Dvojitý zásah

Double Impact

Dvojitý zásah

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1991, 104 min

Rozhodně jeden z naprosto nejlepších snímku tohoto nabušeného Belgičana, který byl v devadesátých letech ve vrcholné formě a v tomto filmu to ukázal nejlépe. Obě dvojčata jsou v jeho podání typickými jeho hrdiny - buď nebezpečný drsňák nebo pohodový šoumen, oba ale umí výtečně rotačky, kopy a boj zblízka. V tomto příběhu si navíc dobře zastřílel a zřejmě zázračně osvícený béčkař Sheldon Lettich dostal z Van Damma neuvěřitelnou akční průtrž. Jedno z nejlepších akčních béček, jaké kdy vzniklo, jeden z Van Dammových a Lettichových klenotů. Hudba: Arthur Kempel(3.6.2003)

"Seber si svoje módní hadry a hedvábný slipy a vrať se do Disneylandu." Nostalgických vandammovek mám rád několik a tahle vždycky patřila k mým nejoblíbenějším. Nikoli proto, že by Van Damme dokázal svým charakterním herectvím dokonale odlišit Alexe od Chada, protože na to stačí účes, ale proto, že jeho roznožky mě nikdy neomrzí, že naivní mafiánský příběh v béčkovém světě bez obtíží funguje, že Corinna Everson nádherně škrtí stehny a zejména pro způsob, kterým dokáže zjizvený sympaťák Bolo Yeung házet sudy.(16.8.2016)

Vyrůstal jsem v době, kdy se na každé druhé titulní straně filmových časopisů nasmíval Jean-Claude Van Damme. Ne zrovna schopný herec, absolutní sympaťák, velmi solidní sportovec, vždy do půl těla svlečený a bojující za spravedlnost, v šikovně nastříhaných sekvencí upoceného boje. Na děsně nadabovaných kazetách nás pravidelně provázel světem hrdiny, který musí opatrovat ty, na kterých je pácháno zlo. Pokaždé jde o něco nemilého, náš hrdina například přihlíží vraždě svých blízkých, vzápětí se dostává pod ochranná křídla nějakého človíčka, oplývajícího východními bojovými technikami, následuje tréninkový dril, tu a tam romantická vsuvka, pár naivních zauzlení a závěrečná mlátička, která rituálně končí happy-endem a dokonanou pomstou. Dvojitý zásah však vybočuje klasickým schématům bojových filmů, Lettich zručně zvládal akční sekvence, Van Damme se tentokráte (a několikrát i potom) objevuje v dvojroli po narození rozdělených dvojčat, které se po letech v dospělosti setkávají. Jeden by se mohl smát, že přechází z jedné polohy do druhé s rutinou charakterního herce, jenže ono to není tak úplně nepravdou. Nedůvěřivý cynik Alex a v přepychu žijící lehkomyslný Chad nejsou úplně hloupé postavy. Přes počáteční nevraživost odlišných bratrů jdou společnými silami proti přesile (solidně charismatických) nepřátel, ve které figuruje i málomluvný Bolo Yeung, známý to záporák se škubajícími prsními svaly. Alespoň pro mě jde o jeden z Van Dammeových vrcholů jeho dnes už pohřbené kariéry – po letech se sice tu a tam usmívám, ale moc rád vzpomínám na ty časy, kdy jsem seděl se zaťatými pěstmi před videem a fandil tentokrát dvojité belgické mlátičce.(2.5.2006)

Double Impact snad patří i mezi ty slabší filmy, jež se kdy vyskytly v Jeanově kariéře (že jich bylo požehnaně mnoho a všechny na jedno brdo říkat netřeba). Jelikož zde obdržel roli, u které už si tak úspěšně nevystačí s několika bojovými technikami a rozštěpem, musel trochu více zapojit své rozsáhlé neherectví, z čehož nemůže vzejít nic jiného než pořádný malér. Ale ani bitky z toho nevyšly nejlépe, bylo jich málo a chyběla tam ladnost a správná technika, šlo spíše o pouliční styl než na co jsme u Van Damma zvyklí. Scénář je nezvykle příšerný, stejně tak příběh a finální momenty měly příslušně vygradovat, ale byla to stejně nudná přehlídka ničeho, ostatně jako celý zbytek snímku. Opravdu slabší kousek, dlouho jsem přemýšlel, jestli to bude za dvě nebo za tři hvězdy a nakonec jsem se rozhodl pro průměr, přeci jen mi tenhle trhlý Belgičan na plátně tolik nevadí, ani když je ho tam dvojnásobně.(7.11.2011)

Pro JCVD jsem ve své době (čti době pirátských vhsek dabovaných jedním hlasem s nulovou intonací;-)) měl slabost nejen já, ale většina naší rodiny. Roky ubíhaly a jeho status se v mých očích měnil, ale některé jeho "legendární" filmy prostě zůstanou součástí dětství navždy. A tady je ho dvojnásobek:).(3.6.2004)

• - Alex (Jean-Claude Van Damme) až na dvě výjimky používá při boji pouze ruce a hlavičky. Naproti tomu Chad (taky Jean-Claude Van Damme) až na dvě výjimky používá pouze kopy. (Wrack)

• - Van Damme se podílel i na námětu a scénáři. (Eldrick)

• - Van Damme, jehož honorář za film činil 600 000 amerických dolarů, byl za svou dvojroli nominován v soutěži MTV Movie Awards v kategorii Nejžádanější muž. (Eldrick)