Ztracenci

The Outsiders: The Complete Novel

• slovenský

Outsideri

Krimi / Drama

USA, 1983, 91 min (Director's cut: 114 min)

Skrz na skrz průměrné povídání o úskalích dospívání, které je zabalené do potyček dvou znesvářených gangů. O nějaké generační výpovědi samozřejmě nemůže být moc řeč, nestranného diváka ale určitě potěší pohled na několik toho času začínajících (a ve většině případech i později hvězdných) herců (Dillon, Cruise, Macchio, Swayze, Lowe, Estewez i Diane Lane). Je až podezřelé, že drtivou většinu Coppola představil širokému publiku!!(28.11.2013)

• Slartibarkfast

Ztracenci jsou o partě velmi mladých kluků, které trápí spousta problémů s dospíváním. Bohužel to nejsou uhry, ani ochlupení na místech, která dříve zůstávala holá. Jsou o válce dvou gangů, kde se spolu perou zazobaní a chudí. Hlavními hrdiny jsou Ponyboy a Johnny, kteří patří do party nagelovaných chuďasů. Celkově bych film označil za velmi slabý, hloupý a tak trochu pro teplouše. Neustálé srdceryvné scény, které ostře kontrastovaly s drsnými zevnějšky a chováním většiny herců, ve mne vyvolávaly ambivalentní pocity a objímající se chlapci se slzami v očích zas návaly odporu, zvracení a pocit neodbytné trapnosti. Neustále jsem se nemohl rozhodnout, jestli si ze mne Franta Coppolů náhodou nedělá prdel, nebo jestli to skutečně myslel tak, jak to natočil. Jediné klady, které jsem zde našel, byly básně Roberta Frosta, kterými se ohánějí téměř v každém filmu pro náctileté a plejáda skvělých herců, které svět teprve objevoval. Jinak je to kýčovitá sračka, u které se budete neustále ošívat. 35%(19.7.2016)

Adaptace populárního teenage románu, již natočil Coppola na podnět jedné třídy, která mu zaslala prosebný dopis. Vznikl tak výborný film o chlapeckém přátelství, vzorech a hledání vlastní cesty. Ze snímků popisujících těžký život amerických mladistvých zapletených do života pouličních gangů se jedná o jeden z nejpravdivějších. Jeho působivosti kromě Coppolova mistrovství také prospívají výjimečně autentické výkony především hlavní chlapecké trojice.(1.9.2006)

Podle toho přehrávání bych netipoval, že režíroval Coppola. Herecky je to děs v podání většiny postav (snad až na Howella a Swayzeho). Často jsem se spíš bavil trpaností chování postav a nebo postavama, které ztvárnily vycházející hvezdičky Tom Cruise nebo Emilio Estevez. Jenže! Na druhou stranu jsou ve filmu chytlavé dialogy a v první řadě jde o příběh. Ne že by byl nějak úžasný, ale ani na chvíli nenudí. A o tom to tu je, takže můžu doporučit i ke sledování s přítelkyní.(23.6.2014)

Skvělý film pro milovníky teenagerů mužského pohlaví. 1) Tuctový melodramatický příběh zasazený do roku 1965 se odehrává ve stylu amerických dramat let padesátých. Po nevýrazném začátku film ve druhé hodině získal poněkud koule, i tak však jeho hlavní předností je dávka pěkných odžínovaných kluků. K tomu autorka knižní předlohy: The Outsiders was a lot of fun to shoot because of the cast, who were ordinary, goofy, sweet teen-agers off-camera and serous artists in front of it._____ 2) 45letý režisér Francis Ford Coppola už měl za sebou první dva Kmotry i Apokalypsu a vrhl se do dosud neprobádaných končin. V teenagerovských dramatech se mu moc nedařilo, ale alespoň přivedl před kameru squadru dosud neznámých herců, z nichž mnozí se posléze stali hvězdami první velikosti v americkém filmovém pašalíku. Uplatnil zde i svou rodinu: 12letá dcera Sofia si zahrála malou roličku dítěte, otec 73letý Carmine se postaral o hudbu a 18letý syn Roman pomáhal v produkci._____ 3) Hvězda dětského rodea, podle dobového tisku jeden z nejslibnějších mladých herců, 17letý Christopher Thomas Howell (Ponyboy) své ambice příliš nenaplnil. Rovněž 18letý filmový debutant Darren Dalton (Randy Anderson) se později příliš neuplatnil._____ 4) Pak tu ovšem je 19letý Matt Dillon (rváč Dallas), 22letý Ralph Macchio (vrah Johnny), 31letý Patrick Swayze (nejstarší bratr Ponyboye Darrel), 19letý Rob Lowe (Sodapop Curtis), 21letý Emilio Estevez (Two-Bit Matthews), 21letý Tom Cruise (Steve Randle) a 34letý tehdy už velmi známý zpěvák Tom Waits (Buck Merrill)._____ 5) Susan Eloise Hintonová (aby nebylo patrné, že je žena, psala své jméno S. E. Hinton) načrtla svou prvotinu The Outsiders v 15 letech. V 17 knihu dopsala a v roce 1967 (bylo jí 19) se i dočkala vydání. Děj autorčiných děl se odehrává v Tulse v Oklahomě. Díla se stala velmi oblíbenou četbou na středních školách v USA._____ 6) Pozorný divák zahlédne autorku v malém cameu - uklízí Dallasův pokoj._____ 7) A nyní trocha poesie - verše Roberta Frosta, které Ponyboy recituje Johnnymu: Nature´s first green is gold, her hardest hue to hold. Her early leaf´s a flower, but only so an hour. Then leaf subsides to leaf, so Eden sank to grief. So dawn goes down to day, nothing gold can stay._____ 8) Celkové vyznění filmu však není příliš povzbudivé, protože Greasers will still be Greasers and Socs will still be Socs. Angličtinářům připomínám, že socs je zkrácenina od social.(20.3.2014)