Seriál Etiketa nabízí jednoduchou, přehlednou, poučnou, vtipnou, ale nezesměšňující formou základní orientaci při společenských událostech všech úrovní - od soukromé návštěvy přátel po večeři u hlavy státu, tudíž od každodenních aktivit až k "výjimečným" událostem, na které by však měl být každý alespoň trochu připraven.

V posledních letech se zmnohonásobil počet lidí, kteří navštěvují nejrůznější společenské akce - mnohem víc než dříve navštěvujeme restaurace, party, recepce, společenské večírky, prezentace různých firem, vernisáže, divadla, bály, koncerty, kina atd. Taková demokratizace společenského života s sebou nese nejen potřebu znát společenská pravidla, ale i třeba změny v tradičním rejstříku oblečení; dnes už na společenské akci málokdy najdeme pána ve fraku či žaketu, pánové klobouky nesmekají, protože je obvykle nenosí, a jak se správně obléci na garden party - hlavně žádné "lodičky" - ještě nikdo nikomu neporadil. Seriál dává před přísnými normami přednost zdravému rozumu a prezentuje současný standard a ideál etikety. Rozumné délky jednotlivých dílů a zábavná forma dávají naději na udržení divákovy pozornosti a zapamatování si základních pravidel. Cyklem provází Ladislav Špaček, důvěryhodná osobnost, pro niž je dané téma očividně domácí půdou. (oficiální text distributora)

CheGuevara

Nikdy jsem ani nepomyslel, jaká může být etiketa zábava, no minimálně v podání Ladislava Špačka a jeho anarchistické partičky nevychovanců. Špaček má glanc a smysl pro sebeironii, zbytek jako humor obstará zejména Turek a spol. Věřím, že při psaní jednotlivých epizod se tvůrci neskonale bavili. Každá druhá epizoda je perlou České televize. Kdyby aspoň polovina naučných pořadů měla takový nadhled a šmrnc jako Etiketa. Jo a taky se tam dozvíte hodně zajímavých věci, ale to jen tak mimochodem. ()

Gemini

Vytříbený humor a nepřeberné množství "protokolárních" znalostí pana "už nejsem mluvčí" Špačka zkombinované s povedenými praktickými ukázkami činí Etiketu velmi hodnotným a především stravitelným edukativním pořadem o chování nejen v tazkvaně slušné nebo nedej bože lepší společnosti - viz ostatními vzpomínaný díl o sportu. DVD, která rozhodně stojí za to vlastnit, protože se na ně čas od času podívate, aniž byste se chtěli něco dozvědět. 90% ()

Pohrobek

Konečně něco, co může všechny televizní diváky dohnat k tomu, aby se konečně naučili rozpoznávat salátové příbory, servírovací soupravy a nejjemnější odstíny vskutku dvorské etikety. Nejvíce ze všeho však mé slávistické srdce zahřál sportovní díl, který se prakticky celý odehrával na Strahově, protože kde jinde by člověk mezi fotbalovými fanoušky mohl narazit na skutečné gentlemany? ()

Karlos80

Tak tento pořad jsem nikdy moc nemusel, měl sice něco do sebe ale zas jak pro koho a pro jakou cílovou skupinu? Je etiketa i hned zárukou nějakého lepšího a vzdělanějšího člověka? Nebo si snad myslíte že tento pořad někoho předělá v lepšího člověka po shlédnutí několika málo dílů? Dnes stejně mladého člověka nemá kdo učit ke slušnosti a k úctě ke staršímu, za nás se to ještě běžně vyučovalo, dnes nato musí člověk přijít sám. A převážně je to stejně dáno tím v jakém prostředí a v jaké rodině ten dotyčný člověk vyrůstá. Protože dnes nic dobrého ten mladý stejně neokouká a nevidí. Mě převychovávat a předělávat nikdo nemusí buď se už člověk narodí slušný a inteligentní a alespoň z nějakými malými a základními schopnostmi vnímání a vystupování anebo holt zůstane takový jaký je. Tedy buran ( já takovým říkám že nechali dřeváky na nádraží) buranem a člověk alespoň trochu z nějakou vrozenou inteligencí inteligentním. Vždyť kdyby člověk měl znát vše co se sluší a patří, tak jak nám to průvodce tímto pořadem ordinuje tak by to nebylo asi to pravé ořechové. Nikdo není přeci dokonalý. A ruku na srdce kolikrát za rok zas zajdete do takové té spíše větší a okázalejší společnosti co vám tam tak široce prezentují. Kdo si dnes z obyčejných lidí nebo lidí od průměru dolů může dovolit někam zajít tak jak nám to tam je prezentováno. Klaus ze Špačkem jistě. Ty už se nejspíš těmi noblesními lidmi narodili. ()

emma53

Hodnotím to po delší době co jsem ten seriál viděla (ale ne úplně celý), protože jsem se nedávno měla dostat do situace, kde jsem honem potřebovala najít jeden z dílů, který se té situce týkal. Rozhodně bych ten seriál nepodceňovala a myslím, že by to nikomu neuškodilo. Já neříkám úplně všechny díly, ale ty základní, týkající se společenského života v kterých se ocitneme celkem často, tak ty určitě ano. ()

• Na motivy seriálu byla natočena verze pro mladší děti. Jedná se o seriál Mistr E (od r. 2013) vysílaný na ČT :D. Roli Mistra E zakletého do tabletu daboval Ladislav Špaček, hlavní protagonista seriálu Etiketa. (Petr.Penicka)