Občanská výchova

• Česko Konec tučných let (festivalový název) (více)

Jana, Petera a Jule spojuje jejich vášeň touží změnit svět. Jan a Peter se stanou Učiteli, záhadnými aktivisty, kteří nenásilným způsobem upozorňují místní smetánku, že jejich dny hojnosti jsou sečteny. Komplikace nastanou, když se Jule zamiluje do obou Jana i Petera. Jedna akce se nezdaří a následuje únos. To se nemělo stát. Tři mladí idealisté se tváří v tvář střetávají s hodnotami silné, bohaté generace. Rakouský filmový tvůrce Hans Weingartner (Free Rainer, 2007) přišel s Občanskou výchovou, diváckým hitem spojujícím napětí, zábavu i společenskou kritiku. Při světové premiéře filmu na festivalu v Cannes v roce 2004 odměnili diváci tento film dlouhotrvajícími ovacemi vestoje. (oficiální text distributora)

fantomas19

Dráma o mladej trojici plnej revolučnej sily a správnych ideálov, ako zlepšiť svet, je bravúrny film v réžii Hansa Weingartnera, so skvelým inteligentným scenárom a úžasnými hereckými výkonmi. Jan (Daniel Bruhl), Jule (Julia Jentsch) a Peter (Stipe Erceg) žijú v súlade so svojimi ideálmi slobody a lepšieho zajtrajšku. Pretože bohatí nie sú šťastní, ale len zbierajú zbytočne veľa drahých vecí, sa rozhodnú v rámci "prevýchovy" vkrádať sa do víl a premiestňovať nábytok, bez krádeže odísť, len nechávať odkazy o "občianskej prevýchove" formou strachu. Jedna akcia však nevyjde, a trojica je nútená postúpiť na vyšší stupienok oddanosti svojej revolúcii - únos majiteľa vily - Hardenberga (Burghart Klaussner). Avšak tlak zodpovednosti, vzájomné vzťahy a uvedomenie si argumentov protihráča ich pomaličky dovedie do krízovej situácie. Príjemný film, logicky zapadajúce dialógy, bez morálneho a ideologického nátlaku na vedomie diváka, nehľadá vyhranenosť, ale vzájomné porozumenie, dospievanie a precitnutie do hlbšej reality života. ()

nula87

Silně angažovaný film, který ale radikalismus hlavních hrdinů otupuje množstvím klišé a nepravděpodobností. ()

Spectacle

Tak nějak utahaný, nemastný, neslaný...podstatná je myšlenka, kterou mám v hlavě neustále a film ji jenom přiživil. takže to podstatné občanská výchova pro mě splnila. ()

V.N.

Já být vždycky proti film z némecka. V něm být většinou malo fójak a taky být moc moc chladná. Teď já muset pod tlakem měnit svůj násor, protože tohle tóbra némecka film. ()

boombang

Dost dobré. I když... naivně předvídatelné a předvídatelně naivní... Herci ovšem výborní. A skoro bych řekl, že to není německý film. Asi nejvíc na mne zapůsobila scéna s bezdomovcem v tramvaji. ()

kubilov

Marxisticky ideologické drama s trojúhelníkovou milostnou zápletkou a horou klišé, především tím je Fetten Jahre sind vorbei. S velmi revoluční, ba až radikální a hlavně utopickou myšlenkou přichází Hans Weingartner, své tři hlavní hrdiny vrhne s pomocí velkého dílu smůly do největšího dobrodružství jejich života, které otestuje pevnost jejich přesvědčení. Když pominu naivní ideje Jana, Petera a Jule, které se zakládají na tom, že všichni bohatí lidé jsou ti špatní a chudí jsou jen oběti nespravedlivého konzumního kapitalismu, zůstane mi zde naprosto nesmyslný výlet do hor, který sice nabízí zajímavé vizuální oživení, avšak vzhledem k průběhu děje je naprosto nepochopitelný a spousta dalších klišé, které se ale dají docela omluvit. Na druhou stranu myšlenka dvojí pravdy a nejednoznačnosti výkladu dnešního politického systému nejen v Německu něco do sebe má, jen to řešení je mnohdy neproveditelné a neřešitelné. Daniel Brühl je velmi talentovaný herec, což se už dnes (2013) na plné čáře projevilo, a který se do své role perfektně hodí a i přes nevýraznost ostatních postav film táhne dál. Otazník tak nakonec visí i nad nejasným a poměrně zvláštním koncem, který ale dokázal překvapit, ne že ne. ()

tygr!

Svěží, inteligentní, nadprůměrná zábava s podivnou pointou a s tak skvělým námětem, že by z něj odvážnější režisér vytvořil radikální pětihvězdičkovou satiru na způsob Trierových Idiotů. I tak je ale tenhle film o tom, že už ani revoluce není, co bývala, dost fajn. ()

forzaroma

Konečne má nemecká kinematografia svoj klenot. Tento film je sondou do myšlienok a názorov mladých idealistov, ktoré sú konfrontované s hodnotami staršieho podnikateľa. Každý si v ňom nájde to svoje. Vybrusené dialógy sú zarukou skvelej zábavy po celých 127 minút. ()

JanHá

Občanská výchova je filmem o nezkrotném idealismu mládí, o hledání, o snaze nedělat kompromisy. Je to zároveň film o znovunacházení zasunutých rytířských ideálů, o novodobých Don Quijotech, kterým stojí za to, prát se za pravdu, přesto, že se dnes jedná o tak relativní pojem. Autoři filmu neposkytují k dispozici jednoduché závěry. Neglorifikují levicově smýšlející hrdiny snímku, i když jisté sympatie cítit lze. Spíše svým příběhem vyvolávají diskusi o smysluplnosti či etice takových činů. Nedávno mi na tyto otázky do jisté míry odpověděla studie Martina Fafejty s názvem Postmoderna jako sociálně-psychický stav (sborník Sociologica 2001 Filozofické fakulty Univerzity Palackého). Fafejta spolu s francouzskými filozofy (Lyotard, Derrida či Foucault) dochází k výstižnému shrnutí: „Za prvé, nikdo není nevinný, ale na druhou stranu nikomu nelze upírat právo na to cítit se ukřivděně a bojovat proti této křivdě, i když tento boj může způsobit jiné křivdy a tak až ad infinitum. Za druhé, svět, do kterého se rodíme, do značné míry determinuje to, jak jednáme, to ovšem neznamená, že naše jednání je nesvobodné (čili že za něj neneseme žádnou zodpovědnost). Jsme viníky a oběťmi zároveň a můžeme si za to sami i nemůžeme. Neexistuje žádná nejvyšší instance, finální věta, která by mohla vše rozhodnout.“ ()

Klárča

Tak od tohoto filmu jsem toho moc nečekala a strašně mile mě překvapil. Krásný film, který jistě stojí za to vidět. Naprosto jsem neváhala nad hodnocením. ()

Saljack

Takoví fanatický film. Příjde mi to jako kdyby z toho chtěli udělat opravdu revoluci nebo tak nějak. Jinak neuvěřitelně laciný film bez pořádného děje. ()

samuelsson

Filmu som strhol hviezdičku len preto, lebo romantická zápletka bola „príliš romantická“ a skočila sa neuveriteľným happyendom. Taktiež som mal pocit, že film príliš moralizuje, hovorí čo je dobré a čo nie, ako sú na tom deti v južnej Amerike a čo by mali bohatí urobiť, aby to napravili. Miestami trasľavá kamera mi tiež nebola moc po chuti, ale dá sa zvládnuť. Prekvapia pekné zábery prírody a okrajových „zbohatlíckych“ štvrtí Berlína. Osobne sa mi tiež veľmi páčila psychológia postáv, aj keď ich herecké výkony neboli žiadna sláva. Celkovo ma film milo prekvapil a koniec je naozaj originálny... ()

bonovox

Ďalší z vrcholov nemeckej filmovej tvorby posledných rokov, opäť výborný námet, slušné spracovanie a kvalitní herci. ()

Monika22

Zajímavý námět filmu. Celou dobu jsem se bála, aby je nechytli :) Strašně jsem jim fandila. Opravdu skvělý film s nereálnou myslěnkou, jak změnit svět. ()

Figuska

Konečně jeden výborný německý film! Trochu napětí, uvolnění, napětí, skvělí mladí herci a krásná písnička, příjemné prostředí ... i čas pěkně utíká. ()

Gregor_Samsa

Takový německý film pro zachránce světů, pro ty, co chtějí odčinit vše, spravit, napravit, vyřešit, narovnat, zachránit (svět). Nikdo jiný než Němci by takovýto příběh nemohli dát do kupy, nikdo jiný tolik netrpí za hříchy světa a nepotřebuje zachránit celou galaxii. Občansky výchovné to příliš není, byť to má své kouzlo; hlavní hrdinové by měli raději bojovat za omezení progresivní daně a zavedení daně z bohatství (horních 1000), to by pak dávalo větší smysl. ()

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl