Metallica: Some kind of monster

• USA Metallica: Some Kind of Monster

Snímek METALLICA: Some Kind of Monster přináší fascinující a opravdový pohled na životy členů nejslavnější heavy metalové kapely v hudební historii. Kapely, která po dvaceti letech své existence čelí obrovským osobním a profesionálním výzvám v průběhu natáčení jejich, po pěti letech, nejnovějšího alba St. Anger. Vztahy mezi členy kapely byly poslední dobou dost chatrné. A protože Metallica po několik let nekoncertovala a ani nevydala žádné album, měli hudební odborníci a hlavně fanoušci obavy o její budoucnost. Dokument, který se natáčel dva roky zachycuje s důvěrnou známostí jednotlivé členy skupiny, jejich vnitřní démony a vzájemné vztahy, ale také snahu o sladění osobních životů s požadavky neustále se měnícího hudebního průmyslu. (oficiální text distributora)

dezert

"Fuck! Fuck! FUUCK!" Jeden z nejlepších dokumentů, co jsem kdy viděl. Zatraceně dobrej film sledující rozpad a vzkříšení jedné z největších kapel všech dob. V kině mě to neskutečně dostalo a doma to si to pouštím tak čtyřikrát do roka. "Naostři si prst, kterým se dloubeš v nose!" ()

Marys

Pripadalo mi to ako trochu zvláštny druh reality šou a mám z toho celého trochu zmiešané pocity. Nový album od Metallicy som vnímal, no ako štrnásťročný fagan som ju ani moc nepočúval, ani mi príliš neprirástol tento nový zvuk k srdcu. Teraz s odstupom času si vravím, že to nie je až také zlé. Nezhody v kapele mi trochu pripomínali moju vlastnú bandu, hoci si neviem celkom živo predstaviť, že by sme sa o dvadsať rokov dokázali takto hašteriť a vlastne sa navzájom vôbec nepoznať. Príde mi to fakt trochu pritiahnuté za vlasy, hoci peniaze, drogy a alkohol určite vedia spraviť svoje. Celkové hodnotenie z filmu je ale pozitívne. Opäť som o niečo múdrejší. ()

maty39

Album St.Anger nepatří mezi mé oblíbené. Přesto si nemyslím, že je vysloveně špatné (pořád dokola si ho ale také nepouštím). Metallica měla už i horší. Napadá mě taková kacířská myšlenka. Možná je lepší sledovat v tomto dokumentu jak St. Anger vznikal, než ho poslouchat. Mě osobně nikdy nezajímaly pozadí jednotlivých skupin. Mě stačilo slyšet jejich hudbu. Proto mě překvapilo, jek zajímavý dokáže být pohled do soukromí jedné skupiny. Pár podobných dokumentů už jsem viděl (třeba ten o Iron Maiden, Flight 666). Většinou se všichni ujišťujou, jak jsou skvělí, jaká je s nima zábava a jací jsou pohodáři. Tento dokument naproti tomu ukazuje tři osobnosti, normální skutečné osoby, které mají své vady, své problémy, své horší dny a své lepší dny. ()

Bukk

Takhle se mění pohled na svět jednoho obyčejného človíčka, který nikdy Metallicu neposlouchal, ale dokázal mu její dokument změnit život a vytvořit nádherné vzpomínky na mladší já. ()

Tigran

Nejsem nějakým velikým nebo fanatickým fanouškem Metallicy, takže je těch mých 5 hvězd zcela legální hodnocení. Tento dokument totiž obsahuje všechno: Zákulisí nahrávání alba, hádky, strach z rozpadu, nejistota, deprese... Chvílemi jsem si říkal, že se snad dívám na další fiktivní Zelenkův dokument typu Rok ďábla, jelikož některé situace mi přišli docela bizarní, hlavně díky magorovi Ulrichovi. A také díky bývalému členovi Metallicy, který se málem rozbrečel, že byl kdysi vyhozen a musí teď hrát s Megadeth, což není cool. Paráda. ()

bidja

Veliké překvapení, shlédnutí jsem odkládal v domnění, že to bude nějaký blábol vyvanulé kapely a ono to byla opravdu pěkná sonda do života monstra úspěšných hudebníků. Co vše se snaží udělat aby to mohlo být jinak, aby to znovu mohl být byznys. Apropos Ulrichův otec, profesionální tenista, největší zjevení ?! 40.000,-/měsíc psychokoučovi, 1.000.000,- Trujillovi aby se cítil v pohodě, prodej moderní sbírky umění ? To jsou dimenze, že se ani nedivím.. ()

jane1106

Metalliku mám opravdu hodně ráda a tak jsem si tuto téměř 2 a 1/2 hodinovou jízdu útrobami skupiny vcelku užila. Netroufám si odhadovat do jaké míry byly či nebyly některé situace uměle vyhrocené a nepochybuji, že Lars je pěkná ,,kamerová děvka", ale asi každý člen úspěšné kapely v sobě musí mít kus toho exhibicionisty - jinak by to bylo o ničem.:) Nejvíc mě chytla část vybírání nového basáka a Trujillo je podle mého opravdová trefa do černého. Kdepak, tohle monstrum žije a doufám, že ještě dlouho žít bude! ()

triberpaddy

Nikdy bych nevěřil, že pouhý dokument může zásadně změnit můj názor na jednu z nejúspešnějších kapel všech dob, ale Metallica: Some kind of monster mě přesvědčil o opaku. Skutečně fascinující, vřele doporučuji všem hudebním fanatikům, jako jsem já. ()

Quipido

Skvělý pohled do zákulisí toho, co se děje na pozadí nám známých věcí. Bohužel ale obsahuje pasáž, která se vymyká popisnému stylu a svrhává se do sprosté reklamy na nového basáka (Robert Trujillo), aby jsme ho my, fanoušci, "přijali". Já s ním problém nemám, jen s tím jak byl prezentován celý průběh konkursu - působilo to na mě jako čirá marketingová lež. I tak ale stojí za vidění. (pozn.: shlédnuto v době, kdy vyšlo tenkrát aktuální album St.Anger, kterého se dokument týká) ()

Kirman

Když jsou dva kohouti na smeťáku a ani jeden nechce ustoupit (Ulrich a Hetfield), tak hrozí konec - ten se naštěstí nekonal a Metallica krizi přečkala. Ale že to nebylo jednoduché, to se podívejte sami. Dva momenty: Robert Trujillo v říši divů, to když viděl kolik kytar má k dispozici a pak tvorba The Unnamed feeling (pecka). ()

skleboun

docela dobré, má to sílu i atmosféru, jen jsem se občas neubránila myšlenkám, nakolik už je to vytvořené na efekt...ale jo, Kirk Hammet is the best! :)) ()

RobLord

V jediný večer jsem si pustil dva hudební dokumenty. První pojednával o celoživotním snažení metalové legendy ANVIL stát se rockovými stars, druhý o milionářích jménem METALLICA, kteří těmi mega stars jsou. Prvně jmenovaní chodí do podřadné práce, překročili padesátku a v pražském klubu ani nedostanou zaplaceno za své show pro hrstku fans. Druzí žijí v přepychu, poskládávají svá alba z jamů, které sestříhá geniální producent Bob Rock a dohromady je drží psycholog sportovních teamů. Dokument o Metallice naprosto trefně vystihuje povahu titánského šoubyznysu. Pro mne osobně z něj jasně plyne, že králové "velké čtyřky" už dávno nejsou nadšenci z dob jejich kvalitních alb. Změnili se v obrovské rock'n'rollové ikony, které zápasí se všemi problémy, které takový status s sebou přináší. Když jsem ve své době slyšel album Load a viděl novou image Metalliky, došlo mi, jaká je čeká budoucnost a kam směřují. Nejspíš nejsem jediný, z koho si tímto udělali BÁVALÉHO fanouška. Zdrcující produkce ani megashow mnou nepohnou. Realita je taková, že Metallica přestala s hudební kvalitou po Černém albu a jejich bývalý kolega Dave Mustaine z MEGADETH je válcuje jako rozjetý killdozer (viz. album Endgame). Jenže obrovská kopa prachů hudebního šoubyznysu všechno podá jaksi tak, aby se ještě co možná nejvíc rozmnožila. Škoda tak kvalitních muzikantů, kteří nemají tušení, co vlastně chtějí dělat - jak hrát a diskutují o tom, že kytarové sólo není "in". *** Pozdější dodatek: S Kossy na uších a pořádně osoleným St. Anger nacházím k Metallice cestu zpět. ()

Rockerman

Jsou to mí velcí oblíbenci, proto z povinnosti dávám 5*. Jinak jsem ale viděl dvě rozmlsané a rozmazlené metalové hvězdy, které neví coby roupama. Mluvím o Hetfieldovi a Ulrichovi, Hammett mi připadá normální. Hádají se o úplné kraviny a hojí si svá ega jeden na druhém. Vůbec nechápu, že spolu mohli tak dlouho vydržet, že ta krize nepřišla daleko dřív. To album, které tak těžce a více než dva roky vzniká tedy "St.Anger", a o tom tento dokument především je, je společně s alby "Load" a "Reload" tím nejhorším, co Metallica za 30 let stvořila. Děsný zvuk a bez jediného kytarového sóla, tato deska je nuda!!! Ale za první čtyři, částečně za "Černou" a za poslední album "Death Magnetic" si zaslouží být na výsluní metalové hudby. ()

Al44...

Kvalitní dokument o jedné z etap vývoje metalové skupiny. Škoda jen, že zde nebylo dáno více prostoru celkovému pohledu nazpět - na vznik a vývoj kapely (mám na mysli i proměny hudebního stylu). Potěší i výpovědi bývalých členů kapely, kterým zde byl dán alespoň minimální prostor. Nicméně koncové sdělení o úspěchu právě vydaného St. Anger alba nejsou tak docela pravda. Spousta metalových fanoušků právě toto album považuje za vůbec nejhorší v celé jejich kariéře. ()

ClayGirl

Existovat podobný film o Nirvaně, čumím na něj s očima ještě většíma než obvykle (takže zhruba o velikosti fotbalového míče), neboli, jak by řekl můj brácha, jako vandrák na iPhone! Z kina mě doprovázel jeden známý, který věří, že metal vzbuzuje v lidech agresivitu a vede je k násilí. Tak jsem mu řekla, že z toho filmu bylo jasně znát, že každý běžný posluchač má po koncertě Metallicy hroznou chuť někoho zavraždit a mezi skalní fanoušky patří členové teroristických organizací, které to inspiruje k rekonstrukci bomb, jejichž účelem je zabít velké množství lidí. Souhlasně pokyvoval hlavou. ()

misbos

Jo, je to zajímavej dokument - zajímavej tím, jak ty tři zpovykaný porceláni vlastně zajímavý nejsou. Z prdu kuličku, řádně prázdným žvaněním prohněteme, vlastní prázdnotou nafukujeme, až je z toho - some kind of monster... možno prodat nějaké galerii. Ubulenej megadeth tomu nasazuje korunu. Newsted má kurva pravdu, že nechat ty princátka za sebou bylo správný rozhodnutí. A sledovat Ulricha, jak s botou na přístrojovce nepřímo přiznává, že svýmu bejvalýmu kolegovi přeje propadák, a jak je pak hotovej, když se propadák nekoná, je - kdyby ho jeden znal osobně, tak je mu stydno. Přestal jsem je poslouchat po Justice for all... o nic jsem nepřišel. ()

Dovlatovka

jako dokument nejspíše velice slušné...ale nějak nejsem schopna překonat odpor, který ve mně někteří členové kapely vzbudili (a to jsem jejich muziku mívala kdysi opravdu ráda!). Navíc si myslím, že Lars Ulrych si s tvůrci dělal trochu co chtěl a hodně hrál (ještě větší egoista, než jsme čekali). Dost mi chybělo i zvýraznění časové rozmezí mezi skoky (kdo má ty dny odečítat?) - jsou v sobě a najednou vesele nahrávají a chválí se navzájem? kde se stal ten zlom a proč ve filmu není? není to špatné, ale mohlo to být lepší. ale i horší. ()