poster

Říjnové nebe

 • USA

  October Sky

 • Slovensko

  Októbrové nebo

Drama / Rodinný / Životopisný

USA, 1999, 108 min

Režie:

Joe Johnston

Scénář:

Lewis Colick

Kamera:

Fred Murphy

Hudba:

Mark Isham

Střih:

Robert Dalva

Scénografie:

Barry Robison

Kostýmy:

Betsy Cox
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Davies182
  ****

  Téměř jsem zapoměl, jak hezky může u filmu mrazit! Když raketoví kluci poprvé úspěšně odpálí do vzduchu do několika metrů svou raketu, je to parádní zážitek! Ano, zážitek - a u televize! Aneb co neustále několik statisíců lidí na Zemi nechápe - a dívá se na filmové maniaky skrze prsty -, tak o tom jsem se já osobně včera 26.02.2010 opět přesvědčil, že existuje! Ten příjemný pocit zadostiučinění, že 108 minut sledování pěkného filmu stálo za to. Spokojenost! Zpočátku, než si chlapci v čele s výborným Gyllenhaalem uvědomí, že výzkum raket je jejich životním snem, tak sice snímek trochu pomaleji odsýpá, ale při prvním testování se dějová linie rozjede, a ve zběsilém tempu ji do závěrečných titulků nic nezastaví. Johnstonovi se navíc bravurně povedla zakomponovat linka vyprávění s důlními problémy, a každá minuta Říjnového nebe se tak zdá být velmi důležitá. A v kontextu i je... Velikou zásluhu zde má Homerův otec v podání Chrise Coopera, hraje bezchybně. A i když vše nakonec skončí tak, jak lze od prvních minut očekávat, stejně se na konci nelze zbavit pocitu, že vás to silně dojalo, pobavilo, a krásnější příběh jste dlouho neviděli...(27.1.2010)

 • Rodin
  ****

  Působivý film (s krásnou atmosférou) o synovské dychtivosti mládí konfrontované s hořkostí otce - horníka se zaprášenými plícemi, plus ještě mnohé navíc. Ale to není třeba prozrazovat, to je třeba vidět. Snad jen ten závěrečný generační smír byl tak trochu americky pitomoučký, ovšem ani ten nemohl tomuto výbornému filmu nijak zásadně ublížit. 85%(21.4.2010)

 • dANo
  ****

  Skutočný príbeh jedného NASA pracovníka, ktorý síce pohladí dušu snílkov, ale niekoľko scén z filmu je podľa mňa vyslovene trápnych a zbytočne emotívnych (hľadanie stratenej rakety, otcovo uznanie a pár ďalších klišé). Ináč, veľmi ma potešilo herecké obsadenie, ktoré podľa mňa nie je až také nehviezdne, ako píše zopár užívateľov... ;o)(10.9.2007)

 • lamps
  *****

  Myslím, že snad každý má nějaký svůj malý film, za který by strčil ruku do ohně a zuby nehty bránil jeho pověst. Já jsem takový osobní kult našel právě v Říjnovém nebi. Podobné příběhy o cestě za vysněným cílem mám vůbec strašně rád, a byť bývají odshora dolů naplněné dráždivými a pro někoho přímo nesnesitelnými klišé, nechám se jimi vždy ochotně strhnout. A Joe Johnston mě společně se skvělými herci a působivou atmosférou dokázal tak účinně "vyždímat", že druhá projekce bude nevyhnutelná.. 100%(17.11.2012)

 • Axident
  ****

  Výborné! Jen jsem se zpětně přesvědčil, že Gylenhaal je ojedinělý talent, což předvádí kdekoliv se objeví. Jinak "jen" další americký biják "jdi za svým snem", ale skvěle funkční. Cooper též dokonalý jako vždy, shltnete to jako malinu, atmosféra až dokumentárně autentická (kterej čert mi tohle slovo flusnul na jazyk, používám ho teď v hodnocení každého filmu, který se mi líbí :o) - kterak čtveřice kluků vyměnila nudnou budoucnost horníků v zaplivané těžební vesničce za sen o cestě ke hvězdám....(7.11.2009)

 • - Ve skutečném životě jsou Werner von Braun a Jake Gyllenhaal vzdálení bratranci. Oba dva jsou potomky Viléma I. Dobyvatele. (HellFire)

 • - Skutočné mená hrdinov sme mohli vidieť v záverečných titulkoch. (Karush)

 • - V scéne, kde Homer (Jake Gyllenhaal) sleduje neúspešný štart rakety Vanguard s prvou americkou družicou, píše Wernherovi von Braunovi (Joe Digaetano), že je mu ľúto neúspešného štartu. Pravdou ale je, že von Braun nemal so štartom tejto rakety nič spoločné. Pôvodne mal prvú raketu von Braun vypúšťať, bohužiaľ, kvôli jeho nacistickej minulosti to pridelili námorníctvu USA. Po tomto neúspechu už ale kongres dovolil von Braunovi vypustiť družicu, ktorej štart bol úspešný. (rexino)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace