Janghwa, hongryeon

• Jižní Korea 장화, 홍련 (více)

Sestry Su-mi a Su-yeon jsou propuštěny z psychiatrické léčebny a vrací se zpět domů, kde je čeká macecha, zamlklý podivínský otec i jedno skryté tajemství v podobě zvláštních nočních zvuků a přeludů. Su-mi obviňuje nenáviděnou macechu, ovšem jsou to právě její prsty, jež mají co dočinění s tajuplnou atmosférou, která pomalu ale jistě zaplňuje celý dům i jeho obyvatele? Režisér a scénárista v jedné osobě - Ji-woon Kim vychází z korejské variace na nám dobře známou Popelku. Děj zprvu plyne líně a nenuceně, je prokládán melodramatickými záběry, aby se vzápětí mohl změnit v bezmála dvouhodinový nervy drásající snímek, který stojí za to shlédnout večer jen na vlastní nebezpečí. (Saishi)

Soubi

Po velmi dlouhé době horor, u kterého jsem se bál. Velmi vkusně zpracovaný, atmosférický, dlouhé záběry kamerou, duchařina typicky asijského stylu - prostě horor, jaký máme rádi. A jako bonus několik "krvenedořezných" scén :). Pointa celkem originální i když někdy od poloviny filmu je jasné, kdo je s kým zavřený ve skříni :). Doporučuji všem milovníkům kvalitního (!) asijského hororu. Jižní Korea rulez :) ! ()

HrochOch

Snad víc než polovina filmu se vleče jak masitej heml po skle, pravda, že mírně atmosféricky, ale kurevsky dlouho. Ze začátku jsem ho nadšeně a s očekáváním sledovala, po půl hodině stékání se mi omrzel, stejně jako přespřílišné řvaní. Nemám ráda jakkoliv řvoucí děti a zbytečně řvoucí asiatky (maj mít sakra důvod, neasi). Nabyla jsem dojmu, že tvůrce byl gafou přilepen ke křesílku a s posledním epilovaným chloupkem nadšeně sykl, naplněn pocitem vytoužené svobody, začal, málem násilím tahat z rodinného čapce tolik králíků, až chlupy létaly a oči natékaly...pravda, že závěrečná pointa je stonásobně lepší, než středová domnělá, okouzlí a nabádá ke znovuzhlédnutí..ale..toho promrhaného času v první půli... ()

Tremono

Mindfuck drama s hororovými prvky. Pomalý rozjezd, o to víc pak zasáhne stupňující se napětí a nejistota, zda to, co se odehrává, je skutečné, jestli postavy jsou tím kým se zdají být, jestli události se dějí teď, už se staly, nebo ještě ne. Zvraty v ději nutí vymýšlet jednu děsivější hypotézu za druhou, a budete se nutně notně cítit poplemateně. Na první shlédnutí neuchopitelné. ()

intro

Tohle je přesně ten film co mi stačí vidět jen jednou, po druhý už bych na to neměl nervy. Ze začátku se atmosféra jen lehce buduje, získává na intenzitě,ale ke konci - no uvidíte sami. ()

tavvva

Dost zašmodrchaná věc, že i Colombo by s tím měl problém. Ze střípků informací, z nichž pár těch nejzásadnějších se objevilo až na konci, se dá alespoň zhruba tahle skládačka složit. Vypadá to tak, že matka obou sester onemocněla vleklou chorobou a doma se o ni začala starat otcova kolegyně (zdravotnice). Otec se začal zajímat víc o svou kolegyni a to dovedlo matku k sebevraždě ve skříni. Její mladší dcera ji tam našla a při hysterické snaze o její záchranu na sebe převrhla celou skříň. Slyšela to otcova kolegyně a šla se nahoru do patra podívat. Viděla a slyšela, že mladší dcera stále žije, ale jelikož už v té době byl mezi dcerami a otcovou kolegyní špatný vztah, tak jí nepomohla a nechala ji tam umřít. Špatné vztahy možná zhoršil i fakt, že starší dcera zabila z nenávisti ptáky, kteří patřili otcově kolegyni. Proto zřejmě byly ve filmu záběry se zkrvaveným pytlem, kde mladší dceru zabila její starší sestra (=cítila vlastní vinu) a byly klonem záběrů, kdy totéž dělá otcova kolegyně (která zase "zavinila" otcovu nevěru a taky nechala mladší dceru pod skříní umřít). V důsledku těchto událostí se zřejmě dostává starší dcera do psychiatrické léčebny. Po návratu z léčení (nevyléčena) si představuje, že je stále se svou sestrou a má halucinace spojené s minulostí. V domě navíc řádí duchové mrtvé matky a mladší sestry (což způsobilo záchvat a vidiny jejich tety, která přijela na návštěvu) a také vidiny otcovy kolegyně (teď už vlastně i macechy). Ufff ... ale stejně je film chaotičtější, než je zdrávo. Asi mi tam vadí ti duchové a nadpřirozeno, protože ponechat to vše v rovině chorobných představ by fungovalo taky a myslím, že i lépe. ()

tygr!

Toto je naprostá PARÁDA!!!! KRÁSA!!! Naprosto komplexní filmový zážitek, na kterém se rovnocenně podílejí všechny složky filmařského řemesla. Žánrově je to někde mezi duchařským horrorem psychologickým thrillerem a pohádkou. Nádherná kamera mi vnucovala pocit, že takhle nějak by to mohlo vypadat, kdyby se Wong Kar-wai rozhodl natočit remake Shining. A ten scénář. Při sledování mi mozek v hlavě šrotoval jako Karel Kryl v hrobě při vyšehradské mši Daniela Landy. A když režisér na konci blahosklonně prozradí pointu, neměl jsem pocit, že dělá z diváků idioty jak tomu občas u filmů z velkými pointami bývá. I přes všechny narativní a strukturní čachry s formou jde totiž pořád hlavně o archetypální tragický příběh o sexuálním probouzení dívky, lhostejném otci a zlé maceše. A já mám po shlédnutí Bittersweet Life a zklamání z Lady Vengeance nového oblíbeného korejského režiséra :-) ()

xSxEx

První polovinu bych nazval doslova BEZCHYBNOU, ale od te druhé jsem se začal v "zmatku" ztrácet. Nejspíše to chce více shlédnuti. 50-70% ()

natalie15

Prečo sa mi 76 percentami hodnotený film nepáčil až tak, že som schopná dať mu 2*? Odpoveď je jednoduchá. Ja na tieto kórejské verzie zrejme vôbec nie som. Niektoré mi nevadia, ale táto... Celé sa to snaží tváriť sa ako psychologický horor. Ale keď ja som vôbec nepochopila jeho zmysel! To že jedna sestra bola mŕtva a že zomrela v skrini (mimochodom dosť zvrátené, aj celá tá rodina), to som pochopila. Ale kto bol vlastne zlý? Kam to všetko spelo? U mňa to spelo akurát tak do hája. Milujem psychologické horory, alebo psychologické drámy či thrilleri, ale toto neznášam. A pri tom je celý ten film hrozne morbídny a zvrátený - a ešte sa nám neposkytne ani poriadne vysvetlenie. Čiže je to u mňa na čistých 45%. Za to jedno ľaknutie. ()

Cechyno4

Už jsem tu chtěl psát o tom jaká to je paráda, když se asiatům povede horor. Janghwa, Hongryeon je v několika chvílích velice silný. Prvních 40 minut bylo velice dobrých. Scény s duchem děsivé a napínavé. Lekací scény taktéž výborné. Začal jsem přemýšlet o tom jestli náhodou nesleduji nejlepší asijský horor, jaký jsem kdy viděl. Ovšem ke konci film míří úplně jiným směrem. Děj se strašně zamotává. Až jsem se v tom přestal orientovat. K tomu všemu všechny korejky, které hrály v tomto filmu si byly strašně podobné. Takže jsem vážně nevěděl, která bije. Film by mohl být opravdovou špičkou. Stačilo by přidat více děsivých scén s duchem, které byly opravdu dechberoucí. Zkrátit o něco film (zbytečně se natahoval a pak se v něm těžko orientovalo). A třetí věc, kdyby se trochu zjednodušila následná pointa. Tu jsem nakonec pochopil, ale nechápal jsem tu zbytečně velkou omáčku kolem toho. Takže tohle vše doladit a mohl by tento horor patřit mezi top horory. ()

tremors

Je pravda, že posledních 20 minut je napínavých a atmosférických, ale zbytek filmu jsem se neuvěřitelně nudil a tudíž se neztotožňuji z tak vysokým hodnocením filmu. A navíc děj byl v druhé polovině zmatený a i ta logičnost leckdy pokulhávala. ()

Sticks

Nie! Nie! Nie! Čo to preboha bolo? Skôr než ma odsúdite, že som film nepochopil, vedzte, že am. remake mi pointu ihneď prezradil. V úvode super hudba, film vyzerá kvalitne, ale čím ďalej beží stopáž, tým je to horšie a horšie. Nuda, nuda, konina. Samostatné segmenty filmu, kamera, hudba, výkony, skrývali síce potenciál, ale ten je využitý veľmi nešťastne. Scenár sa pridržiaval pointy a preto brzdil celý film, ktorý si nemá šancu udržať diváka pozorného. Z hľadiska hororu tiež sklamanie. Ľakačiek málo, keď už zafungujú, nie sú dotiahnuté do konca, a tie ostatné; zvuky + schematické dievča s menštruáciou? Huh?? ()

CrazymanM

Skvělý film,ty asijské horrory jsou hrozně sugestivní!Řekl bych,že podle tohodle natočili Amíci film Nezvaná,tenhle však byl děsivější,syrovější!!! ()

CorvusBlek

Už dlouho jsem u filmu tolik nezíval jako tady, ty dlooooouhé záběry na jejichž konci je očekávané nic mě skoro uspaly, naštěstí tlačítko přetáčení vpřed fungovalo spolehlivě a rozuzlení celého příběhu, nic nového pod sluncem,Tohle mě fakt nevzalo ani trochu.U mě nějakých 25% a to spíš za některé zvukové efekty. A to je na skoro dvouhodinový film sakra málo... ()

elanista1

Rozjazd filmu je naozaj pomaly, prve minuty sa dokopy nic nestane a ked sa uz zacne nieco diat tak nikto nechape o co vlastne ide. Rodinna drama v uzavretom priestore s minimom postav a s kopou nezodpovedanych otazok, s pozoruhodnou /ale nepochopenou/ nie najoriginalnejsou pointou /Ti druhi, Siesty zmysel/, k tomu celkom solidna atmosfera strachu, asi v dvoch scenach som mal zatajeny dych, pozerat film v noci nie je velmi dobry napad. Ako citam komentare, tak nie som jediny komu usiel zmysel a nevedel sa zorientovat v tomto chaose, mozno som nemal prave naladu na takuto psychicku naloz, ale fakt posledna polhodina bola pre mna utrpenim, lebo ani jednu scenu som si nevedel dat do suvislosti aj ked som sa snazil. Nie som si isty ci to je genialne dielo, alebo len druhotriedny gyc. ()

Keen.lady

Takové zklamání na konci. Pořád čekáte, co se z toho vyvrbí a nakonec (SPOILER) vám ze čtyř postav zbudou vlastně jen 2, které byly většinu děje aktuální. Zápletka postavená na velmi chabém základu (''Jednou toho budeš litovat''). V jednom kuse je to takové WTF, dokud to nepochopíte (případně ti pomalejší si to pustí znovu). Ano, je to náhled do nemocné mysli, ne, nebavilo mě to, nešokovalo, nestrašilo a ani mě to nedonutilo moc přemýšlet. Tak vám ukážeme příběh a pak řekneme, že všechno byla lež.... Jako by se Neo v Matrixu na konci vzbudil a zjistil, že to vše byl jen sen a odkráčel si to do práce. ()

bulawaio

Pro mě velmi težko hodnotitelné. Janghwa, Hongryeon patří k asijské hororové vlně, kde se nám ten opravdový děj odkrývá v poslední 15 minutách. Režie se snaží nás totálně zmást, což u mě se mu naprosto povedlo a tak jako u nenávisti se mi to po první projekci pochopit nepodařilo. Stopáž je docela dlouhá a pomalý rozjezd dost nudí. Nicméně snaha film pochopit postupně vtahuje do děje. Kamera odvedla skvělou práci a skvělé zaměření na detaily dodává filmu styl. Hororové prvky jsou odvedené na slušné úrovni, typické pro asijský styl točení. Nicméně zmatenost, která mě provázela celým filmem mi kazí celkový dojem. Prozatím dám průměrné hodnocení, ale tento film určitě nestačí vidět jen jednou. ()

Davemix

Perfektní horor s velmi pomalým začátkem, ale o to s ostřejším koncem. Rozhodně bych tento film nesrovnával s filmy typu Ring, ale určitě jde o daleko kvalitnější záležitost. Atmosféra je velmi depresivní a naprosto nekompromisní. na tomto snímku se mi velmi líbilo, že se jedná o kombinaci dramatu a hororu a to není úplně běžné. Zvraty ve filmu (alespoň pro mě) byly většinou nečekané a hodně překvapivé. Hlavní myšlenka je skvělá a dost hustá 90% ()

necrosrandist

Snad tři čtvrtě hodiny se nic neděje a následně mě děj několikrát sežvýká a vyflusne. Pěkně děkuju :) Na chvíli jsem se bál staré známé variace na asiatku s bílou kůží a havraními vlasy, naštěstí to ale nepřehnali. Po formální stránce asi žádná minela, dokonce na pár místech hustota atmosféry vyloženě ke krájení, ale brzy na tenhle film asi stejně zapomenu... ()

Filmasia 2008

Filmasia 2008