poster

O brokátové růži a slavíku z perleti (TV film)

Pohádka

Československo, 1982, 42 min

 • helianto
  *****

  „Měsíc … Vykouzlil mi z pokoje zahradu. A ona je vílou té zahrady … Zářivá hvězda na obloze a já nemám křídla, abych k ní doletěl …“ Krásně zamilovaný princ, krásně hloupá princezna. Krásný důkaz toho, že se dá napsat dobrá inscenace na motivy jedné jediné pohádky. Však jejich autoři je uměli dobře vymyslet, tak proč do sebe kombinovat hromady pohádkových motivů? Pohádka z doby, kdy princové v televizních inscenacích ještě vypadali jako princové a princezny byly opravdu krásné. Co mělo být vtipné, to pobavilo. A navíc, tahle pohádka, ta dopadla tak krásně nepohádkově … „Už se o Tebe ucházet nechci… Nechci… Jsi krásná, ale jako panenka na hraní. A já nemám čas si pořád jenom hrát. Mám rád svět, kde políbení nejsou na prodej. Kde kytky voní. Kde ptáci zpívají. A Ty máš ráda brokátové růže a slavíky z perleti… Trochu je mi smutno z té směšné a nevydařené lásky. Myslím, že se mi vlastně jen zdála …“(8.3.2015)

 • yarca
  ***

  "Mezi povinnosti císařské dcery patří podporovat umění. Tatíček mi to vždycky vštěpoval. Jdu tedy podporovat umění!", pravila hana maciuchová a šla se hubičkovat s pasáčkem vepřů aneb pavlem trávníčkem..moc fajn pohádka 😊..jsem ráda,že nikoho nenapadlo předělávat původní poměrně nepohádkový andersenův konec a nepřilepil tam jakýsi hepík..(13.4.2017)

 • otík
  ***

  Veselá pohádka s pár písničkama, Maciuchovou jako císařskou pyšnou princeznou a Trávníčkem jako princem a pasáčkem vepřů. Bohužel konec pohádky je pravou kudlou do zad, tak trapně poobědové pohádky nekončívají. Celou dobu jsem čekal na přerod pyšné princezny a nakonec nic. A je to velká škoda, protože jinak je to skutečně hezká a příjemná pohádka s dobře obsazenými hlavními hrdiny.(15.9.2014)

 • lubospoti
  ***

  Jedna z těch klasických osmdesátkových studiových pohádek, na kterých jsem vyrostl. Asi nemá žádnou velkou uměleckou hodnotu, ale pro mě je to díky nostalgii srdeční záležitost. Navíc je perfektně herecky obsazená, ostatně jako skoro všechny pohádky natočené v tomto období. Některá obsazení byla sice netradiční (Uršula Kluková), ale o to zajímavější.(17.5.2017)

 • dogrose
  *****

  Samozřejmě mám nejradši pohádky, kde se na konci on a ona vezmou, když před tím zachraňoval on ji, případně ona jeho. Ale na tuhle pohádku koukám především kvůli Haně Maciuchové a jejímu babinci. Ona má tak skvělý mimický rejstřík, že je to vyloženě pošušňáníčko uvařit si kafe a na chvíli vytuhnout pohledem na její umění. Dvorní dámy skvěle vyvažují děj svými skopičárnami, jinak by se divák nudil, protože, co si budeme povídat, zápletka nic moc a navíc chorobně známá. Obsazení je vůbec fajnové, jako první se na obrazovce objeví Haničinec a to jen vzdychám, jaká je škoda, že tahle herecká garda už mezi námi není a co všechno uměla. A pozor - Pavel Trávníček tu ještě celkem nepřehrává a drží se statečně! Myslím, že scénáristce Heleně Sýkorové se povedl pěkný, živý kousek pod skvělým vedením paní Koutné, takže, nemůžete-li své dítko donutit ke čtení Andersena, posaďte je k této pohádce. Někomu se zalíbí vepříci, jinému pusinkování, dalšímu zas kouzelná konvička...(15.3.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace