Filmová, takmer čierna komédia o Baščovanskom, ktorý je drobný vidiecky podnikateľ, podnikajúci na vlastnú päsť, pričom do tejto činnosti zaúča aj svojho zaťa. V jeho opravovni áut sa robia kšefty najrozličnejšieho zamerania, občas sa opraví aj auto. (RTVS)

arcticsky

Utajený film, který potvrzuje že většina dobrých záležitosti ve filmu (stejně i např. v hudbě) se odehrává na okraji....hlášky povedené a trefné! Představitel "podnikatele" výtečný a je škoda, že není k vidění i v jiných filmech...doporučuji vyhledat tento film i FB stránky.... ()

vojo

Presne a trefne vystihnuté postkomunistické "podnikanie" i politické mlátenie prázdnej slamy. Je to síce také divadelné, ale na televízny film viac než dobré, čo by sme za takúto vec dnes dali, keby ju niekto natočil. ()

Stefan_M

Osoby a obsadenie: Anikó Vargová - Mária, Ferdinand Macurák - Baščovanský, Gejza Benkö - Osztatný, Margita Lorinczová-Taričová - Baščovanská, Václav Baur - Borbély, Albín Medúz - Kotliber, Milan Dovina-Kmeťo - Nemec, Kamil Biháry - starý cigán, Karol Zajac - mladý cigán, Ferdinand Rais, Igor Vach, Ladislav Bertok. ()

wallax

Zabavný filmík o skutočnom slovenskom podnikateľovi...toto si treba pozrieť. Poriadny sedliacky slovenský podnikateľský rozum zarába marky opravou vozidiel, snaží sa oklamať cigánov a cigáni zase jeho, dohadzuje šľapky nemcom, má chamtivého zaťa ktorý má za manželku jeho dcéru, dedinskú nánu, ktorá páli alkohol aby tatko mal väčšie zisky. Jednoducho pravý Pán Slovenský Podnikateľ na každú stranu. ()

dzejnyka

Nedocenený slovenský skvost. Ono by to v podstate aj bolo depresívne (ak by som ja bola nútená žiť v Baščovanského rodine, tak si to asi hodím), keby to nebolo tak nesmierne zábavné. Prudká jednoduchosť a tiežpodnikateľská hamižnosť vykreslené naozaj naturalisticky. Herecké výkony par excellence, rovnako scenár a réžia. ()

serdehelan

Kdeže Svete Jobs. To František Baščovanský je podnikateľský génius. A veru zaučí aj svojho zaťa. Toľko múdier a právd o živote a podnikaní mu počas filmu odovzdá, že by z toho bola nejedna kniha na rozvoj osobnosti :) . Škoda, že Tomáš Krnáč toho nenatočil zatiaľ viac, aj ten jeho Jazzus sa zdá, že ostal stále nedokončený. Videl som to pri televíznej premiére v '94 a videl opätovne v 2016 furt je to pecka. ()

yannes

Tak tento film som videl naozaj ešte v dobe v jeho vzniku. Myslím, že v roku 1995. Už vtedy som si myslel, že je veľmi, ale veľmi smutný, ktorý odzrkadloval dobu. Mamon, ktorý zasiahol spoločnosť po roku 1989. Čo je však smutnejšie, že ani takmer po 30 rokov sa to vôbec nezlepšilo. Práve naopak. Takýchto Baščovanských pribudlo a stretávame ich denne, dokonca keď si pozriem správy tak ich aj vidíme....Niekto tu spomenul, že je to antislovenský film. Istým spôsobom nadčasový. A že je antislovenský,n noooooo, Áno je, ako všetci tí, ktorý akože pracujú v mene ľudí za peniaze daňových poplatníkov...Ešte  raz smutné, aj po 28 rokoch. ()

PTuranyi

Krutá komédia spolužitia rodiny Baščovanských. Zať Ostatný žije priam v Kocúrkove. Svokor rátajúci každú korunu, zhŕňajúci odpad a handlujúci so všetkým spolu s "podnikateľom" Milanom. Manželka, ktorá ho odmieta. Dedinské podmienky, nízky sociálny štandard a nízka inteligencia hlavných postáv vytvára podmienky, ktoré sú liahňou komických situácií. Predaj moskviča rómom, návšteva agitujúceho poslanca končiaceho opicou, návšteva Nemca hľadajúceho services = k*vy. Napriek lacnej produkcii, svet bizarných karikatúr a rovnako bizarných situácií prekryje svojou komickosťou jej drobné nedostatky. Herci nie sú z Hollywoodu, ale do prostredia zapadajú veľmi dobre. 75% ()

mello21

...ahaaaaa,uz viem co chces ty kurva nemcurska :)),Jaaa!!!, kurva ,za kolko ides dievcatko,,,,ain cvain kurva prichodit :)) -tak toto je prosim pekne komedy central :))- ()

jaffarski

Najväčšou výhrou tohto filmu je jednoznačne Ferdinand Macurák, ktorý sa svojho Baščovanského zhostil úplne geniálne. Jeho repliky sú jeden veľký hláškostroj. Snáď najlepšie vykresľuje jeho podnikateľského ducha úctivé obslúženie príchodzieho Nemca, keď ho verbálne počastoval všetkým, na čo mu nemčina stačila: Grüß Gott! Já! Servíces! Guten Tag! Bittešón! Diese Sendung widmete Ihnen... (túto reláciu Vám venovala...). ()

insky

Tak toto je taký malý slovenský kulťák :-) tie hlášky, domáca pálenica, debaty. Za taký minirozpočet, natočiť taký postkomunistický film, bodaj by aj teraz také boli. Človek nemôže čakať nejaké veledielo a práve tým je to o to zaujímavejšie, aj s tými hercami asi z ochotníckeho divadla. ()

nikolajevic

neznamy a nedoceneny film. jeden z najlepsich slovenskych filmov vobec. a pritom staci tak malo. vyborny scenar, neznami herci a jeden dom s neupratanym dvorom. ()

megacik

Deprimuje má v tomto filme hudba, ktorá je ako keby z hororu. Keby namiesto toho dali nejakú zábavnejšiu muziku, ktorá by trochu viac obveselila tú stiesnenú atmosféru, mohla to byť paráda. Kľudne by sa tam hodila aj slovenská ľudová tvorba. ()

peter.m

"A toto je môj zať Karol Osztatný ale my mu hovoríme Osztatný." Koľko je takých Baščovanských a koľko Osztatných vo vašom okolí? V mojom sa stále tieto undergroundové postavičky aj po rokoch vyskytujú. Ale bez nich by to tu bolo predsa také nemastné, neslané. Apropo ako divadelná hra by to nemalo chybu. PS: názor mojej pani: "Niekedy aj neherec zahrá dobré divadlo." ()