O brokátové růži a slavíku z perleti (TV film)

Pohádka

Československo, 1982, 42 min

Sedí muška na stěně, na stěně, na stěně .... na stěně prasečího chlívku sedí více než jedna a to i pokud je ten chlív přímo pod oknem císařovy jediné dcery. Udělat z Uršuly Klukové dvorní dámu byl velmi odvážný nápad, marně jsem v květinových jménech dvorních dam hledala nějaký přesah k jejich vlastnostem a charakterům, zřejmě to byla jen taková libůstka, takže od Salvie - šalvěje léčitelství nečekejme. Jak mi většinou očekávaný konec se svatbou přijde až malinko nudný, tady bych napravení princezny a svatbu ocenila. Vím, že člověk má odlišovat postavu a herce, ale copak člověk u téhle princezny může? Musí. Takže si s vepříky zazpívejme: "Loučení je smutná věc, smutná věc, smutná věc, zbývá po něm nakonec slzy a sůl. Na místě tady je říkat jen adieu, zůstaneš tu nakonec jak v plotě kůl."(27.10.2013)

• Pitryx

Vévoda z Lochnesky hahaha. To jsem netušil, že pan Andersen umí udělat j legraci. Nebo přinejmenším alespoň scénárista. Jinak je to od zmíněného autora pro mne překvapení. Já se jím se neprokousal ani v dětství, ani v mládí a nyní to již ani nezkouším. Prostě se mi jeho pohádky nelíbí. Tohle ovšem byla výjimka.(24.6.2019)

„Měsíc … Vykouzlil mi z pokoje zahradu. A ona je vílou té zahrady … Zářivá hvězda na obloze a já nemám křídla, abych k ní doletěl …“ Krásně zamilovaný princ, krásně hloupá princezna. Krásný důkaz toho, že se dá napsat dobrá inscenace na motivy jedné jediné pohádky. Však jejich autoři je uměli dobře vymyslet, tak proč do sebe kombinovat hromady pohádkových motivů? Pohádka z doby, kdy princové v televizních inscenacích ještě vypadali jako princové a princezny byly opravdu krásné. Co mělo být vtipné, to pobavilo. A navíc, tahle pohádka, ta dopadla tak krásně nepohádkově … „Už se o Tebe ucházet nechci… Nechci… Jsi krásná, ale jako panenka na hraní. A já nemám čas si pořád jenom hrát. Mám rád svět, kde políbení nejsou na prodej. Kde kytky voní. Kde ptáci zpívají. A Ty máš ráda brokátové růže a slavíky z perleti… Trochu je mi smutno z té směšné a nevydařené lásky. Myslím, že se mi vlastně jen zdála …“(8.3.2015)

Pavel Trávníček opět loudí hubičky, tak jako ve stejně staré pohádce TŘETÍ PRINC, kde se jich dožadoval po Libuši Šafránkové. Tentokrát je chce po Haně Maciuchové a dostane snad stovky. Jenže to jsou hubičky jen aby se neřeklo. Já být jím, tak tu Maciuchovou popadnu a přímo před kamerou jí strčím jazyk hluboko do pusy, protože tehdy to byla fakt rajcovní baba. Možná i proto, že v tom roce jí už bylo 37. Na princeznu už stará, ale zatraceně půvabná. A právě i kvůli ní dávám ty tři hvězdičky, jelikož jinak je to typická televizní pohádka 80. let točená v televizních ateliérech. Levné papundeklové kulisy, příšerné kostýmy a plyšové hlavy vepřů, které vykukují z chlívků, vykreslují bizarnost těchto nedělních pohádek. Hejno dvorních dam, které spíše připomíná stádo koz (Molavcová, Paulová atd.) je taktéž nepovedeným rozmarem Libuše Koutné. [415. hodnocení, 21. komentář, 62%](20.9.2020)

Veselá pohádka s pár písničkama, Maciuchovou jako císařskou pyšnou princeznou a Trávníčkem jako princem a pasáčkem vepřů. Bohužel konec pohádky je pravou kudlou do zad, tak trapně poobědové pohádky nekončívají. Celou dobu jsem čekal na přerod pyšné princezny a nakonec nic. A je to velká škoda, protože jinak je to skutečně hezká a příjemná pohádka s dobře obsazenými hlavními hrdiny.(15.9.2014)