Dožeň, co se dá!

Blast from the Past

Príchod z minulosti

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1999, 99 min

Moc moc milý film, který mě totálně dojal, když jsem si uvědomila, že takhle absolutně nezkažení lidi jako Adam už snad ani nejsou, že každý člověk musí být aspoň trošku sobecký, aby s ním ostatní nevydrbali. Pěkný střet minulosti a přítomnosti, obojí samozřejmě trochu zkreslené. 60. léta nebyla tak čestná a současnost není zase tak šílená, lidi řeší pořád stejné základní problémy už od pravěku. Trošku mi to připomnělo francouzské Návštěvníky, kdy Godfroy se svou šlechtickou ctí v současnosti také dost naráží. Jinak opět vynikající Christopher Walken, škoda, že je v TOP jen 10 míst, kdyby bylo 20, určitě tam bude. Na to, co obvykle hraje, je jeho staromódní gentleman asi nejnormálnější rolí:-) Brendan Fraser je odzbrojující vždy a všude.(3.6.2010)

Brendan Fraser je v roli mladíka narozeného v protiatomovém bunkru, nepolíbeného dívkou ani civilizací, k pomilování. Umí jen to, co ho naučili jediní spolubydlící - jeho rodiče, ale přirozená inteligence a bezelstnost mu ukáže "tam nahoře" vždycky tu správnou cestu. Kašlu na to, že to není kdovíco, mám tuhle milou komedii prostě ráda.(30.10.2004)

Tradiční komediální forma s tradičním, vlastně velmi sentimentálním hodnotovým obsahem kinematografie hraného filmu generací našich dědečků a prababiček může být pekelně objevná. Zvlášť staví-li na takových "archaismech", jakými jsou úcta k rodičům, láska k lidem, vrozená slušnost, skutečná nezištnost, ale i nesmlouvavá vůle hájit dobro a nepodléhat náporu postmoderního dětinství. Přesmyčka kolem sice velmi nepravděpodobného, ale představitelného nedorozumění vzniklého za karibské krize, v níž opravdu běželo o osud této planety a jejího nevděčného lidského druhu, vytvořila klasický obrazový efekt s jeho stranovou posunutostí - co je na originále vlevo, je v zrcadle odráženo vpravo. Archaické se stává nadčasovým a knižně dospělé věrohodně vítězícím. Protože režisér Wilson dokázal udržet scénáristy i herce v uměřených mezích, z tradičního tvaru vznikla pozoruhodná komedie, jejíž děj navíc graduje natolik, že i obvyklé hollywoodské přeslazené happyendy neztrácejí na přesvědčivosti. To, co se jeví jako samozřejmé, je ve skutečnosti málo vídané a až překvapivě originální. Pocity, které si ze zhlédnutí tohoto filmu odnáší povzbuzený, spokojený divák, rovněž.(21.2.2009)

Velmi zábavná a romantická komedie o tom, jak v 60. letech spadne letadlo na dům Webberových, kteří jsou přesvědčeni, že to byl atomový útok. Po 35 letech se jejich synek vydává na nákup zásob do úplně jiného světa, kde potkává svoji lásku. Od doby, co se hlavní hrdina "vynoří" na povrchu, se mi to moc líbilo, hlavně jak poznává svět, který předtím neznal. A strašně moc se mi líbila scénka v baru, kde to rozvalí na tanečním parketu. Ale výborných scén je tam daleko víc. Brendan Fraser zahrál nechápajícího človíčka úžasně. A výborní byli i ostatní: Walken, Spacek a Silverstone. Pro mě minimálně 4*.(18.7.2010)

Hodne pohodova romanticka komedie, ktera nikam nespecha, ale presto si udrzuje fajnovy tempo. Na zajimavy a originalni myslence vystavenej sice tuctovej, ale fajn pribeh o noumovi, co si najde zenskou. Film sice neni nejak extremne narvanej forama, u kterejch by se clovek valel po zemi, spis je to ale v takovy roztomily rovine a tak to funguje na vybornou. Skvela dvojka rodicu, kde obzvlast Walken exceluje a dokazuje, ze nemusi hrat jen psychopaty, miloucka Silverstone, no a samozrejme Fraser, kterymu ten naivni slusnacek skvele sednul. Celkove zkratka vysoce prijemna zalezitost za lepsi 4*.(23.8.2011)

• - Ve filmu zmiňovaná baseballová kartička Mickeyho Mantla, byla v roce 2015 prodána na aukci za více jak 525 000 americkýc dolarů, a poté koncem roku 2016 byla prodána za cenu převyšující 1 000 000 amerických dolarů. (Chevees)

• - V televizi byl párkrát vysílaný pod názvem POLOČAS ROZPADU. (bo.rec)

• - Hlavní postava Adam (Brendan Fraser) - gentleman při vstupu do podniku zadrží Troye (Dave Foley), aby nevstoupil do baru dřív, jak Eva (Alicia Silverstone). Tím měl ukázat, jak se správně chovat k ženám, jenže správně by měl vstoupit dřív muž do baru, aby tak ženu neuvedl do rozpaků, když vstupují do "neznáma". (Kity162)