Země sněhu

• německý

Schneeland

Snowland

Německo, 2005, 142 min

Při několika scénách, které nehodlám vyjmenovávat a ani popisovat, se mi otvírala kudla v kapse. To fakt nenávidím. Pod komentář uživatelky Bubble74 se můžu taky podepsat, protože to přesně vystihuje to, o čem tenhle film je. Líp už se to vyjádřit nedá. Na takový film musí mít člověk náladu a hlavně čistou hlavu, aby se mohl bezpečně ponořit do hloubky příběhu. Můžu ještě dodat, že na něj hned tak nezapomenu. Stopáž je trošku přehnaná.(10.4.2013)

Schneeland není odpočinková podívaná na zasněženou romantickou krajinku. Je to drsné, syrové, těžko stravitelné drama, ponořené do gotických, grandiózních záběrů severské pustiny, kterým se divák musí nezlomně a trpělivě prokousat, aby v něm našel smysl a posléze snad i zalíbení. Hans W. Geißendörfer nekompromisně představuje v čirém archaickém stylu holé jádro lidských tužeb, kde základním mezníkem je láska a smrt. Neušetří nás ničeho a zachází až za hranice snesitelnosti, protože nezavírá oči před vysoce ožehavým tématem, které v naší společnosti stále zůstavá tabu a kde by se většina raději odvrátila zády. Intenzivní zážitek, který by zesílila trochu kratší stopáž, podtrhují kromě vynikající kamery především heroické výkony Julie Jentsch a Ulricha Mühe, protože nepochybně i oni si sáhli až na samé dno svých možností.(16.9.2010)

• d-fens

ocenenia : Montréal World Film Festival 2005 - nominácia na Grand Prix des Amériques, Špeciálna veľká cena poroty (spolu s filmom "Itsuka dokusho suruhi")(25.1.2010)

Neskutečně charismatická Julia Jentsch, můj objev + celá severská atmosféra + hudba, dodává tomuto filmu dost autentičnosti, abych se ponořila do děje a všemu do puntíku věřila. A také proto, že Ina byla hrdá žena, která se svému otci postavila, jako to dělaly všechny z chladného severu.(20.12.2014)