Na půl cesty

Horor / Mysteriózní

USA, 2005, 90 min

Mike Mickens

• darkrobyk

Na půl cesty? Tak na desetině, možná... Začátek slibný, následný rozjezd s očekáváním, pak jakási psychologie postav a neznámé ohrožení. Následovalo prázdno snímané mizernou kameroua doplněné průměrným hudebním doprovodem. Nejhorší byl ovšem tajemný zabiják. Bože, ten snad vypadl z her počítačového pravěku! Vůbec triky byly vesměs mizerné, postavy pomatené (což se mělo vysvětlit až v závěru) a všechno tak nějak hloupé. Hvězdu za jelena a jeden z prvních triků, který mne rozesmál, totiž kus odtržené hlavy a ve zbytku se koulící oko (uděláno vcelku obstojně). Sledovat snad jen v případě, kdy opravdu není nic jiného po ruce.(29.3.2012)

Neotřelým způsobem jsem byla vtažena do děje,napjatá v očekávání co se stane...objeví se nejspíš něco šokujícího...drastického...veskrze děsivého...nebo brutálního...a ejhle...náhle se něco záčíná dít(je to zprvu takové nedefinovatelné..."cosi")...blíží se...ale je to víc vnitřně pocitové,než pouhým okem viditelné...v tu chvíli na mě padne takový neurčitý tíživý neklid...a obava z toho(nezvaného)..."čehosi"...co pozvolně,ale o to víc působivěji začínám rozpoznávat...je to hrozivé,všudypřítomné a neodvratné...to se zhmotnila sama...smrt.-))"Tak tohle přesně jsem prožila u Reekeru."(11.5.2009)

• Ai.ma

Reeker je jednoznačně ten nejdebilnější horor, jaký jsem kdy viděl. Po pár minutách s přehledem strčil do kapsy taková esa, jako je Hostel nebo Saw a bez velkých potíží jim ještě utekl o pořádný kus vpřed. Na rozdíl od zmíněných filmů k tomu ani nepotřeboval nějaké extatické a nesledovatelné kamerové filtry a stroboskopické onanie podpořené scénáristickými blitky( Saw), nebo v podstatě nulový scénář( Hostel). Vsadil na tu nejsilnější zbraň - totální idiocie naprosto všeho. Aby jste mě pochopili..děj filmu ukazuje bandu pěti mladých lidí, kteří cestou na velkou párty uvíznou u benzínové pumpy s hotelem v jakémsi zapadákově v středoamerické poušti, kde je samozřejmě schovaný bubák, který je nenechá v klidu opéct špekáčky. Rád se takto dobrovolně mučím, protože se mi v posledních měsících života zalíbilo sledovat bezduché vyvražďování mladých američanů. Tento typ filmů má do umění daleko. Přiznejme si to nebo ne, stejně jako ostatní žánry má svoje vlastní specifika a "krásy", které vás mohou ve své jednoduchosti buď nepříjemně srát, nebo fascinovat. Reeker ale překročil všechny hranice.. Tak do toho. Hlavní hrdinové. Jeden z nich vypadá je skejťák. K čertu že je mu minimálně třicet, stačí když mu v kostymérně dáme mikinu a skejt, bude cool. Ale vypadá jako piča. Nehledě na to, že v mozku má solidně nasráno, což vám dojde po jeho pěti větách. A tohle má být někdo, s kým máme sympatizovat? Myslím, že se nenajde jediný člověk, který mu přál, aby přežil.Dále tu máme oduševnělou holku řidičku. Slepého mladíka. Ha ha ha. Mladou bárbí a začínajícího Dje, který vypadá jako vosková atrapa Owena Wilsona, kterou si můžete připnout na klíčenku. Když jsem psal, že skejťák má v mozku solidně nasráno..správně mělo být, že tam mají všichni. Tedy, hlavně scénáristé. Ještě nikdy jsem neviděl tak příkladnou ukázku toho, jak se dá zkazit vše co jde. Člověk, co tento film napsal/vymyslel by měl být okamžitě zalehnut nějakou obří černoškou a poté upálen a zastřelen. Proti tomuto filmu je chování postav v Hostelu volným pokračováním Kdo se bojí Virginie Woolfové! Tady prostě není jediná věta z našeho světa. Jediné chování kohokoliv není reálné nebo normální! Já vím, že tohle se vám za život párkrát u filmů vplíží na mozek, ale takto jsem to ještě nikdy necítil a pochybuji, že by to někdy někdo překonal, protože toto je naprosto vybroušený diamant demence. Slepý kluk se vždy objeví za někým a podá mu ruku na rameno. Baf! ŠKoda jen, že je slepý a toto jaksi zvládnout nemůže. Když je jasné, že tam budou muset zůstat přes noc, dva z nich jdou spát do hotelu (prázdný, čistý, úhledný), zbytek si pár metrů od něj postaví rovnou dva stany (WTF?) Když v hotelu někdo řve, je to vůbec nezajímá. Když najdou obě dívky v hotelu potrhanou bibli, ve které jsou krví napsané různé hrůzné výroky - řeknou Hmm. Když kluci najdou místnost plnou mrtvých zvířat, udělají Ouch. Dál je to nezajímá. Nikdo se ničím nijak nevzrušuje. No já se snad poseru. To co tu vypisuji, jsou ale jen malinké střípky!! V každé minutě narazíte na nesmysl, který by se prostě nikdy nestal! Když tam pomatený stařec stojí u pole a se zbraní v ruce vyděsí skejťáka, skejťák se ho zeptá - hledáte mrtvé lidi? Stařec řekne že ano a skejťák udělá Hmm. Nemělo by ho to malinko znepokojovat? Bárbí a její čůrání v budce...já vážně nemám slov. Když se tam tedy už objeví "stvůra", člověk by řekl, že dojde na samotné vraždy a nebude tolik nesmyslů - právě naopak :-) Nejen, že samotná zrůda je těžkej WTF? (smrtka s rotační pilou místo ruky, která vraždí lidi tak že se prvně objeví plyn a on se v tom plynu zjeví), ale chování postav je ještě vyšperkováno. Představte si, že jste hrdinka a máte slepce, zbraň a karavan. Co uděláte? Ujedete? Samozřejmě. Ale né v tomto filmu. Tady, a teď pozor!! hrdinka oznámí slepci, že má jít na střechu karavanu, dá mu zbraň a pokud něco ucítí, ať ho zastřelí - s tím, že ona mezitím bude řídit ten karavan pryč..No já se málem posral. Ale jak jí dojde, že nemá benzín tak za ním vyleze na tu střechu, z které mezitím slepec spadne "protože já jsem zapomněl, že jsem na střeše" HAAAAAAAAAAAAA No to už jsem vážně sral! Je toho ještě spousty a spousty a spousty. Všichni začínající scénáristé nebo lidé od filmu by si toto dílo měli v pátek večer pustit a koupit si láhev vína, protože se u něj minimálně patnáctkrát zachčijou smíchy. ALE POZOR! To ještě není to nejlepší! V poslední minutě přichází těžká pointa !!!! Pointa, která byla již použita ve třech !! filmech a která má jako převrátit všechno co jsme viděli naruby - dát tomu nový rozměr. Parta mladých lidí totiž měla autonehodu a vše zmíněné se tedy po celou dobu odehrávalo pouze v hlavě jedné přeživší :-))))) (Smrt přichází v bílem) Nebuďte smutní, že jsem vám řekl pointu, ona totiž vůbec nic nemění :-)) 0/10 a do dnešního dne jednoznačně nejhorší horor, jaký jsem kdy viděl. V žebříčku nejhorších filmů všech dob se musí spokojit jen s druhým místem, Tanec v modrém pokušení je nepřekonatelný.(21.10.2008)

TV/// Obsazení 7/10 Děj 6/10 Atmosféra 8/10 Efekty 7/10/// PLUS: oblíbená Arielle Kebbel a někdo si řekne co tady dělá Michael Ironside, atmosféra je výborná, vše je tam kde má být (zvuky, stíny, světla, tma, žádný signál), a vše se obejde bez živého komparsu (recepční, pokojská apd.), herci hrají normálně, postavy se chovájí rozumně, závěr zachraňuje vše co napáchá druhá polovina snímku MÍNUS: právě druhá polovina, kde se začnou dít zvláštní, nijak nevysvětlitelné věci a podivná úmrtí, je tu několik věci, které působí rušivě (kam se poděl prodejce drog, který pronásleduje hlavní postavu? Proč skoro mrtví lidé žijí? Co se jim stalo?), postavy si mezi sebou moc o tom co se děje neřeknou a celá ta situace začíná trochu nudit, navíc slepý se chlubí tím, že sice nevidí, ale o to lépe slyší, tak proč když tam jedná postava 5 minut vyřvává, nikdo jí nepříjde na pomoc./// Shrnutí: Reeker mi dlouho unikal, přesto mám pocit, že jsem ho už viděl. Nebo alespoń ten závěr, který je zajímavý a spostu dílků do skládačky dává pěkně dohromady. Nechci spoilerovat, ani nebudu. Jen poradím, že by možná nebylo do věci si pustit konec. Bude vám to vše potom dávat větší smysl. A nebo se na film podivat po druhé. Atmosféra je slušná, takže by o zábavu mohlo být postaráno./// Celkem 68%///(19.9.2013)

• predators

Ach ten nevyužitý potenciál! Jestli do tří čtvrtin filmu sleduju, jak jen parta mladých lidí větří ve vzduchu, je asi něco špatně. Pak bác, jeden bez ruky, druhá v septiku a ... Taky vám musím něco nechat, né? :-) Jenže pak přijde na řadu pointa, chcete-li. Jenže v tomto případě se jedná o "á jejda, došly nápady, jak to utneme?" No a výsledek...jen se podívejte sami:-) 20%(24.10.2008)