Ochránce

Ochranca

Krimi / Drama

USA, 1996, 86 min

• lennyd

John Baker (Lukas Haas) je studentem na prestižní chlapecké škole v Sherwoodu, když jednoho dne se svými spolužáky narazí na dívku v bezvědomí. Jakmile se Patty (Winona Ryder) probere, je zřejmé, že před něčím prchá - ale John se do ní i přes věkový rozdíl zamiluje, a rozhodne se ji schovat, ať už utíká před čímkoli. Ukrytí dívky na chlapecké internátní škole nebude ale nic jednoduchého, navíc Patty brzy její minulost dostihne ... Čekal jsem zajímavou zápletku, nebo aspoň zpracování, ale ani jednoho jsem se nedočkal. Sice příběh začíná docela zajímavě, ale mezi hlavními hrdiny to nic moc nejiskří, a navíc Lukas Haas mi přišel až moc "gumovej". Pro Winonu Ryder mám trochu sclabost, takže ji kritizovat nemůžu :), ale i tak ani od ní žádnej extra hereckej výkon nebyl. Ostatní postavy jsou už úplně k smíchu, hlavně přechytralí klučíci z internátu. Nic moc. ..(10.4.2009)

Únik láskou zo stredoškolskej neznesiteľnosti plnej spolužiakov, ktorých neprimerané sebavedomie signalizuje strach a nezrelo prekonanú závislosť na rodičovských vzoroch, prísnych profesorov, nehľadiacich na osobné problémy a rodičov vidiacich v potomkovi len manažéra rodiného podniku. Láskou, ako následkom nehody, náhody a rozhodnutia vzoprieť sa tradičným inštitúciám poriadku: nemocnica, polícia, škola, rodina. Pozn. Prvú cenu za najhorší slovenský dabing získava: Ochranca. Väčšinou teda na kvality dabingu kašlem, ale tu mi tie dievčatkovsky detské slovenské hlásky 15-18 ročných teenagerov, ktorých skutočný hlas mal iné zafarbenie (na hrdle mal minimálne hlavný hrdina výrazný hrvoľ, signalizujúci mutujúcu premenu) skutočne pílili uši. Napriek pomerne fajn filmu za toto ide nekompromisne hviezdička dole.(12.7.2008)

• pakobylka

Zápletka vůbec není naivní - ani hloupá … John Baker je přesně v tom věku, kdy jsou mladí muži plni ideálů a nemyslí až tak na následky, tudíž jsou schopni i velkých a riskantních činů. Jenomže přibližně v polovině stopáže začnou průběh a logiku děje zlomyslně nabourávat značně podvratné nesrovnalosti, které zpochybňují jednání a motivaci jednotlivých postav - i schopnosti režiséra. Koncepci snímku zdárně rozklíží do té míry, že přestává fungovat jako celek. První polovina je tak na jasné 4*, zatímco ta druhá sotva na usmolené 2*.(22.11.2010)

• Anderton

Áno, keby som mal 17, bol by som z tohoto príjemného filmíku nadšený. Pre túto cieľovku je film určený a ráta s tým, že mladí chalani sú hotoví z mierne starších, skúsenejších žien a keď je cítiť závan niečoho zakázaného, ako napríklad zločinu, nie je čo riešiť. Ako dvakrát starší som chcel cítiť reálnu motiváciu postáv a všeobecne väčšiu spätosť s realitou. Zaujmú známi herci v menších úlohách.(22.10.2015)

• Vignette

Jste mladý student. Na poli najdete krásnou ženu, která spadla z koně (nebo z nebe? případně jahody?) a nezdá se být zrovna v pořádku. Logicky usoudíte, že potřebuje doktora. Má to ale háček- jí se k němu moc nechce. Co uděláte? Ano, správně, vezmete ji k sobě na kolej a pokusíte se ji schovat a zároveň, jen tak mimochodem, probírat z kómatu. Chmm... docela by mě zajímalo, pro jakou věkovou kategorii byl film určen, protože kolem Johna se to celou dobu hemží drzými (a, mezi námi, dost nesnesitelnými) osmáky a kolem Patty pro změnu drsnými kriminálníky. Mysteriózní nuda. Nebo zoufale nepovedené drama, vyberte si ;-).(5.3.2008)