Dožeň, co se dá!

Blast from the Past

Príchod z minulosti

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1999, 99 min

Romantická komedie o klukovi, který v domnění, že se jedná o atomový výbuch se zavře s rodinou do krytu na třicet let a pak z něj vyleze. Veškerá komika těží nejen z konfrontace skoku v čase, ale i z naivity herecky excelujícího Frasera, který do bunkru šel jako malý kluk a vylezl jako dospělý muž, který mimo jiné jde balit holky. Celkem neznámý film, který je zábavná odechovka(5.3.2019)

Paranoidní vědec Calvin Weber byl připraven na vše. V roce 1962 zaměnil pád letadla za jaderný výbuch a hbitě se s těhotnou manželkou zavřel do atomového krytu. Narozený Adam proto prožil prvních 35 let pod zemí ve společnosti poločas rozpadu měřícího otce a potajmu alkohol nasávající matky. Od rodičů se mu dostalo skvělého vychování i vzdělání, ale je to žalostně málo ke splnění úkolu proniknout na zdevastovaný zemský povrch, zajistit potravu a přivést do krytu co nejméně zdegenerovanou mutantku pro zachování rodové linie. Adam se tedy vydává hledat svou Evu, což skýtá (alespoň pro mne) dostatek zábavy.(4.11.2009)

Lehce paranoidní vědec Clavin Weber (Christopher Walken) udělá vše pro to, aby ochránil svoji rodinu před hrozbou atomového útoku. Postaví proto na zahradě kryt, který celou rodinu uchrání na minimálně 35 let, dokud případná radioaktivita neklesne pod bezpečnou mez. Havárie letadla, omylem považovaná za jaderný výbuch, způsobí, že se Clavin se svojí ženou uchýlí na dlouhá léta do krytu - kde se také narodí, prožije své dětství a dospěje v mladého muže Adam (Brendan Fraser). Po 35 letech Adam poprvé vkročí do skutečného světa... Tento film dokáže zaujmout možná jediným - a to vskutku originálním, a vtipně postaveným námětem - a tím, čím vším tato komedia mohla být. Vše ostatní už je o třídu horší - ať už "herectví" Brendana Frasera (začínám si myslet, že série Mumie byla jeho jediným povedeným filmem), hloupoučké dialogy, nudná druhá polovina (těšil jsem se na to, jak Adam bude objevovat vymoženosti současného světa) i nesmyslně romantický závěr (fakt nečekané). Škoda, potenciál tu byl, nápad byl rozhodně více než zajímavý...(3.12.2012)

Včera jsem si říkal, jak ty minimálně 2 měsíce v dobrovolné karanténě vydržím, tak jsem si musel pustit film, kde to někdo vydržel 35 let, abych načerpal inspiraci, jak to zvládnout s humorem, neb zásoby se tenčí a trpělivost paní Kaufmanové také. Kdo nezná, pusťte si to hned. Fantasticky vám to zvedne náladu. Ostatně, kdo už to viděl, dejte si to také. :+ Super romantická dramedy, která jede spíše na lehčí notě a má jí na svědomí Hugh Wilson, který natočil v podstatě jen 2 dobré filmy, Policejní akademii a tohle. Alicia Silverstone je tu správně devadesátkovsky cute. Brendan Fraser je asi ve své nejlepší komediální formě. Jede v podstatě stejnou polohu, o kterou se snaží Chris Pratt, akorát je v tom tak o dvě třídy lepší. Tohle by byl prostě peckový Star Lord. A strašně mne mrzí, že se Fraser vypařil, mohl by si dát stejný comeback jako nedávno Michael Keaton. :+ No a o hereckém přínosu oscarového dua Christopher Walken - Sissy Spacek se asi nemá smysl rozepisovat. Blbé je, že mi celou dobu připomínali povahou mé rodiče, což neni uplně pozitivní :D Co musím ocenit, je mraky popkuturních a retro futuristických narážek, za tohle by retro komiksárny zabíjely, třeba jako za soundtrack a ten odlehčený tón celého filmu. 10/10 Vytáhni v karanténě: Knížka, podle kterého se učí hlavní hrdina ve filmu prát a důvod proč zmlátí tehdy neznámého Nathana Filliona, se jmenuje Championship Fighting od Jacka Dempseyho, vyšla v roce 1950 a dodnes o boxu nebylo napsáno nic lepšího.(8.11.2013)

Podařená komedie, která v celkovém vyznění je spíše průměrná, ale především úvodní pasáž a veškeré scény s Walkenem a Spacekovou jsou přímo úžasné. Zbytek s Fraserem je takový průměr, který ne že by byl nezajímavý, ale rozhodně to není nic výtečného. Přesto všechno hodnotím celkově film jako velmi povedenou komedii. Hudba: Steve Dorff(20.9.2014)

• - V televizi byl párkrát vysílaný pod názvem POLOČAS ROZPADU. (bo.rec)

• - Když se objeví nápis podzim 1991, přenese se scéna do baru, kde hraje v pozadí malý kluk hru Primal Rage. Tato hra byla na hrací automaty vydaná ale až v roce 1994. (don corleone)

• - Letadlo, které spadne na dům Calvina (Christopher Walken) a Heleny (Sissy Spacek), je North American F-86 Sabre. (Chevees)