Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Učitelka Eva Bartošová (S. Postlerová) je mladá a krásná a nejen to, provokuje svou nezáludnou a přímou povahou. A to v době reálného socialismu, v prostředí ženského učitelského sboru není zrovna taktické a rozumné. Dílem žárlivost, dílem nepochopení se podepíše na jejím osudu. Mladík, bývalý student gymnázia, se pokusil o sebevraždu. Když psychiatr pátrá po jeho motivaci, zjišťuje nejen, že má chlapec básnický talent, ale vyvozuje z jeho poetických představ i mravnostní delikt, který na něm měl být spáchán. A kluk se podezření nebrání, nakonec se veden přesnými dotazy svěří, že měl před časem intimní vztah se svou učitelkou. V té chvíli se veškeré okolí Evy Bartošové vyjeví ve své nepokryté nenávisti… (Česká televize)

(více)

Recenze (31)

topi 

všechny recenze uživatele

Dlouhá léta jsem čekal na reprízu téhle televizní inscenace, kterou jsem naposledy viděl na vhs, kterou mám doteď doma. Jiří Hubač opět předvádí svůj znalecký um lidských charakterů a příběh učitelky, která je svým bývalým žákem, který chtěl spáchat sebevraždu nařčena, že se s ním vyspala, je mistrovským pohledem do duší lidí, jak se po tomto odsouzení na učitelku začnou dívat a kam až sahá samotná důvěra jejího manžela. Příběh je situován do normalizačních osmdesátých let, kdy morálka byla na prvním místě a běda, když někdo vyčníval z řady. Silné herecké obsazení umocňuje vyprávění a těžko si představit v dnešní době, že by to mohlo být takhle přesvědčivě natočeno. Hudba Emila Viklického opět klasa. Léto z obrazovky sálá plným proudem a Jaroslav Dudek potvrzuje, že byl na přední příčce televizních režisérů spolu s Františkem Filipem. A já musím opět zvednout moje bývalé hodnocení na plný počet! ()

triatlet 

všechny recenze uživatele

Hubač dokáže zachytit ve svých scénářích životní peripetie opravdu věrně. Silný je moment, kdy psychicky zdeptaná matemetikářka řeší životní rovnici o 4 neznámých (Ř - ředitelka zastupující obecně učitelský/školní kolektiv + M -manžel zastupující rodinu/ tchýni + S - student (-stvo) + JÁ = kdo je viník?). Film z roku 1990, natáčel se před samatovou revolucí, takže se to ve sborovně hemží soudruhy, na stěně visí Husákův portrét, ale tělocvikář (Sváťa Skopal) čte Svobodné slovo. A dostal mě typický pozdrav kolegyň, které vpadnou do sborovny, kde sedí několik (desítek) učitelek a jeden učitel. Nazdar, děvčata.. ()

Reklama

honz 

všechny recenze uživatele

Kvalitní televizní film, ve kterém si pan Hubač dal záležet na psychologickém podtextu a navodil stísňující a dusivou atmosféru maloměsta. Nejde ani tak o vyšetřování okolností případu, kdy student gymnázia křivě obviní svou profesorku matematiky (vynikající Simona Postlerová) z pohlavního zneužití, ale především o to, jaké peklo dokáží rozpoutat její závistivé a přízemní kolegyně, nejdříve na půdě gymnázia a poté v celém městečku. ()

rakovnik 

všechny recenze uživatele

Tento film se týká situace, která se může stát úplně komukoli z nás, nejen učiteli. Každopádně filmu chybí propracovanější psychologie, autoři snímku nám spíše představují popisně kriminální zápletku, její vyšetřování, to, že od domnělého pachatele se všichni odvrátí a pak... Srovnáme-li film s o dosti mladší Hřebejkovou Nevinností, tak je toto pouze slabý televizní odvárek. No a nakonec to nejlepší: jediným rozumný "soudruhem" učitelem, zdá se být tělocvikář. Ne, já nejsem tělocvikář :-) Také se mi líbilo, jak do chodu školy měli nejvíce co mluvit školník a kuchařka, zlatá to doba naší vzdělávací soustavy... ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Spala mladá učitelka se svým studentem anebo nespala? 1) Téma nemá se specifikou socialismu moc co do činění. Příběh ukazuje maloměstskou atmosféru, slepičí pedagogický sbor připravený a ochotný uklovat každého, kdo se liší. Úplně stejný příběh se stejnými reakcemi se může odehrát i dnes. Ne, že by režim podobné atmosféře nenahrával, ale jistě nebyl její příčinou._____ 2) Konec je očekávatelný a realistický._____ 3) Kupodivu jediný, kdo se choval korektně a profesionálně, byl vyšetřující policista. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (2)

  • Scénář byl napsán hluboko před rokem 1989, ale témata štvanice na učitelku v socialistickém školství a nepokrytá snaha postavy Luboše emigrovat z této země, jej dovolila realizovat až v roce 1990. (sator)

Reklama

Reklama