Svatý Augustin (TV film)

• Itálie

Sant'Agostino

Svätý Augustín

Itálie, 2010, 2x100 min

Predstavte si ale, že si chcete kúpiť pestrofarebného papagája a predajú vám operenca bez jediného pierka. Taký je Augustín v tomto filme, bez svojej filozofie. Bolo to zredukované na "svätý akčák" o jeho živote, akokoľvek (ne)presný. Bol tu vykreslený ako postmoderný umiernený dobrák, ale nebol to vari on, kto použil proti Donatistom silu? O tom film mlčí. Nebol to vari on, kto sa stotožňoval s Rímom natoľko, že keď padol opýtal sa: Mesto padlo, ako to, že svet ešte stojí? Nebol to vari on, kto sa zamýšľal nad spravodlivou vojnou a vypracoval zásadu "donúť vstúpiť"- neveriacich do Cirkvi. O tom všetkom film mlčí, lebo storočia ukázali, že nie všetko, bolo správne. Ale bol to on, kto napísal: Miluj a rob čo chceš. Bol to on, čo uvažoval nad svätou trojicou, večnosťou i dedičným hriechom. Bol produktom svojej doby, a bol slabý, napriek tomu urobil všetko, čo vedel.A to všetko film miestami zamlčí alebo skreslí. Preto je to pre mňa len priemerný film.(11.4.2012)

Príbeh nielen pre veriacich, filozofov či milovníkov histórie, ale pre všetkých, ktorí sa niekedy zamýšľajú nad zásadnými otázkami života. Aurelius Augustinus bol otcom stredovekej filozofie, film ho nám však vykreslí v prvom rade ako človeka, ktorý sa cez svoje chyby a nesprávne rozhodnutia dopracoval k novému videniu sveta, v ktorom má každý ľudský život svoju hodnotu. Nesie v sebe posolstvo nádeje, že človek môže zmeniť svet, i keď zopárkrát pochybí. Z historickej stránky sú mnohé postavy a udalosti zidealizované alebo dotvorené, ale vďaka genialite a zmyslu scenáristov pre detail sa nejavia ako rušivé. Vynikajúcim nápadom je retrospektívny pohľad na Augustínov život - svoj životný príbeh nám rozpráva Augustín ako starnúca filmová legenda Franco Nero. Ostatné herecké výkony výnimočné nie sú, ale v podobných filmoch je tento aspekt iba detailom, ktorý nemá vplyv na hodnotu príbehu. A ten nebude ani nudný, ako by sa možno na prvý pohľad zdalo - nechýbajú krvavé konflikty, ktoré sa na rozdiel od vymyslených bitiek v mnohých amerických historických snímkach skutočne odohrali - spomeňme napríklad obliehanie Hippa Vandalmi, ktorí si na pobreží severnej Afriky neskôr založili kráľovstvo či zabíjanie kresťanov v Miláne za vlády cisára Valentiniana. Tie pripomenú hrôzy doby a zdôraznia hrdinské úsilie hlavných hrdinov, ktorí bojujú za slobodu vierovyznania. Je veľká škoda, že kresťanské učenie nebolo počas celého stredoveku vyznávané tak, ako k tomu nakoniec dospel Augustín - s pokorou, odvahou, mierom a istotou. Myslím si, že práve Svätý Augustín je príkladom dokonalého televízneho filmu a dúfam, že v budúcnosti filmári takto brilantne zobrazia životy ďalších významných postáv histórie. (20.3.2011)(20.3.2011)

" Kradol som aj to, čo som nepotreboval. Túžil som po krádeži samotnej a hriechu. Chcel som byť iba zlým. A to pre nič iného, ako zlobu samu. Také bolo moje srdce. Podlá duša, ktorá sa odpútava do priepasti." Duchovná cesta jedného z nás, ktorého si pravda našla. Prišiel na to, že milovaním svetského spôsobu života je vlastne duchovným umieraním. " Volal si, kričal a tak si prehlušil moju hluchotu. Skvel si sa, žiaril si a tak si zahnal moju slepotu. Šíril si sladkú vôňu a ja som ju vdychoval a túžil som po Tebe. Ochutnal som a teraz lačniem a smädí ma." Po filmovej stránke je tu čo kritizovať, tak isto i po historickej ( V tom čase ešte pápež neexistoval, bol iba Rímsky biskup, tak isto kríž, ako znamenie kresťanstva, o oslovení katolík ani nechyrovali ). No pre mňa je sila príbehu vždy najdôležitejšia.(13.5.2011)

Ač křesťanem jsem, nemám rád ubrečené filmy, kde někdo mizerně ztvárňuje proroka a ostatní hledí zasněně k nebi, čumí a nic nedělají. Staré báby potom na to napíšou kladné hodnocení pouze z důvodu, že se jim líbil světec-tedy jeho ksicht. Tento film k podobným medvědím službám papeži nepatří. Je to docela akční a dívatelný životopis. Zapomeňte na to, že Augustýn byl svatý už zamlada. Kurevník a hajzl popírající pravdu a principy etiky to byl. Pak se něco stalo a dopadnul jako mí dva přátelé, což je pro zeměkouli docela pozitivní. Filmu bych vytknul pouze špatnou orientaci v časových přeskocích. Příjemně překvapil....dokonce v něm ani není zdůrazňováno, proč je Augustýn svatým.(9.11.2012)

• igi B.

Hm... %-o . . . Tady se zase děje nějakej zázrak, že, či co... (viz. střízlivě věcný rating na IMDb - 4,7/10 k 8.4.2012!) . . . Ale ani já nehodlám hodnotit míru jasnosti svatozáře páně Augustina či mravoučnost jeho příběhu a mizivý vliv této na reálné světové katolické stádo! Jako audiovizuální dílo ryze televizního kalibru pak d.m.s.n. jde >jen< o další instantní rutinní materii telenovelového kalibru - tak jak jen to páni italové s prošepana polskimi koprodukčními souvěrci umí rádobymoderně líbivě a podbízivě sesmolit... A víc zas raděj nic (to bych si hnedle hořce poplakal nad českotelevizáckým dabingem etceteraatakdál...)! . . . Amen. - - - - - (Poprvé viděno 8.4.2012 v neděli >zmrtvýchvstání< /sic!/ na >nesvatém prostoru< , hodnocení 78., komentář zde klidně už po prvním dílu jako čertoffsky šestý - 8.4.2012)(8.4.2012)