Etiketa (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2004, 43x8 min

Na tento pořad jsme se koukali ve škole v předmětu Efektivní komunikace a vůbec se nedivím. Je to opravdu výborná pomůcka pro učitelé - použitelná prakticky v jakémkoli oboru! Nesmírně zajímavé a poučné! Mohlo by se třeba natočit i nějaké remake tohoto pořadu. Bylo by to rozhodně přínosnější, než 90% pořadů, co jdou teď.(23.1.2011)

L. Špaček je odborník na slovo vzatej, to se musí nechat. A ač se někomu může zdát až moc škrobenej (taky aby ne, když byl u protokolu prezidenta republiky), umí velice dobře zavtipkovat i tyto závažný témata. Společenský chování a EQ je nesmírně důležitý a kdo z toho nemá aspoň základy, měl by se nad sebou zamyslet. Nicméně kupte si radši Špačkovu knihu, je taky zábavně napsaná, zajímavá a určitě lepší než tento pořad.(14.4.2016)

• carl.oesch

Popravdě, někteří lidé se chovat neumí, ale těm podobný pořad nepomůže. Jiní se formálně chovat umí, ale po morální stránce jsou to zrůdy a psychopati, kterým je třeba se (i přes jejich vybrané způsoby, perfektní vzhled a často dokonale podanou, ale ve své podstatě povrchní vzdělanost a znalosti) buď vyhnout (je-li to možné) nebo je nemilosrdně zválcovat (není-li vyhnutí). A u těch jsou ony dokonalé způsoby jenom jedna z jejich zákeřných zbraní. Formálnost, uhlazenost a jistá dávka snobství včetně onoho rádoby humoru (počínaje - nevím proč - Špačkovým intrem v křoví na Karláku) a končící přitroublými "demonstracemi" chyb a dokonce špatností může oslovit zase jenom snoby a lidi, kteří v těch často si protiřečících pravidlech a zásadách hledají něco víc, než v nich je. Problém je, že inteligentní člověk (se vzděláním a postavením ve společnosti inteligence nemá nic společného, někdy naopak) díky své inteligenci ví, jak se chovat má, jak se má obléknout a co je kdy a jak vhodné. A vezme-li si někdo k saku adiasky, nedělá to z něj špatného člověka. Jeho inteligence mu napoví (inteligentní lidé bývají bystří pozorovatelé a umějí ze svých pozorování vyvodit důsledky), že je jediný a příště už si vezme polobotky nebo se někoho zeptá. A nemusí rozhodně vždy a ve všem předvádět okázalost v kombinaci se záplavou kategorických příkazů. Člověk, který se k vám bude chovat laskavě, vstřícně, pomůže vám, nemusí vědět, jakým příborem se jí ryba, z jaké sklenice se pije šampus a jako boty musí mít k fraku. Nakonec, zoufalá snaha jistého Václava Havla, postavit se na roveň TGM byla stejně marná a směšná, jako snaha jednoho z jeho věrných - Ladislava Špačka, stát se Guthem-Jarkovským. Pro někoho jeden z nejúžasnějších a nejvtipnějších věcí z dílny chrámu a tvrze české kultury ČT, pro jiné odpad. Ti co hodnotí odpadem (dost expresivním, ale pro mně pochopitelným způsobem) jsou mně neskonale blíž, ale tu jednu hvězdičku musím dát za Helenu Plecháčkovou, její roztomilý kukuč a fakt, že to je bohužel jedna z těch mnoha hezkých a sympatických hereček, které ovšem díky tomu, že se věnují hlavně divadlu na "oblasti" se ve filmu ani v tv (všech) objeví tak leda v reklamě na Prostamol (či jak se to jmenuje...).(22.7.2017)

Niekedy sa môže zdať, že to pán Špaček so snahou byť originálny a vtipný trošičku prepískol, avšak v konečnom dôsledku ponúkol veľmi osviežujúci pohľad na tie najzákladnejšie pravidlá správneho spoločenského správania. Takouto odľahčenou formou sa to raz-dva na človeka nalepí a potom už len svoje okolie fascinuje rôznymi pravidlami :D. Jednoznačne najužitočnejší seriál, s akým som sa stretla.(21.5.2011)

Chytrá série, která učí nevtíravým a hlavně zábavným způsobem základní pravidla Etikety, je rozhodně jeden z nejlepších pořadů České televize. Ladislav Špaček se rozhodně vyzná a všechna pravidla má v malíčku, což ostatně dokazuje svou nedávno vydanou knihou, která krásně shrnuje všechno co jsme se v tomto pořadu dozvěděli.(20.4.2006)