Dožeň, co se dá!

Blast from the Past

Príchod z minulosti

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1999, 99 min

Dávali to kdysi v létě, kdy člověk nepohrdne žádným filmem s byť jediným známějším jménem v titulcích. V téhle lehce přitroublé komedii jich bylo hned několik a nad všemi dle očekávání vysoko čněl pošuk Christophera Walkena. Jop, ucházející milý film. 70% Zajímavé komentáře: kleopatra, davidek(22.12.2005)

Paranoidní vědec Calvin Weber byl připraven na vše. V roce 1962 zaměnil pád letadla za jaderný výbuch a hbitě se s těhotnou manželkou zavřel do atomového krytu. Narozený Adam proto prožil prvních 35 let pod zemí ve společnosti poločas rozpadu měřícího otce a potajmu alkohol nasávající matky. Od rodičů se mu dostalo skvělého vychování i vzdělání, ale je to žalostně málo ke splnění úkolu proniknout na zdevastovaný zemský povrch, zajistit potravu a přivést do krytu co nejméně zdegenerovanou mutantku pro zachování rodové linie. Adam se tedy vydává hledat svou Evu, což skýtá (alespoň pro mne) dostatek zábavy.(4.11.2009)

Hlášky: Calvin: - "Nechceš něco na uklidnění?" Helen: - "Ty máš i sedativa?" Calvin: - "Říkal jsem ti, že mám všechno." & Adam: - "Mami?" Helen: - "Ano, synu?" Adam: - "Zajímalo mě, zatímco budu tam nahoře, přemýšlel jsem, no, vždyť víš... Zajímalo by mě, jestli bych mohl potkat dívku. Trochu jsem o tom přemýšlel. Jen asi posledních 15 let." Helen: - "Adame, to by bylo báječné, kdyby jsi potkal dívku... nějakou, co není mutant a je třeba z Pasadeny." & Eve: - "Tak za prvé se nezamilovávám do podivínů, které znám pouze 4 nebo 5 dní." Troy: - "Ale ano." Eve: - "A nezamilovávám se do mužů, co sbírají baseballové karty!" Troy: - "Ale ano." Eve: - "Nebo si čůrají do kalhot, když vidí oceán." Troy: - "Ale ano." Eve: - "Nebo mají perfektně uhlazené chování." Troy: - "Víš ty co, zeptal jsem s ho na to. Řekl, že dobré způsoby jsou cestou, jak ukázat jiným lidem, že si jich vážíme. To jsem nevěděl. Myslel jsem, že se tak člověk chová povýšeně. A víš ty co ještě mi povídal?" Eve: - "Co?" Troy: - "Myslí si, že já jsem gentleman, a ty jsi lady." Eve: - "Odkud to má? Já ani nevím, co to lady je." Troy: - "Já vím. Myslel jsem, že gentleman byl někdo, kdo vlastnil koně. Ale to bylo špatně. Krátká, jednoduchá definice lady nebo gentlemana je, že je to někdo, kdo se stále přesvědčuje o tom, že lidé kolem něho či ní se stále cítí co nejpříjemněji." Eve: - "Odkud myslíš, že má všechny tyhle informace?" Troy: - "Z toho nejpodivnějšího zdroje - od svých rodičů." & Eva: - "Zbabělče!" Troy: - "Gentlemanská zbabělkyně!"(10.3.2008)

Podařená komedie, která v celkovém vyznění je spíše průměrná, ale především úvodní pasáž a veškeré scény s Walkenem a Spacekovou jsou přímo úžasné. Zbytek s Fraserem je takový průměr, který ne že by byl nezajímavý, ale rozhodně to není nic výtečného. Přesto všechno hodnotím celkově film jako velmi povedenou komedii. Hudba: Steve Dorff(20.9.2014)

Rozpočet $35miliónovTržby USA $26,511,114Tržby Celosvetovo $40,263,020║ komercia je niekedy neúprosná, na čo dopadol aj tento príjemný film, nuž nevšednosť si hľadá ťažko miesto u širokého publika _Jedna z mála komédii, čo ovplívajú nadmernou tematickou sviežosťou a aj vďaka tomu je sprostredkovaný humor tak krásne svojský a nevtieravý.(15.4.2007)

• - Když ke konci filmu Eva (Alicia Silverstone) a Troy (Dave Foley) vejdou do obchodu pro dospělé, jsou veškeré erotické obrázky rozmazány, aby filmu mohl zůstat zachován rating PG-13. (Chevees)

• - Ve filmu zmiňovaná baseballová kartička Mickeyho Mantla, byla v roce 2015 prodána na aukci za více jak 525 000 americkýc dolarů, a poté koncem roku 2016 byla prodána za cenu převyšující 1 000 000 amerických dolarů. (Chevees)

• - Letadlo, které spadne na dům Calvina (Christopher Walken) a Heleny (Sissy Spacek), je North American F-86 Sabre. (Chevees)