Etiketa (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2004, 43x8 min

Nikdy jsem ani nepomyslel, jaká může být etiketa zábava, no minimálně v podání Ladislava Špačka a jeho anarchistické partičky nevychovanců. Špaček má glanc a smysl pro sebeironii, zbytek jako humor obstará zejména Turek a spol. Věřím, že při psaní jednotlivých epizod se tvůrci neskonale bavili. Každá druhá epizoda je perlou České televize. Kdyby aspoň polovina naučných pořadů měla takový nadhled a šmrnc jako Etiketa. Jo a taky se tam dozvíte hodně zajímavých věci, ale to jen tak mimochodem.(5.1.2008)

V životě by mě nenapadlo, že dokáže Česká televize vyprodukovat něco tak unikátního jako je Etiketa. Pořad získává díky šarmantnímu Ladislavu Špackovi úplně jiný rozměr. Pořad, který si mě Špačkovo geniálním humorem a krátkou stopáží ;-) získal snad ve všech směrech. "Tomáši! Půjdeme ven a ty nám budeš vyprávět, jak to děláš, že se nikdy neopiješ.... Ale to já vám řeknu hned. Já piju hodně a hodně to mícham."(30.9.2007)

Znáte to - chcete v autobuse pustit sednout nebohou stařenku, ale ta vás umlátí berlou, že ještě nepatří do starého železa. V krámě přidržíte dveře pohledné dámě a blbeček za ní s nápisem na čele "tahle buchta dává mně" už si kasá rukávy. Nebo v restauraci překřížíte příbor, abyste se mohli vysmrkat a číšník mezitím stihne odnést poloplný talíř a naúčtovat útratu. Jak říkám, dneska je dobré znát pravidla etikety.(12.10.2011)

Dobře Špáča dělal, že nám předhazoval životní rady. Je-li někdo v kolektivu oblíben, pak toporný suchoprd, který ví i zná, jakou vidlí napíchnout kompot, kdy přidržet ženě a kterého upoceného kreténa z vedení pozdravit jako prvního. Pravda je, že etiketa dopomohla v domestikaci lidského druhu. Gentlemani, potící se v krovkách a křivící svůj zaječí pysk při snaze neposrat pravidla společenského kánonu, neměli čas házet po sobě ani nadávkou, natož pak židlí. I dívenkám, sešněrovaným nekompromisním řádem a korzetem, nevyzbyla chvilka či dech na kurvení se přímo pod hodovní tabulí. Jak říkám, samé klady pro sprostý lid. Já to tedy nepotřebuji, šarmu mám natolik, že ze mě odkapává a co nezvládne odvodňující výtok, vráží se mi do pupínků, vyvedených snad ve všech barvách duhy, ovšem ne každý je takový frajer, aby mu fascinované okolí tleskalo, i když krká ministrovi do proslovu.(17.11.2013)

L. Špaček je odborník na slovo vzatej, to se musí nechat. A ač se někomu může zdát až moc škrobenej (taky aby ne, když byl u protokolu prezidenta republiky), umí velice dobře zavtipkovat i tyto závažný témata. Společenský chování a EQ je nesmírně důležitý a kdo z toho nemá aspoň základy, měl by se nad sebou zamyslet. Nicméně kupte si radši Špačkovu knihu, je taky zábavně napsaná, zajímavá a určitě lepší než tento pořad.(14.4.2016)