Chvílemi to dýchalo i jakousi "lynchovskou" atmosférou. Co je ale dosti zásadní a ne moc lichotivé je to, že mi to skoro ničím nepřipomnělo to co to ve skutečnosti má být-film bratří Coenů. Zkrátka chyběl mi tam jejich osobitý styl, charakteristický pro filmy jako Big Lebowski, Bratříčku kde jsi či Fargo. ()

Jaromír

Depresivní, psychotické, místy zbytečně brutální či chaotické, navíc zdlouhavé drama/krimi (thriller to rozhodně není), které mi nedává žádný smysl (nevím, proč byl film vůbec natočen). Jsem znechucen :(. Konec je zajímavý, ve stylu horroru, ale to je vše. Pro mě to není ani průměr a film podruhé rozhodně vidět nemusím, nejsem masochista :), je spousta lepších filmů. ()

snakepit

Coenovci už vo svojej prvotine jasne ukázali, akým smerom by sa chceli uberať a s menšími či väčšími odchýlkami je ich rukopis cítiť v každom ich filme. Blood Simple je opäť film o obyčajných ľuďoch a o mileneckom trojuholníku, ktorý sa skončí už tradične masakrom tak, ako to v ich tvorbe býva zvykom. Joel a Ethan natočili veľa filmov, ktoré sú lepšie a zábavnejšie (vo všetkých smeroch) ako Zbytočná Krutosť, vzhľadom na to, že to je ich prvý film mierne prižmúrim očko a dám 4*. ()

pekas

Nevadí mi filmy, které se vlečou, pokud mají atmošku, jako tento. Ale měly by být o něčem a to tenhle není. Možná, že ve své době to byl trhák, možná, že vynesl Coeny na výsluní. V roce 2009 je to ale slabota se světlými okamžiky. Mezi dvěma až třemi, ale spíš dva. Coeni neCoeni. A ani výrazná role M. Emmeta Walshe to nezachrání. ()

Mincek

Vynikajuci debut Coenovcov. Skvela rezia, scenar, hudba a hlavne Casting bol bezchybny. Najviac by som vyzdvihol vykon Emmeta Walsha! ()

Ernie_13

Nepamatam film, pri ktorom by sa od prvej po poslednu minutu dalo napatie doslova krajat! Neskutocne dobre narabaju bratia Coenovci s detailom a nutili ma prikovat zrak k celemu dianiu na obrazovke. ()

oasismanik

Ranní Coenovci, ktorí mi rozhodne nesadli tak, ako ich neskoršia tvorba. Ale to je zrejme spôsobené tým, že som film videl s 26 ročným oneskorením. To ale nič nemení na veci, že menej ako 4 hviezdičky si to nezaslúži. 7/10 ()

jafuska

ačkoliv je tento film na můj vkus hodně starý přesto je to dobrá detektivka a tomuto ohodnocení plně odpovídá, sice herci jsou dost nesympatičtí, ale to zase tak moc nevadí, děj byl v pohodě a to je důležité, ale asi se už nebudu dívat na tyto starší filmy, přeci jen mám raději novodobou tvorbu, ()

MaxForValue

Veľmi vydarený coenovský psycho-thriller s pomaly sa budujúcim napätím, krásne gradujúci v poslednej štvrťhodinke až do bombastického konca. Pre mňa rozhodne lepší zážitok než toľko omielané a preceňované Fargo. ()

kubilov

Coenovic prvotina mě nijak extra neohromila, protože i když je to kvalitně odvedené řemeslo, tak ničím speciálním nevyniká. Sází na atmosféru, která byla sice občas podle mého názoru přeháněná, ale vzhledem k tomu, že jde o rozjezd této unikátní režisérsko-scénáristické dvojice, jde pochopit jistá nezkušenost. Přesto mi nic neříká a znovu již ho vidět nemusím. Asi jediná zajímavost mi přišlo ono krkolomné pohřbívání, které bylo docela děsivé. ()

Pitryx

Naprosto pomalé!! Hrozný střih. Zdlouhavé jednotlivé záběry mi lezly dost na nervy. Zápletka samotná začíná taky šíleně pozdě. Pak se dá sice mluvit o zajímavém ději a několika překvapeních, ovšem to vše tu již bylo. Možná podruhé hodnocení upravím. ()

adamix

Na to, že je to prvotina od Coenovcov, je to slušný start-up ich kolísavej kariéry. Malý, komorný triler o vražde, ktorá priniesla so sebou neočakávané následky. Do polky filmu je to fajn po všetkých stránkach, ale po vražde to klesá do letargickej nudy. Pozornosť potom prinesie ,,zúčtovací" záver, ale z nepochopiteľného dôvodu nerozumiem významu padajúcej kvapky, po ktorej sa objavia záverečné titulky. Jedno ma ale prekvapilo - Walshov súkromný detektív bol skorším prototypom Bardemovho vraha :). Dobrý nadpriemer, ale k skromnej dokonalosti chýbalo ešte veľa. ()

Ygan

Vizuálně nenápadný, ale velice atmosferický a napínavý thriller. Hudba mě přemluvila k poslední hvězdě. ()

x_ander

Tuhá atmosféra a výborná provázanost všech vztahů a motivací jednotlivých postav. Bratři Coenovi už ve svém debutu ukazují, že vědí, jak natočit pořádný thriller. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Bratři Coenové chystají krvavý horor

Bratři Coenové chystají krvavý horor

30.01.2024

Je tomu už pět let od posledního společného snímku talentovaného tvůrčího dua bratří Coenů, jímž byl western Balada o Busteru Scruggsovi vyrobený pro streamovací službu Netflix. Po uvedení tohoto… (více)

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků