Slavný Myší Detektiv

Detektív Myšiak

Rodinný / Animovaný

USA, 1986, 73 min

Henry Mancini

Klasický Disney. V peknej animácií stretávame sympatického výstredného myšieho detektíva Basila, ktorý sa so svojím partnerom, v jednoduchšom príbehu, postaví jednému z najlepších animovaných záporákov, profesorovi Ratiganovi, ktorému svoj hlas prepožičal Vincent Price. Áno, Price je úžasný, ale nesmieme zabudnúť ani na ostatných hercov, ktorí taktiež odvádzajú skvelú robotu, hlavne dabérka Olívie, ktorej smutný hlások vás chytí za srdce. Je to jednoduché, dej rýchlo uteká a okrem humoru sa dočkáme aj emotívnych scén. Dôjde aj na tri pesničky, pričom tá prvá, The World's Greatest Criminal Mind, nám ukáže, akým chladnokrvným zloduchom Ratigan je. A pri tej druhej si až v dospelosti uvedomíme ten sexuálny podtext. Samozrejme, dobrý film potrebuje aj dobré finále, ktoré tu taktiež je. Temné finálne stretnutie dvoch úhlavných nepriateľov, pri ktorom má nejeden zimomriavky. Zaujímavé, že tento počin nie je až tak známy, je to škoda.(6.8.2019)

Disneyovské zpracování Sherlocka Holmese dopadlo až překvapivě dobře. Atmosféra věčně zamlženého Londýna je nečekaně temná a předevších charakter myšího dvojníka velkého detektiva věrnější předloze více, než kdejaká suchopárná "dědkovská" adaptace. Příběh je lineární, ale velmi sympatický a občas se i ukáže malý odkaz na předlohu. V porovnání s jinými disneyovkami pak film i zakončuje dostatečně dramatické (a kvalitní) finále, které tím jen korunuje jeden z vůbec nejlepších filmů studia. _____ Mé titulky najdete Z D E(26.12.2008)

Příjemná Disneyovka, která převádí slavné Doylovy postavy do myšího světa. Máme tu myšáka Basila (=Sherlock Holmes), který žije v myší díře na Baker Street a je nejslavnějším myším detektivkem. Dále tu je Dr. Dawson (=Dr. Watson) a Profesor Ratigan (= Prof. Moriarty). Nejúchvatnější na tomto filmu je výkon Vincenta Price coby hlavního záporáka. Jen tak pro zajímavost - zazní nám tu i hlas Basila Rathbona, slavného představitele Sherlocka Holmese ze 30. a 40. let, podle kterého byl hlavní hrdina pojmenován. Rathbonův hlas byl použit pro jednu větu, kterou pronese silueta skutečného Sherlocka Holmese.(8.6.2011)

Zde se Disney rozhodl udělat si vlastního myšího Sherlocka Holmese a celkem se jim to povedlo. Animace je opět skvělá, hlavně finální scéna o které ještě budu mluvit. Ta detektivní část je taky celkem dobrá. nemůžu si stěžovat. Postavy jsou také velmi dobře napsané opět nemůžu si ztěžovat. Finální scéna v BIg Benu je naprosto úžasná a rozhodně ji chci ještě někdy vidět. Nevím co dál říct, 80% ( 4 hvězdy z 5 ).(16.4.2017)

prva spolupraca rona clementsa a johna muskera (ktori neskor spolu rezirovali pecky ako malu morsku vilu a alladina) s vynikajucou disneyovskou animaciou a pribehom inspirovanym sherlockom holmesom... kratka stopaz, vynikajuci zaporak ratigan (dabovany vincentom priceom!) ale i nevyvazene tempo a slabe pesnicky (so skladatelom menkenom t.j. masinou na oskary, zacali spolupracovat az neskor) z mysieho detektiva robia prijemnu rozpravku, ale urcite nie klasiku medzi disneyovkami...(15.12.2012)