Etiketa (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2004, 43x8 min

Ladislav Špaček je vážně unikátní člověk. Zažil jsem s ním jednu besedu a ta se okamžitě po skončení zařadila mezi mé nej zážitky. 95% lidí v sále naprosto uhranul, jako kdyby nás hypnotizoval. Přesně ví, jaké fígly má používat tak, aby vám ještě dlouho strašil v hlavě a abyste každého známého otravovali tím že ,,Hele, já byl na diskuzi se Špačkem a on říkal..." Takoví lidé patří na obrazovku! A když zplodí vtipný pořad, který navíc dnešní hulvátskou populaci trošku vychová, není vůbec co řešit!(5.3.2007)

Znáte to - chcete v autobuse pustit sednout nebohou stařenku, ale ta vás umlátí berlou, že ještě nepatří do starého železa. V krámě přidržíte dveře pohledné dámě a blbeček za ní s nápisem na čele "tahle buchta dává mně" už si kasá rukávy. Nebo v restauraci překřížíte příbor, abyste se mohli vysmrkat a číšník mezitím stihne odnést poloplný talíř a naúčtovat útratu. Jak říkám, dneska je dobré znát pravidla etikety.(12.10.2011)

U nás doma se vždy používal výraz"Chovej se podle Jarkovského".Gut Jarkovský byl symbolem etikety minulého století a pan Špaček se stal takovým "Jarkovským" dnešní doby.Tento pořad by se měl zařadit jako povinné školní vyučování,vůbec by to nebylo na škodu.Pokud by se toto stalo povinnou součástí výuky,bylo by zajímavé zjišťovat,kolik dětí s tímto základním vybavením o chování, by bylo lepších,než mnozí dospělí.Podotýkám,že jako vyučovací předmět by to byla asi děsná psina.Kdo ví, možná by se slušnost a ohleduplnost používala ve větší míře než tomu tak je dnes a to mnohdy u lidí, u kterých by to mělo být jaksi samozřejmostí.Promítat toto v senátu,by mělo být povinné,alespoň jednou ročně.(28.6.2009)

Hodně povedené! Forma sdělování informací je naprosto přirozená a nevtíravá a hlavně ani chvilku nenudí. Navíc vkusně doplněno skvělým sarkastickým, někdy až černým humorem (- "vidím, že jste s námi už nepočítali!" - "slyšeli jsme, že spadlo nějaké letadlo, tak jsme mysleli, že to bylo to vaše..."). Rozhodně by neškodilo, kdyby se na "Etiketu" podíval alespoň jednou každý z nás... :-)(1.12.2005)

Na tento pořad jsme se koukali ve škole v předmětu Efektivní komunikace a vůbec se nedivím. Je to opravdu výborná pomůcka pro učitelé - použitelná prakticky v jakémkoli oboru! Nesmírně zajímavé a poučné! Mohlo by se třeba natočit i nějaké remake tohoto pořadu. Bylo by to rozhodně přínosnější, než 90% pořadů, co jdou teď.(23.1.2011)

• - Na motivy seriálu byla natočena verze pro mladší děti. Jedná se o seriál Mistr E (od r. 2013) vysílaný na ČT :D. Roli Mistra E zakletého do tabletu daboval Ladislav Špaček, hlavní protagonista seriálu Etiketa. (Petr.Penicka)