Dožeň, co se dá!

Blast from the Past

Príchod z minulosti

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1999, 99 min

Perfektní námět a první polovina filmu, bohužel poté se jedná o klasický holywoodský brak s předvídatelným happy endem. Za námět ale všechny palce nahoru, je to jak Fallout - narozen v protiatomovém krytu za hitovek z šedesátých let a nad hlavou postapokalyptický svět... Jen s tou apokalypsou jsem to trochu přehnal, jak jistě pochopíte po shlédnutí. Pokud máte chuť na kvalitní nenáročnou komedii s výbornou hereckou rolí Christophera Walkena, směle do toho.(18.10.2010)

Dožeň, co se dá vychází z geniální premisy. Manželský pár se v době studené války schová před domnělým nukleárním výbuchem do podzemního krytu, kde stráví několik desítek let, než na povrchu bude zase bezpečno. Mezitím se jim narodí syn, který doroste v mladíka "na ženění". Poté, co se bezpečnostní zámky krytu odemknou, vydává se syn poznávat "nový svět". Až na to, že navzdory domněnkám rodičů, nahoře k žádné válce nedošlo. To, co by mohlo být zdrojem velkého množství geniálních vtipů a situací, se nakonec stává pouze kulisou průměrné romantické komedie, které navíc škodí chabé výkony herců v hlavních rolích. Walken a Spaceková jsou v tomto ohledu zářivou výjimkou.(22.10.2011)

Atomová válka přežitá v atomovém krytu, kde se mladý Brendan Fraser od svého otce naučí vše, co bude v životě potřebovat a později se vydává do světa po ničivé válce, která bohužel byla trochu jinak, než si celou dobu Christopher Walkem myslel. Brendan Fraser je světaznalý, nebo lépe řečeno ,,krytuznalý´´ díky svému otci a je připravený poprat se s tím, co je tam nahoře.(13.11.2011)

"Zajímalo by mě, jestli bych mohl potkat dívku. Trochu jsem o tom přemýšlel. Jen asi posledních patnáct let.” Žít pětatřicet let s rodiči v atomovém krytu, tak by mé i jejich přežití záviselo pouze na velikosti toho krytu. Gentleman (není to ten, kdo vlastní koně) Adam to zvládl se ctí a odvážně se vydal hledat dívku svých snů. Já bych tedy na jeho místě asi nebyl příliš vybíravý, ale on má přesné požadavky - nesmí být mutant a musí být z Pasadeny. Mě to jeho dobývání Evy opravdu bavilo, ale celou tu avizovanou romantiku hravě překonal tatík krokující si nový bunkr, opilá matka pronikající výtahem na seance a samozřejmě staromódní Adam se svými kartičkami. A taky námět, protože začít poznávat svět v pětatřiceti je skutečně zdrojem spousty vtipných situací.(25.10.2016)

Tak si myslím, že kdyby se toho chytli třebas Vorlíček nebo Polák, dopadlo by to mnohem lépe. Nicméně i přes to nevyhnutelné směřování k rozplizlé romantice je tu spousta vtipných scének a nápadů, které umisťují tuto komedie do pytle "radno viděti". Docela dobrá byla ta sebereflexe s problémem čistého vzduchu, který podle hlavního hrdiny "nějak vyřešili..." :-)(23.5.2013)

• - Hlavní postava Adam (Brendan Fraser) - gentleman při vstupu do podniku zadrží Troye (Dave Foley), aby nevstoupil do baru dřív, jak Eva (Alicia Silverstone). Tím měl ukázat, jak se správně chovat k ženám, jenže správně by měl vstoupit dřív muž do baru, aby tak ženu neuvedl do rozpaků, když vstupují do "neznáma". (Kity162)

• - Když vyjde pan Webber (Christopher Walken) po 35 letech z úkrytu, potká prostituta transvestitu, který mu řekne, že jak se zpívá v písničce, vesnický kluci přežijí. Jde o písničku "A country Boy Can Survive" od Hanka Williamse. (don corleone)

• - Když se objeví nápis podzim 1991, přenese se scéna do baru, kde hraje v pozadí malý kluk hru Primal Rage. Tato hra byla na hrací automaty vydaná ale až v roce 1994. (don corleone)