Reklama

Reklama

Zlo přichází

(neoficiální název)
  • USA Something Wicked This Way Comes (více)
Trailer

Obsahy(1)

Do malého městečka na americkém Středozápadě přijede magický karneval. Jeho vedoucím je novodobý Ďábel, který lidem splňuje přání, ale vybírá si za to svůj podíl. (Hans.)

Videa (1)

Trailer

Recenze (21)

misterz 

všechny recenze uživatele

Nechápem, ako mi táto Disneyovka mohla v detstve alebo dospievaní uniknúť. Vidieť to v tých časoch tak určite tomu naparím plný počet, pretože o tajomné dobrodružstvo z pohľadu detí a detský horor tu rozhodne nebola žiadna núdza. Teraz som sa síce na tom bavil a vôbec som sa nenudil, no pár krát sa mi mimovoľne trochu nadvihlo obočie. Film z pohľadu dospelého už určite niečo stráca. Lepší priemer. 65/100 ()

choze 

všechny recenze uživatele

Kingovy Nezbytné věci předělané pro děcka. Reálně tedy Bradburyho román zfilmovaný Disneyho studiem do slušně temného rodinného filmu, což se jim povedlo už před pár lety s Lesním duchem (a na přelomu 70. a 80. let proniklo temnější ladění i do dalších disneyovek, třeba Návratu do země Oz). Napínavý scénář, znepokojivá atmosféra, pěkná výprava a efekty a dobře hrající Robards, Pryce i dětští herci. Věřím, že minimálně ze scény s pavouky mohlo mít nejedno dítě pěkných pár nočních můr. ()

Reklama

JFL 

všechny recenze uživatele

Film z produkce studia Disney podle scénáře a románu Raye Bradburyho a pod taktovkou Jacka Claytona, režiséra strhujícího dramatu "Místo nahoře", klasického britského hororu "Neviňátka" a legendárního "Velkého Gatsbyho" - již tento výčet naznačuje, že "Something Wicked This Way Comes" bude vskutku něco výjimečného. Centrálním motivem snímku, jenž svými komplexně rozvedenými postavami a fantaskní atmosférou osloví rovnou měrou děti i dospělé, je pokušení vycházející z niterné úzkosti. To nabývá konkrétní podobu v přízračné pouti, která do jednoho amerického městečka nečekaně přijede na konci října. Pro každou z hlavních i vedlejších postav pak má toto pokušení trochu jinou podobu. Zatímco pro dva ústředí chlapce Willa Hallowaye a Jima Nightshadea představuje primárně zábavnou atrakci lákající již tím, že se na sklonku roku, kdy se dny krátí, usadí za hranicemi města, pro dospělé obyvatele naopak nabývá doslova naplnění jejich nejniternější tužeb. Ale za tuto splněnou iluzi si principál poutě, démonický pan Dark, účtuje cenu nejvyšší. Tomuto pokušení hrozí propadnout také Willův otec, jehož vedle pokročilého věku již několik let skličuje selhání tváří v tvář synovi. Ačkoli některé roviny Bradburyho předlohy byly oklestěny, právě vztah otců a synů naopak vystupuje jako ústřední téma, obzvláště pak nelehký a pro obě strany potencionálně traumatizující moment, kdy otec v očích dospívajícího dítěte náhle ztratí auru nadlidského hrdiny. Už to samotné činí ze snímku zcela unikátní počin, což ještě umocňuje jeho dramaturgické uchopení a formální zpracování. Film se soustředí na vytváření zlověstné fantaskní atmosféry, čehož dosahuje tím, že postavy, a přeneseně i diváky, staví tváří v tvář výjevům vzpírajícím se racionalitě, ale které nikdy neosvětlí, naopak dává tušit jejich dlouhověké mystérium. Ať už je to vlak bez strojvedoucího, spanilá i bezcitná čarodějka prachu, tetování na rukou principála či výměna shakespearovských citací mezi ním a Willovým otcem, konfrontace s těmito i mnohými dalšími prvky dává pocítit mrazení ze setkání s něčím starověkým, co člověka přesahuje a upomíná ho na jeho vlastní konečnost. Současně ale "Something Wicked This Way Comes" uhrane svou výraznou poetičností, která se projevuje ve filmových prostředcích, ale i literárních kvalitách zdejšího jazyka, tedy nejen ve vypravěčských voiceoverech, ale také v samotných dialozích postav i jejich jménech. ()

Javert 

všechny recenze uživatele

Přesně takové disneyovky jsem hltal jako malý kluk, když je vysílali na TV Prima (Premiéra). Chválit herecké obsazení by bylo nošením dřívím do lesa, zvlášť Pryce je jedním z tých typů ultradémonických postav, které mám ve filmech tak rád. Hlavním důvodem, proč bylo sledování tohohle u nás (polo)zapomenutého filmu pro mě takovým zážitkem, je atmosféra nejistoty, která je patrná už od prvních minut a pod jejímž vlivem jste jakoby neustále nuceni paranoidně se ohlížet přes rameno, zda za vámi už také nečíhá nenasytná rukavice pana Darka bažící po tom, rozšířit své cirkusové panoptikum. ()

JAn 

všechny recenze uživatele

Bradburyho scénář vzkvétá pod Claytonovýma rukama zabalený do půvabného hávu osmdesátých let, s poctivou trikovou a maskérskou prací a neopakovatelnou atmosférou z dob, kdy vznikaly podobné horrorově či dobrodružně laděné pohádkové skvosty. Kde je těm dnům konec? Poslední film, který mi připomněl tyto zašlé perly bylo Johnstonovo Jumanji. ()

Galerie (14)

Reklama

Reklama