Svatý Augustin (TV film)

• Itálie

Sant'Agostino

Svätý Augustín

Itálie, 2010, 2x100 min

" Kradol som aj to, čo som nepotreboval. Túžil som po krádeži samotnej a hriechu. Chcel som byť iba zlým. A to pre nič iného, ako zlobu samu. Také bolo moje srdce. Podlá duša, ktorá sa odpútava do priepasti." Duchovná cesta jedného z nás, ktorého si pravda našla. Prišiel na to, že milovaním svetského spôsobu života je vlastne duchovným umieraním. " Volal si, kričal a tak si prehlušil moju hluchotu. Skvel si sa, žiaril si a tak si zahnal moju slepotu. Šíril si sladkú vôňu a ja som ju vdychoval a túžil som po Tebe. Ochutnal som a teraz lačniem a smädí ma." Po filmovej stránke je tu čo kritizovať, tak isto i po historickej ( V tom čase ešte pápež neexistoval, bol iba Rímsky biskup, tak isto kríž, ako znamenie kresťanstva, o oslovení katolík ani nechyrovali ). No pre mňa je sila príbehu vždy najdôležitejšia.(13.5.2011)

Film zobrazuje zivot Aureliuna Augustina, ktory bol neposedny mladik a vyucil sa pravu. Pochadzal z Afriky. V Afrike si vybudoval velke meno, preto odchadza do Rima ako hovorca Cisara. Ako pravnik si kladie otazku: "Ci existuje nejaka absolutna pravda. " On dovtedy v sluzbach svojich klientov veril v relativickost pravdy, teda ze nezalezi na pravde, ale na tom ako sa pravda poda. Akymi prostriedkami, akym vystupovanim. Biskup v Rime - Ambrozius, ktoreho moc ma obmedzit sa vsak dostane do sporu s tymto vyznamnym recnikom. Film je vynikajuco spracovany, napokon taliani si drzia v historickych velkofilmoch svoje prve a pevne miesto od pociatku kinematorafie.(18.6.2010)

• jiriq

Augustin je bezesporu zajímavou postavou, osobou stojící na pomezí dvou dějinných epoch, osobou mimořádného intelektu, ale i fanatikem, který zasel semínka pozdější inkvizice. Jeho životní příběh vylíčený podle známých skutečností, tak jak jej popsal ve fascinujících Vyznáních, by mohl být zajímavý nejen pro věřící. Ale to voni néé. Místo toho všechna možná klišé televizních historických filmů, stokrát slyšené dialogy. /Historické nepřesnosti v detailech vem čert./ Výprava na TV produkci ucházející. Herecké výkony průměr. Celkově slabota. No, ne že bych čekal něco jiného.(9.4.2012)

Príbeh nielen pre veriacich, filozofov či milovníkov histórie, ale pre všetkých, ktorí sa niekedy zamýšľajú nad zásadnými otázkami života. Aurelius Augustinus bol otcom stredovekej filozofie, film ho nám však vykreslí v prvom rade ako človeka, ktorý sa cez svoje chyby a nesprávne rozhodnutia dopracoval k novému videniu sveta, v ktorom má každý ľudský život svoju hodnotu. Nesie v sebe posolstvo nádeje, že človek môže zmeniť svet, i keď zopárkrát pochybí. Z historickej stránky sú mnohé postavy a udalosti zidealizované alebo dotvorené, ale vďaka genialite a zmyslu scenáristov pre detail sa nejavia ako rušivé. Vynikajúcim nápadom je retrospektívny pohľad na Augustínov život - svoj životný príbeh nám rozpráva Augustín ako starnúca filmová legenda Franco Nero. Ostatné herecké výkony výnimočné nie sú, ale v podobných filmoch je tento aspekt iba detailom, ktorý nemá vplyv na hodnotu príbehu. A ten nebude ani nudný, ako by sa možno na prvý pohľad zdalo - nechýbajú krvavé konflikty, ktoré sa na rozdiel od vymyslených bitiek v mnohých amerických historických snímkach skutočne odohrali - spomeňme napríklad obliehanie Hippa Vandalmi, ktorí si na pobreží severnej Afriky neskôr založili kráľovstvo či zabíjanie kresťanov v Miláne za vlády cisára Valentiniana. Tie pripomenú hrôzy doby a zdôraznia hrdinské úsilie hlavných hrdinov, ktorí bojujú za slobodu vierovyznania. Je veľká škoda, že kresťanské učenie nebolo počas celého stredoveku vyznávané tak, ako k tomu nakoniec dospel Augustín - s pokorou, odvahou, mierom a istotou. Myslím si, že práve Svätý Augustín je príkladom dokonalého televízneho filmu a dúfam, že v budúcnosti filmári takto brilantne zobrazia životy ďalších významných postáv histórie. (20.3.2011)(20.3.2011)

• Hedka

"Zdá sa mi, že film predstavuje duchovné putovanie v duchovnom svete, ktorý je od nás vzdialený a predsa je nám blízko, pretože ľudská dráma je vždy tá istá. Videli sme, ako sa odohrávala realita jedného ľudského života, so všetkými problémami, chmárami, neúspechmi, ako aj skutočnosť, že pravda je nakoniec silnejšia než akákoľvek prekážka a sama si nájde človeka. Toto je veľká nádej, ktorá zostáva: nemôžeme hľadať pravdu my sami, ale je to sama zosobnená Pravda, ktorá nás hľadá. Ďakujem tvorcom a verím, že viacerí ľudia cez túto ľudskú drámu objavia pravdu a lásku." (Benedikt XVI. po premiére filmu)(27.4.2010)