• Francie

Perils of Gwendoline in the Land of the Yik Yak, The

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Erotický

Francie, 1984, 87 min

Budete se možná smát, ale za mých mladých let to na satelitní stanici Sat 1 uváděli jako erotický film, čímž se mi jako malému klukovi šance na zhlédnutí docela markantně snížily. Využitkovav lsti se mi to nakonec ale podařilo. Viděl jsem tak velice podivný film, do té doby podobný neviděný, který tak na dlouho dobu ovlivnil mé vnímání fantasy jako takové. Dobrodružství prsaté Gwendolíny končící v zemi stejně prsatých Amazonek střihnuté malým milostným románkem bylo teda něco, co bych dnes rozhodně nedoporučil, ale subjektivní dojem ovlivněný nostalgií mě nutí dát filmu 5 hvězd.(20.9.2011)

Pro mě velmi milé překvapení. Při sledování jsem si vzpomněl, že jsem i tento kus viděl kdysi na VHS s rychlodabingem. Napínavé dobrodružství plné vtipu a komických situací ve stylu Honba za diamantem a podobných filmů, kdy sličná děva spolu se svou komornou je doprovázena na výpravě za nalezením svého otce (sběrače motýlů) krásným mužem s velkýma modrýma očima a silnými jemnými pažemi. Vždy jsem si představoval, že uvidím hlavní představitelky nahé, a v tomto filmu se tak stane.(4.2.2012)

• inutihar

První polovina vzdáleně připomíná Indiana Jonese, druhá polovina nějaké obskurní antické SM porno, vše za doprovodu 80s syntezátorového soundtracku. Skvělý námět, ale zpracování chybí ona (absurdní) zábavnost, kterou podobný druh filmů vyžaduje. I některé jednotlivé scény ukazují, že to potenciál mělo.(4.3.2012)

Začína to ako klasické dobrodružné béčko, hrdinka pátra po stratenom otcovi za doprovodu svojej slúžky a riadne namachrovaného námorníka ktorý ju vyslobodí z bambusových pazúrov čínskych gangsterov. Nejaká tá akcia, odtrhnuté uši, putovanie riekou, púšťou i džungľou a navrch hlášky ako zásyp. Poctivé, ale nič svetoborné, potom však dorazia k tajomnému mestu plného polonahých amazoniek a film sa zrazu zmení na akýsi fetišpunkový cirkus Caligulovských parametrov a nekonečnú prehliadku obnažených poprsí a zadkov v kožených tangáčoch. Vrcholným číslom je jednoznačne naháňačka vozov ťahaných ženštinami, Ben Hur môže ísť koberce žuvať! Táto druhá polovica má ťažký kultový potenciál a film celkovo budí ( možno klamne ) dojem solídneho rozpočtu, ale napriek tomu sa z toho stala taká zabudnutá podivnosť. Určite však stojí za omrknutie.(27.7.2015)

• JFL

Film, který by chtěl být mixem Barbarelly a Indiana Jonese, ale ve výsledkem je nezáživný blábolem, který není ani dobrodružný, ani erotický, ale navíc postrádá nadsázku a navzdory nemalému rozpočtu také schopné herce i tvůrce za kamerou. Just Jaeckin měl spíše štěstí, že ve správnou dobu uvedl film "Emmanuelle", který se stal světovou senzací, ale rozhodně žádnými závratnými režisérskými kvalitami nedisponoval. Smutně to v "Gwendoline" zpřítomňují marné akční pasáže. Celek bohužel není ani natolik blbý, aby byl vtipný, pouze úmorný, jalový a navíc urážlivý svou genderovou předpotopností. "Gwendoline" může dnes posloužit už jen jako komplementární titul k nové verzi "Tomb Raider". Oba snímky mají v zásadě totožný příběh, kde se mladá žena vydává po stopách svého ztraceného otce do exotické země, kde si napůl vynutí spolupráci od místního štramáka, který se nakonec stane jejím spojencem. Nicméně v naplnění této kostry a pojetí postav nemohou být oba filmy vzdálenější. Zatímco akčně dobrodružný "Tomb Raider" s úžasně charismatickou a fyzicky zdatnou Alicií Vikander a opravdově mužným Danielem Wu stojí zcela mimo genderová a rasová schémata, "Gwendoline" představuje tupou růžovou knihovnu, která na schématech a předsudcích staví do té míry, že nic jiného než je neobsahuje.(9.7.2018)

• - Postava hlavnej hrdinky Gwendoline vychádza z eroticky ladených komiksov Johna Willieho zo 40. rokoch minulého storočia. Objavili sa v časopise Bizarre pod názvom Sweet Gwendoline. (classic)

• - Púštne scény sa nakrúcali v Maroku, scény z džungle na Filipínach a štúdiové zábery zo skrytého mesta v parížskych ateliéroch. (classic)

• - Postava Gwendoline (Tawny Kitaen) je inšpirovaná postavou z bondage komixu od Johna Willieho "Adventures of Sweet Gwendoline". Prvá časť bola publikovaná v pin-up časopise Wink v roku 1947. John Willie je známy i ako editor alternatívneho magazínu Bizarre. (SurbPsycho)