Piknik

• Česko

Piknik u cesty

Picnic

USA, 1955, 115 min

Tohle jsem si stáhl kvůli povědomému názvu (později mě došlo že ho znám spíše z jednoho sci-fi románu) a dvěma Oskarům. A je to taková pěkná sonda do obyčejného života roku 1955. Do malého městečka přichází tulák a obrátí život naruby všem. Praštěné puberťačce která se v něm vidí i místní královně krásy, která si má brát továrníkova syna, ale místo toho se nečekaně zamiluje. Je to taková banální historka, plná brebentění ženských, melodramatu a slziček, ale musím uznat, že William Holden je fantastický a ani ostatní herci nejsou marní. A vedlejší příběh o postarší učitelce, která s nadhledem odmítá stárnoucího seladona, dokud ji nedojde že ji ujel vlak je skvostný.(28.4.2019)

Za cestou mou ať už se nepráší. Ten poslední den prázdnin, ta poslední noc léta. Pretty woman Kim Novak z Kansasu závrať srdce mívá. Továrníkův syn nebo potulný chasník, má milá. Ten pravý pohnutou minulost skrývá. Romantické kouzlo v ranečku hlídá. Naskočit na povoz, začít znovu, nový domov se tam v dáli usmívá. Prostřená tabule hollywoodské klasiky pod širým nebem, která chutná. Pozvání na piknik, které se neodmítá, s atmosférou, která ani po letech nevyprchá.(24.3.2015)

Necelé 4*. Výborní herci v banálním příběhu o tom, jak se skoro dokonalý chlap celý život snaží usadit, ale vždycky mu do toho přijde nějaká nešťastná náhoda, která mu to pokazí. V téměř padesáti se mu to stalo vždycky znovu a teď tedy zase. Mnohem zajímavější jsou doprovodné příběhy stárnoucí učitelky nebo mladší inteligentní sestry hlavní hrdinky.(2.10.2010)

Taký až príliš obyčajný príbeh o bežnom živote niekoľkých postáv odohrávajúci sa v dobe vzniku filmu. V centre príbehu stojí Hal (ako vždy skvelý William Holden), ktorý sa ani po rokoch od ukončenia školy nenašiel a strieda jak jednu prácu za druhou, tak aj ženy. Príde do mestečka za svojím bývalým zazobaným spolužiakom, aby mu dohodil nejakú robotu, ale jeho povaha mu zas a znova všetko skomplikuje. Do toho sa tam pripletie žena ktorú si chce zobrať Halov spolužiak a môžete si byť istý, že sa tu schyľuje k milostnému trojuholníku. Zo začiatku som Halovi celkom držal palce, ale postupne ma začalo srať jak všetko pohnojí a relatívne šťastný koniec ma dvakrát nenadchol a neverím, že šťastie tých dvoch bude trvať dlho. Vtipné alebo smutné bolo, že všetky tie nezadané ženy rôznych vekových kategórií považovali za poriadneho chlapa práve tohto nezodpovedného floutka. 6/10.(10.12.2020)

Vandrák, co věčně chodí bez košile, rozvíří poklidné a zdánlivě neměnné vody prachem zapadaného městečka. Vzbudí žádostivost místních žen, které už byly smířené s tím, že vše je dané, uspořádané, nudné. _____ Nic nového pod sluncem. Přesto má film několik vynikajících momentů. Žárlivý, vzteklý a zoufalý výstup staropanenské učitelky. Její náhle až dívčí dychtivý nátlak, jak získat nápadníka (smutné a legrační zároveň). Pro etnografy zajímavá ukázka, jak se v padesátých letech bavilo americké maloměsto. A především, ledově chladná, odhodlaná a přitom ďábelsky svůdná Kim Novaková, která bez náznaku úsměvu schází ze schodů, mírně pohupuje boky a tleská do rytmu. SHRNUTÍ: Muž je v tomhle filmu jen odrazovým můstkem pro ženy, kterým umožní odrazit se a letět dál, než by kohokoliv napadlo. Včetně jich samotných.(20.6.2019)

• - Kniha, která je filmu označena jako sprostá, se jmenuje „The Ballad of the Sad Café / The Member of the Wedding“, autorkou je Carson McCullers. (sator)