poster

Pink Floyd: Dark Side of the Moon (TV film)

 • Velká Británie

  Classic Albums: Pink Floyd - The Dark Side of the Moon

 • Slovensko

  Pink Floyd: Dark Side of the Moon

Dokumentární

Velká Británie, 2003, 84 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (16)

 • ScreamJay
  *****

  Odvrácená strana měsíce, nikoliv hudby. Dokument, který spatřil světlo světa u příležitosti vydání remasteru jednoho z nejlegendárnějších alb rockové a nejen rockové, ale i hudebné scény vůbec. Hned prví album formace Pink Floyd, které vyšlo v roce 1967 pod „stručným“ názvem The Piper at the Gates of Dawn dostálo velkého ohlasu a s ohledem na minulost je stále velmi ceněné. Tady se prvně ukázala struna po které chtěla kapela dále vést své tóny. Psychedelický rock či jistá odnož art rocku se stali domáckou základnou. A v roce 1973 se na pulty obchodů s hudbou dostala legendárná, kterou jsem evokoval hned v úvodu jejím překladem - Dark Side of the Moon. V devíti skladbách pánové Gilmour, Mason, Waters a Wright zadělali na nesmrtelnost. Tak třeba čtvrtá skladba The Great Gig in the Sky, text pojednává o smrti a dívčí vokál mu dodává jistou mocnou a astrální působivost. Nebo následující Money, které prospělo vydání jako singlu a za jejímž vznikem stál zvuk zavírající se pokladny a cinkání mincí. Či třeba šestá skladba Us and Them, která připomíná prožitá dobrodružství a spletitou dráhu cest po nichž kapela kráčela na poli rockové scény. Krátký, ale obsáhlý dokument, který nejen fanouškům legendární formace, ale taky všem ostatním nechává nahlédnout do kuchyně, kde byla tahle hudební pochoutka připravena. Já dávám za 5, protože si nejen kapely, ale i tohoto počinu na hudební scéně velice vážím a celých těch několik desítek minut (84 jich ale určitě nebylo) jsem bral jen a pouze jako nutný doplněk celého dlouholetého snažení.(29.12.2004)

 • Beckett51
  *****

  " There is no Dark side of the Moon really.... In matter of facts, it's all dark." Dokonalý dokument o vytvoření jednoho z nejdůležitějších alb všech dob a nejlepšího a nejúspěšnějšího rockového alba vůbec.... " ...And everything under the sun is in tune. but the sun is eclipsed by the moon. " (12.12.2013)

 • becki_tu
  *****

  "Strašně rád bych chtěl být člověkem, který si sedne se sluchátky na uších a poslechne si celé album poprvé. Já jsem tuhle zkušenost nikdy neměl." - D. Gilmour(28.1.2013)

 • rawen
  *****

  slušný dokument, snad by to chtělo trochu protáhnout a vynechat ty typické nešvary hudebních dokumentů ("tak jsme to natočili a řekli jsme si, wow, we did the number one record..." :))) 2.1.2006 - opravuju hodnocení, je to SKVĚLÝ DOKUMENT - 9/10(28.10.2005)

 • Frenegonda
  *****

  100%(9.1.2009)

 • janek85
  ****

  Můj vztah k Pink Floyd je neutrální. Vždy se mi líbila jen jesna píseň : The Wall, ale tenhle dokument se opravdu poved. Tady bych si dovolil dát text jedné písně, která zazněla v dokumentu: Money Money, get away Get a good job with more pay and you're O.K. Money, it's a gas Grab that cash with both hands and make a stash New car, caviar, four star daydream, Think I´ll buy me a football team Money, get back I'm all right Jack, keep your hands off my stack. Money, it's a hit Don't give me that do goody good bullshit I'm in the hi-fidelity first class travelling set And I think I need a Lear jet Money, it's a crime Share it fairly, but don't take a slice of my pie Money, so they say Is the root of all evil today But if you ask for a rise, it's no surprise that they're giving none away "HuHuh! I was in the right!" "Yes, absolutely in the right!" "I certainly was in the right!" "You was definitely in the right. That geezer was cruising for abruising!" "Yeah!" "Why does anyone do anything?" "I don't know, I was really drunk at the time!" "I was just telling him, he couldn't get into number 2. He was asking why he wasn't coming up on freely, after I was yelling and screaming and telling him why he wasn't coming up on freely. It came as a heavy blow, but we sorted the matter out" Us And Them(26.5.2007)

 • Bonaparte.
  *****

  TOP(1.2.2014)

 • radektejkal
  ****

  Podíval jsem se jen pro vzpomínku. Nakonec to ale tak nefungovalo. Všechny melodie, riffy, slova, znám už od vydání desky. A tak následné racionalizace může tento dokument ovlivnit jen sotva, nicméně Floydi jsou sympatičtí i po třiceti letech. K tomu mám jednu anekdotu, která se nestala v roce 1973, ale asi 3 roky poději. Když jsem v té době přicházel o půl třetí!) z práce. Ptal jsem se dcery Radky: "Tak Radko, co si dneska pustíme?". Dosud nemluvila a proto jsem ji udělal návrh a podrobně ho zdůvodnil. Jednou ale odpověděla: "Pikojd". Bylo to její první slovo a dokládá, že Pinkfloyd byla tehdy nejfrekventovanější kapela, široko daleko a nahoru dolů.(19.1.2020)

 • SpaceOdyseus
  *****

  Formalne jde o standartni hudebni dokument. Ale fakt, ze se rozebira nejlepsi hudebni album vsech dob z toho dela petihvezdickovou zalezitost. Sledovat Davea Gilmoura, jak 30 let po te odehrava ve studiu sve kytarove party a sola je na husi kuzi. Pro fanouska Pink Floyd je toto povinnost, pro fanouska hudby taktez!(3.7.2015)

 • ZeroCZ1233
  ****

  Tento monumentální opus mých velmi milovaných Pink Floyd zbožňuju jak mnoho alb ne, tudíž jsem se rád podíval na tlachačku kluků o tom, jak to tehdá všechno tvořili a samozřejmě, samotné povídání bylo poučné, ne však revoluční a mohu říct, že zrovna na toto album pouhých 50 minut nestačí. 8/10.(11.7.2020)

 • Stařena
  *****

  Us And Them - umí se lidstvo chovat lidsky.?.(27.2.2010)

 • Koprix
  *****

  Já, jako zarytý fanoušek Pink Floyd můžu říct jen jediné - skvělý dokument o nejgeniálnějším albu nejgeniálnější kapely. Ano, určitě by se tu našlo pár věcí, které by šly vylepšit, ale pokud nezabíháme do příliš velkých detailů, zhltneme tento film na jeden zátah a ještě budeme žadonit o přídavek. I po přečtení knih o Pink Floyd se zde dozvíme něco málo nového a jako začínající kytarista vidím velké plus v záběrech, kde například David Gilmour hraje začátek "Breathe" na kytaru - konečně mám příležitost od něj něco okoukat ;) Další výhodou narozdíl od knih je, že zde vidíme na vlastní oči práci se syntezátorem během natáčení "On the Run," a slyšíme jednotlivé stopy písní jako zpěv Davida Gilmoura, zpěv Ricka Wrighta, doprovodné vokály sólistek nebo samotné nástroje, které na originální nahrávce takhle jasně rozhodně nezachytíme. A krom toho, vidět Ricka Wrighta, jak hraje na klavír "The Great Gig in the Sky" je zážitek, který si s radostí dopřeji znovu a znovu.(13.2.2011)

 • moviepill
  *****

  Brilantný dokument. A pre mňa ako pre smrteľne nakazeného fanúšika PINK FLOYD je táto sonda do procesu vzniku jedného z najlepších albumov sveta veľmi veľmi prínosná. Gerry O Driscoll: "There is no dark side of the moon, really. Matter of fact it's all dark!"(2.6.2008)

 • Stealth2
  *****

  Výborný dokument, je dobré nakouknout do kuchyně "jak se co vařilo" , hodně zajímavé !!! A album samotné..netřeba komentovat, fanoušci kapely to ví dobře.(19.3.2013)

 • Ashok
  *****

  Asi nejlepsi hudebni dokument, jaky jsem zatim shlednul, perfektni rozbor struktur jednotlivych skladeb, textu a vubec celkove tehdejsi atmosfery.(3.6.2013)

 • Leotardboy
  *****

  tento titul existuje aj v slovenskej verzii ktory Slovenska telavizia vysielala v ramci cyklu Legendarne albumy(12.1.2011)