Potíže s Arizonou

• Česko Zmatky v Arizoně (více)

Dvakrát soudně trestaný kriminálník, notorický zlodějíček H. I. Donnough, se znovu a znovu ocitá ve vězení. Při jednom ze svých dalších pobytů v tomto zařízení se zamiluje do půvabné mladé policistky Edwiny. A protože náklonnost je vzájemná, rozhodnou se po jeho propuštění z vězení pro svatbu. Ač se to zdá nemožné, vytvoří šťastný a harmonický manželský pár. Na obloze jejich spokojenosti pluje jenom jeden jediný mrak. Edwina totiž nemůže mít děti. A právě po miminku oba dva velmi touží. Jenže vzhledem k McDonnoughově minulosti nepřichází adopce v úvahu. Jednoho dne se rozhodnou dítě získat jinou cestou, a to za každou cenu. Jediným možným způsobem je krádež. Vyberou si a unesou jedno z právě narozených paterčat místního hlavouna a magnáta Nathana Arizony. Netřeba dodávat, že bohatý tatík se samozřejmě snaží potomka získat zpět, takže pracně nabyté štěstí nemá dlouhého trvání. Gale a Evelle, zlodějíčkovi bývalí kumpáni z vězení, ve snaze získat tučné "nálezné" malého Arizonu unesou. A tak po dítěti pátrá nejen Arizona senior, který si najal schopného střelce, ale také "adoptivní rodiče" malého človíčka. (oficiální text distributora)

Perverz

Druhý snímek dvouhlavého režiséra asi neoslní tak jako (nepočítám scénáristický počin Vlna zločinu) jejich debut Zbytečná krutost. Trochu odbočili a nabídli pro změnu skvělou komedii plnou střeštěných charakterů, pár ujetých postav a skvělých situací. Goodman s kotletama, Cage coby vidlák, mlaďoučká Holly Hunter. Má to dost trhlý děj, říkal jsem si že námět s unešeným dítětem mě zřejmě neosloví. Ale tenhle oldschool nezklamal. Top: Scéna v bance, a bitka Goodman - Cage. ()

Rozjimatel

Poriadne coenovsky uletené, s typicky bizarnými postavami. Vrcholom filmu je jeho najbláznivejšia akčná časť, priam lahôdková scéna krádeže plienok, kedy sa film na chvíľu stáva modernou groteskou a kedy som si myslel, že puknem od smiechu. A k tomu hraje skvelo šialená hudba Cartera Burwella, ktorá dotvára skvelý dojem. Nicolas Cage tu bol ešte v období, keď hrával v špičkových filmoch (koniec storočia), keď sa ešte sám nedegradoval na druhotriedneho herca svojim pôsobením v brakoch. Film je žiaľ kvalitatívne dosť nevyrovnaný, geniálne momenty sú striedané momentami slabšími. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Mouzon

Bratři Coenovi + crazy komedie? I když mám Joela a Ethana velmi rád, některá spojení mi působí lehké mrazení na zádech, husí kůži a vzpřímené vlasy na hlavě. A i když to, co nakonec vzešlo z Raising Arizony, není 100% standard, na jaký jsem od Coenů zvyklý, výsledek je příjemná podívaná. Tento snímek také potvrzuje mou teorii, a totiž, že bros. by dokázali vytvořit poutavou podívanou i z hodinového filmu o umyvadle na veřejných toaletách. Zkrátka a dobře, své mouchy to má, možná je to tím, že jsem si od tohoto autorského týmu zvykl na něco trošičku jiného (sofistikovaně sarkastický pohled na dnešní svět očima neúprosných pozorovatelů, kteří naše pachtění se za americkým (českým) snem s gustem parodují za pomoci těch nejzářivějších zástupců herecké elity), ale spíš si myslím že v tomto případě nebudu tak daleko od pravdy, když napíšu, že na Coenovské poměry je "Arizona" poněkud bezzubá a geniálnosti "BARu" nebo "Lebowského" (ač jsou o nějaký ten rok starší) nedosahuje. Ale vezmu-li v potaz, co dnes rámcově zosobňuje pojem crazy komedie, tak zas na druhou stranu nutno uznat - zlatá Raising Arizona. Ale dost už omáčky - k věci. Raising Arizonu bych si dovolil hodnotit jako vkusnou podívanou, jejíž prostřednictvím je nám předložen příběh jednoho chlapíka, který se z lásky k ženě svého života byl ochoten vrátit k tomu, co slíbil (paradoxně jí), že už nikdy neudělá. Klasická Coenovská motanice, kterou přiživuje příbuzenstvo, nacházející se inteligenčně kdesi hluboko pod pásmem mírného defektu (Frances McDormand pro mne začíná pomalu získávat pozici geniální chameleónky), dva lupiči, jež vypadají, jako kdyby utekli nikoliv z vězení, nýbrž z psychiatrické léčebny, a fanatický motorkář, před kterým by Lorenzo Lamasovi spadla čelist. Ústřední dvojice jiskří příjemnou chemií a je vidět, že Holly Hunter role starostlivých manželek docela sedí (Bratříčku, kde jsi?). A Nicholas Cage, podobně jako Jeffrey "Dude" Lebowski, vypadá postupem času (aniž by hnul brvou) víc a víc zoufale. Nesprávný člověk v nesprávný čas na nesprávném místě a nesprávně reagující na vzniklou situaci (ovšem - lze vyvinout v rámci Coenovské zápletky jinou reakci, než nesprávnou?) - toť Joelova a Ethanova parketa, z níž, i když ne v nejsilnější formě, vykouzlili znamenitě pernou půldruhou hodinku filmového času, který s těmito dvěma mistry trávím velmi rád. P.S.: ***** dávám sólově Cageovu běhu s balením plen za zvuků country halekačky - to je z mého subjektivního hlediska naprosto geniální. ()

zelvicka.

Hvězdička za Ed a hvězdička za apokalyptického jezdce. Sešup sice pořádný, ale téhle komedii jsem na kloub nepřišel. Ječící bráchové utíkající z vězení, Hi omletej kriminálník-recidivista, kdyby ho byl nehrál Cage, byl bych přísahal, že jsem ten film už viděl. Začátek přeci jen navnadil, ale zbytek ničím nepřekvapil. ()

Ukko

Rodinná komedia tak trochu jinak. Ostatně co byste taky od bratrů Coenových čekali, že? Jako vždy čistá scéna, povedený scénář a režie. Možná jen konec je trochu přeslazený, ale to zas vyvažuje duo Goodman, Forsythe. Druhé zkouknutí má taky něco do sebe. ()

Oralfabet

Tak tohle bylo divnější, než jsem čekal... A taky to bylo úplně boží, ale na tom nic moc neočekávaného nebylo. Od Zbytečné Krutosti tam vidím neskutečný posun, i když film tady má celkem podstatně nižší hodnocení. Spousta skvělých nápadů, vtípků a celkově taková hodně pohodová atmosféra. Nicolas Cage tady má zase jednou fakt parádní roli a Holly Hunter je taky super a fakt sympatická. Celá ta scéna začínající Cagem kradoucím plínky na benzínce byla úžasná a já jen zíral se širokým úsměvem na tváři. Finále možná až moc přeslazené... Ale možná ani ne. Btw.: Když měl Cage tu noční můru o motorkáři z pekel, moje první teorie byla, že šlo o předzvěst filmu Ghostrider. 9/10 ()

Klajnik odpad!

Nevtipná komedie plná ztřeštěných a nadsazených postaviček, které jsou ve své karikaturnosti spíš otravné než cokoliv jiného. Podivné postavičky několika Coenovic filmů mě bavily, ale zde nikoli. V půlce jsem to už fakt chtěl vypnout. Je to vyumělkované, nahodilé (myšleno bezpředmětné) a nucené; V montáži na začátku se nám představí problematický protagonista, který se zakouká do policajtky, která ho fotila před nástupem do basy. Rychle se splácá, že se do sebe z nějakého neexistujícího důvodu zakoukaj. Pak se vezmou, ale společnej život rychle zevšední a tak je muž donucen ukrást mimino, které bejvalá policajtka nemohla sama mít a tak donutila manžela, aby ho ukradl páru, kterýmu se narodily paterčata. Do toho se k nim nastěhujou dva uprchlý trestanci a současně po nich jde nějakej lovec lidí jak vystřiženej z Mad Maxe. >>>Vzhledem k tomu, že postavy ani témata nejsou nijak zvlášť prokreslené, aby mě to zainteresovalo citově či intelektuálně ani to není dost lehké nebo naopak dost vyhrocené na to, aby mě to bavilo, tak mi to celé to gulášovité vyprávění bylo úplně u prdele. Pak se ovšem nabízí otázka, proč s takovým zbytečným filmem ztrácet čas? Já chtěl nakoukat celou ranou tvorbu bratrů Coenů, což jsem tedy tímto naplnil, ale tohle jsem si fakt mohl odpustit. Coeni zajebali pár skvělých filmů, ale tady ještě nedokázali hrát na správnou notu a výsledkem je zbytečnej film, kterej se asi snaží být vtipnej (soudě podle té ztřeštěnosti), ale reálně jsem zůstal po celou dobu naprosto nezaujatý. ()

bidja

Začátky jsou kruté, bratři to teprve roztočí. Asi nejslabší film Coenů co jsem viděl. Trapný Cage, přegrimasovaný, sladký konec a tak jediné pozitivum vidím ve scénách s Goodmanem a jeho parťákem. ()

crozet

Pro dvanáctiletého kluka v socialistických 80s výborně strávený víkendový podvečer v kině (bez popkornu, coly a jiných kbelíků), s bráchou nebo kámošema ze třídy. ()

Pawlisman

Sice Coenovci, ale také Cage a to mě mělo varovat, také varovalo, ale začátek není nejhorší. Tempo si sice film udržuje, ale není to vtipné a není to moc kvalitní. I přesto jeden z těch lepší snímků s panem Nicolasem. 7/10 ()

Tumáš

3 a to se ještě překonávám. občas jsem se zasmál, ale toto mi jako komedie nepřipadlo. motorkář byl dobřej, občas nějaká hláška, ale víc už nic, víc nic.... ()

FakyCZ

Nemam Cage moc rád, ale tahle role mu padla a vyfiknul ji na jedničku, škoda že takových rolí nemá víc. Film je naprostá oddechovka/pohodovka. Rozuzlení bylo skoro až naivně kladný a správňácký, ovšem provedením to filmu neubralo. Dost mě bavili i vedlejší postavy, které tu maj hodně prostoru a bez nich by to nebylo ono. ()

Gastovski odpad!

Tak tohle od Coenů hodně bolelo! Za celý film jedno pousmání jinak se to vše topí ve strašně nudném a tupém ději, kde se normálně nemluví, ale pořád někdo na někoho křičí, až vás rozbolí hlava. Herecké obsazení strašné a dokonce i Cage a Goodman mi lezli na nervy svým výstupem, nemluvě o ženských rolích. Čistý odpad a zároveň opravdu ten nejhorší počin od Coenů. Fuj! ()

kailik

Lehka komedie na odbourani nudy. Nic extra ale necekejte, ja jsem zase mozna bouzel ocekaval neco vic a zas se to nevyplatilo. Humor byl dobry,i kdyz mistama pokulhaval, tak, ze mi to prislo prilis trapny. ()

joudas

Tady asi nejsem s bratry Coenovými naladěn na stejné vlně. Nudné, trapné, příliš ujeté, zkrátká mi to vůbec nesedlo. ()

sebo9629

Veľmi dobrý a zábavný film bez výrazne hluchého miesta. A po Big Lebowski je to najlepšia komédia od Coen bratov. Herecké obsadenie je tu vynikajúce, Holly Hunter je milá a sympatická, Nic Cage je skvelý a zábavný a Johna Goodmana vždy rád vidím vo filme... Hodnotenie: 8.2/10 ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh