Svatý Augustin (TV film)

• Itálie

Sant'Agostino

Svätý Augustín

Itálie, 2010, 2x100 min

" Kradol som aj to, čo som nepotreboval. Túžil som po krádeži samotnej a hriechu. Chcel som byť iba zlým. A to pre nič iného, ako zlobu samu. Také bolo moje srdce. Podlá duša, ktorá sa odpútava do priepasti." Duchovná cesta jedného z nás, ktorého si pravda našla. Prišiel na to, že milovaním svetského spôsobu života je vlastne duchovným umieraním. " Volal si, kričal a tak si prehlušil moju hluchotu. Skvel si sa, žiaril si a tak si zahnal moju slepotu. Šíril si sladkú vôňu a ja som ju vdychoval a túžil som po Tebe. Ochutnal som a teraz lačniem a smädí ma." Po filmovej stránke je tu čo kritizovať, tak isto i po historickej ( V tom čase ešte pápež neexistoval, bol iba Rímsky biskup, tak isto kríž, ako znamenie kresťanstva, o oslovení katolík ani nechyrovali ). No pre mňa je sila príbehu vždy najdôležitejšia.(13.5.2011)

• igi B.

Hm... %-o . . . Tady se zase děje nějakej zázrak, že, či co... (viz. střízlivě věcný rating na IMDb - 4,7/10 k 8.4.2012!) . . . Ale ani já nehodlám hodnotit míru jasnosti svatozáře páně Augustina či mravoučnost jeho příběhu a mizivý vliv této na reálné světové katolické stádo! Jako audiovizuální dílo ryze televizního kalibru pak d.m.s.n. jde >jen< o další instantní rutinní materii telenovelového kalibru - tak jak jen to páni italové s prošepana polskimi koprodukčními souvěrci umí rádobymoderně líbivě a podbízivě sesmolit... A víc zas raděj nic (to bych si hnedle hořce poplakal nad českotelevizáckým dabingem etceteraatakdál...)! . . . Amen. - - - - - (Poprvé viděno 8.4.2012 v neděli >zmrtvýchvstání< /sic!/ na >nesvatém prostoru< , hodnocení 78., komentář zde klidně už po prvním dílu jako čertoffsky šestý - 8.4.2012)(8.4.2012)

silna stvorka. skveli herci, 2 prekryvajuce sa dejove linie, ambicie v sudnictve, stretnutie na milanskom sude s biskupom Ambrozom a dokonca aj cisarsky bitchslap :) Augustinovo obratenie bolo za plny pocet, pripominalo mi zivotny obrat sv Pavla - od prenasledovatela k nasledovatelovi. skvely zivotopisny film o hladani pravdy. koment: Hedka. (@ igi B.: IMDb rating - 6,6/10 k 2.2.2014)(2.2.2014)

Ač křesťanem jsem, nemám rád ubrečené filmy, kde někdo mizerně ztvárňuje proroka a ostatní hledí zasněně k nebi, čumí a nic nedělají. Staré báby potom na to napíšou kladné hodnocení pouze z důvodu, že se jim líbil světec-tedy jeho ksicht. Tento film k podobným medvědím službám papeži nepatří. Je to docela akční a dívatelný životopis. Zapomeňte na to, že Augustýn byl svatý už zamlada. Kurevník a hajzl popírající pravdu a principy etiky to byl. Pak se něco stalo a dopadnul jako mí dva přátelé, což je pro zeměkouli docela pozitivní. Filmu bych vytknul pouze špatnou orientaci v časových přeskocích. Příjemně překvapil....dokonce v něm ani není zdůrazňováno, proč je Augustýn svatým.(9.11.2012)

Predstavte si ale, že si chcete kúpiť pestrofarebného papagája a predajú vám operenca bez jediného pierka. Taký je Augustín v tomto filme, bez svojej filozofie. Bolo to zredukované na "svätý akčák" o jeho živote, akokoľvek (ne)presný. Bol tu vykreslený ako postmoderný umiernený dobrák, ale nebol to vari on, kto použil proti Donatistom silu? O tom film mlčí. Nebol to vari on, kto sa stotožňoval s Rímom natoľko, že keď padol opýtal sa: Mesto padlo, ako to, že svet ešte stojí? Nebol to vari on, kto sa zamýšľal nad spravodlivou vojnou a vypracoval zásadu "donúť vstúpiť"- neveriacich do Cirkvi. O tom všetkom film mlčí, lebo storočia ukázali, že nie všetko, bolo správne. Ale bol to on, kto napísal: Miluj a rob čo chceš. Bol to on, čo uvažoval nad svätou trojicou, večnosťou i dedičným hriechom. Bol produktom svojej doby, a bol slabý, napriek tomu urobil všetko, čo vedel.A to všetko film miestami zamlčí alebo skreslí. Preto je to pre mňa len priemerný film.(11.4.2012)