Reklama

Reklama

Slavný Myší Detektiv

  • USA The Great Mouse Detective (více)

Slavný londýnský výrobce hraček nedávno beze stopy zmizel. Jeho dcera Olivia se obrátí na slavného myšího detektiva Basila z Baker Street s prosbou o pomoc. Basilův rozverný asistent Dr. Dawson a věrný pes Toby také přidají ruku i nos k dílu. Pátrání napříč dlážděnými ulicemi Londýna roku 1897 je zavede k profesoru Ratiganovi, bezcitné kryse. Basilovi se podaří odhalit, že Ratigan plánuje unést královnu, aby se sám stal králem! V zájmu záchrany myšího království bude muset slavný myší detektiv najít způsob, jak zločinnou krysu předat spravedlnosti. (TV Nova)

(více)

Recenze (18)

Nin 

všechny recenze uživatele

Viz Oskar. Já jen za sebe doplním, že Big Ben mě neohromil, ale opravdu jsem se pobavil při barové scéně, která má v sobě všechny potřebné aspekty - přehnanou nespokojenou lůzu, sexy barové tanečnice, opravdu velmi nenápadné vyptávání ("neznáte náhodou největšího arcilotra londýna?") a všichni jsou totálně na plech, včetně watsona/dawsona tancujícího s výše zmíněnými tanečnicemi. Paráda. Zbytek filmu dětský průměr. (6/10) ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $14miliónovTržby USA $38,625,550Tržby Celosvetovo $39,200,000║ Myší Sherlock Holmes, x-tá verzia tohto detektíva. Príbeh klasika premietnutý do sveta myší, animácia občas milo prekvapí, celkový dojem mi aj tak príde len ako priemer. /60%/ ()

Reklama

liquido26 

všechny recenze uživatele

Příjemná Disneyovka, která převádí slavné Doylovy postavy do myšího světa. Máme tu myšáka Basila (=Sherlock Holmes), který žije v myší díře na Baker Street a je nejslavnějším myším detektivkem. Dále tu je Dr. Dawson (=Dr. Watson) a Profesor Ratigan (= Prof. Moriarty). Nejúchvatnější na tomto filmu je výkon Vincenta Price coby hlavního záporáka. Jen tak pro zajímavost - zazní nám tu i hlas Basila Rathbona, slavného představitele Sherlocka Holmese ze 30. a 40. let, podle kterého byl hlavní hrdina pojmenován. Rathbonův hlas byl použit pro jednu větu, kterou pronese silueta skutečného Sherlocka Holmese. ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

Viktoriánský Londýn se koupe v mlžném oparu, pohvizduje si melodie Henryho Manciniho a zatím nic netuší o temných spádech vypasené krysy s hlasem Vincenta Price, která ho touží ovládat. Britské impérium je v ohrožení a vypadá to na pěknou prácičku pro myšáka Basila z Baker Street... Což o to, zní to dobře a knížka dvojice Eve Titus a Paul Galdone, kterou film adaptuje, je asi pěkná. Ale to je většina knížek, které Disneyho studio přetvořilo do svých k nerozeznání podobných filmů. Tu a tam utroušený "dospělý" vtip tone ve vlnobití samoúčelných grimas a konstantní veselost převažuje nad humorem. Samotní Holmes a Watson (zde Basil a Dawson) nebo profesor Moriarty (Ratigan) jsou pouhé recykláty běžně užívaných stereotypů jak těchto postav, tak extatických disneyovských postaviček, bez posunu do nového kontextu. Asi jsem očekával příliš, když jsem se těšil na nějaké osobité pojetí, transpozici doyleovských detektivek do kreslené grotesky. Překvapivě zcela nepřítomný je humor vyplývající z toho, že hrdinové jsou titěrná zviřátka, která prožívají velká dramata, o kterých lidský svět netuší. Pokud se film odehrává v paralelním Londýně s vlastní myší královnou, kde nejsou žádní lidé, pak nechápu, proč mají všechny budovy a ulice běžné, pro myši a ostatní zvířenu předimenzované rozměry. A podle jakého klíče bylo stanoveno, kterým zvířatům a rekvizitám bude ponechána jejich velikost a které budou naopak přizpůsobeny velikosti postav. Ba ne, film, v němž se objevuje psí vodítko nebo past na myši, se zaručeně odehrává v lidském světě. Je proto hrozná škoda, že film úplně rezignoval na nápady, jak alternativně toto zvířecí podsvětí využívá lidské předměty a pomáhá si jimi ve svém směšném pinožení (viz Spláchnutej nebo Velká sýrová loupež). Film ale překvapivě slušně funguje jako detektivka a finále s Big Benem je výrazně působivější než předcházející děj. Nechtěl bych ho shazovat. Kdyby mi bylo 5, možná bych dal o hvězdičku víc. O dvě určitě ne. 60% ()

Němi 

všechny recenze uživatele

Disneyovské zpracování Sherlocka Holmese dopadlo až překvapivě dobře. Atmosféra věčně zamlženého Londýna je nečekaně temná a předevších charakter myšího dvojníka velkého detektiva věrnější předloze více, než kdejaká suchopárná "dědkovská" adaptace. Příběh je lineární, ale velmi sympatický a občas se i ukáže malý odkaz na předlohu. V porovnání s jinými disneyovkami pak film i zakončuje dostatečně dramatické (a kvalitní) finále, které tím jen korunuje jeden z vůbec nejlepších filmů studia. _____ Mé titulky najdete Z D E ()

Galerie (47)

Reklama

Reklama