Ako sa Vinco zaťal (TV film)

Drama / Válečný

Československo, 1977, 76 min

Výborný televízny film z obdobia 2 sv. vojny na slovenskej dedine... Charaktery postáv sú krásne vykreslené, no najviac sa mi páči , že tu nieje žiadna propaganda jedinej strany, ktorá môže týmto ľudom pomôcť. Fantastický výkon Ivana Romančíka, ktorý v období natáčania filmu pôsobil v Martinskom divadle... Dávam 70%(22.12.2011)

Zvláštne zmiešané pocity. Neviem objektívne posúdiť, ako veľmi je film dobrý, no zanechal vo mne stopu. Vynárala sa mi aj paralela s novším kúskom "Pokoj v duši" kde veľa charakterových čŕt aj po 30tich rokoch na slovenskom vidieku pretrváva. Rád mu dám šancu aj druhý krát, aby sa to všetko vo mne lepšie uložilo a upratalo.(23.8.2009)

Naozaj je to netradične videný príbeh z povstania. Videný z krčmy. Keď sa Slovák v krčme dobre napije, pobije, a doma zbije ešte ženu, tak aj tá vojna a SNP ľahšie ubehne. A keď sa Vinco zaťal ešte na škole v spomienkach, zostalo mu to navždy. Film je oslavou tvrdohlavosti a neoblomnej zásadovosti. (20.10.2016) –––– Na druhýkrát môžem spokojne zvýšiť na štyri hviezdy. Záverečné scény sú bezchybné. (7.4.2018)(20.10.2016)

Prvé minúty som od filmu neočakával nič. A bál som sa, že úroveň snímky pôjde klesajúcou tendenciou. Aké milé bolo prekvapenie, keď z minúty na minútu film oslovoval a bavil. Krásna scéna s "minútou na rozmyslenie". Slovenská krčma a reálie pôsobia mierne sterilne. No psychologická rovina prekvapujúco zvládnutá na výbornú. Vhodný nie len na jedno zhliadnutie.(26.4.2010)

Najlepšie to Slovákom išlo vždy v krčme, aj ten odboj. Ivan Romančík bez gramu tuku na bruchu hrá Vinca, ktorý vysedáva celé večery v krčme a nasáva jednu rundu za druhou. Ale nechajme metabolizmus stranou. Ide o televízny film ako pozerám, ale vidíme, že bol nakrútený na Kolibe a pôsobí teda omnoho filmovejšie, ako mnohé štúdiové slovenské televízne filmy. Za to má Lihosit u mňa veľké plus, a taktiež je aj príbeh jedného "zatnutia sa" veľmi zaujímavo nakrútený. Ono vidieť film o SNP bez strieľania a pobehovania v lese je v našej tvorbe raritou.(8.4.2018)