poster

Slavný Myší Detektiv

 • USA

  The Great Mouse Detective

 • USA

  Adventures of the Great Mouse Detective

 • Slovensko

  Detektív Myšiak

Rodinný / Animovaný

USA, 1986, 73 min

Hudba:

Henry Mancini
 • studiobadguy
  ****

  Zde se Disney rozhodl udělat si vlastního myšího Sherlocka Holmese a celkem se jim to povedlo. Animace je opět skvělá, hlavně finální scéna o které ještě budu mluvit. Ta detektivní část je taky celkem dobrá. nemůžu si stěžovat. Postavy jsou také velmi dobře napsané opět nemůžu si ztěžovat. Finální scéna v BIg Benu je naprosto úžasná a rozhodně ji chci ještě někdy vidět. Nevím co dál říct, 80% ( 4 hvězdy z 5 ).(16.4.2017)

 • Němi
  *****

  Disneyovské zpracování Sherlocka Holmese dopadlo až překvapivě dobře. Atmosféra věčně zamlženého Londýna je nečekaně temná a předevších charakter myšího dvojníka velkého detektiva věrnější předloze více, než kdejaká suchopárná "dědkovská" adaptace. Příběh je lineární, ale velmi sympatický a občas se i ukáže malý odkaz na předlohu. V porovnání s jinými disneyovkami pak film i zakončuje dostatečně dramatické (a kvalitní) finále, které tím jen korunuje jeden z vůbec nejlepších filmů studia. _____ Mé titulky najdete Z D E(26.12.2008)

 • Derek
  ***

  prva spolupraca rona clementsa a johna muskera (ktori neskor spolu rezirovali pecky ako malu morsku vilu a alladina) s vynikajucou disneyovskou animaciou a pribehom inspirovanym sherlockom holmesom... kratka stopaz, vynikajuci zaporak ratigan (dabovany vincentom priceom!) ale i nevyvazene tempo a slabe pesnicky (so skladatelom menkenom t.j. masinou na oskary, zacali spolupracovat az neskor) z mysieho detektiva robia prijemnu rozpravku, ale urcite nie klasiku medzi disneyovkami...(15.12.2012)

 • T2
  ***

  Rozpočet $14miliónovTržby USA $38,625,550Tržby Celosvetovo $39,200,000║ Myší Sherlock Holmes, x-tá verzia tohto detektíva. Príbeh klasika premietnutý do sveta myší, animácia občas milo prekvapí, celkový dojem mi aj tak príde len ako priemer. /60%/(7.6.2009)

 • Oskar
  ***

  Viktoriánský Londýn se koupe v mlžném oparu, pohvizduje si melodie Henryho Manciniho a zatím nic netuší o temných spádech vypasené krysy s hlasem Vincenta Price, která ho touží ovládat. Britské impérium je v ohrožení a vypadá to na pěknou prácičku pro myšáka Basila z Baker Street... Což o to, zní to dobře a knížka dvojice Eve Titus a Paul Galdone, kterou film adaptuje, je asi pěkná. Ale to je většina knížek, které Disneyho studio přetvořilo do svých k nerozeznání podobných filmů. Tu a tam utroušený "dospělý" vtip tone ve vlnobití samoúčelných grimas a konstantní veselost převažuje nad humorem. Samotní Holmes a Watson (zde Basil a Dawson) nebo profesor Moriarty (Ratigan) jsou pouhé recykláty běžně užívaných stereotypů jak těchto postav, tak extatických disneyovských postaviček, bez posunu do nového kontextu. Asi jsem očekával příliš, když jsem se těšil na nějaké osobité pojetí, transpozici doyleovských detektivek do kreslené grotesky. Překvapivě zcela nepřítomný je humor vyplývající z toho, že hrdinové jsou titěrná zviřátka, která prožívají velká dramata, o kterých lidský svět netuší. Pokud se film odehrává v paralelním Londýně s vlastní myší královnou, kde nejsou žádní lidé, pak nechápu, proč mají všechny budovy a ulice běžné, pro myši a ostatní zvířenu předimenzované rozměry. A podle jakého klíče bylo stanoveno, kterým zvířatům a rekvizitám bude ponechána jejich velikost a které budou naopak přizpůsobeny velikosti postav. Ba ne, film, v němž se objevuje psí vodítko nebo past na myši, se zaručeně odehrává v lidském světě. Je proto hrozná škoda, že film úplně rezignoval na nápady, jak alternativně toto zvířecí podsvětí využívá lidské předměty a pomáhá si jimi ve svém směšném pinožení (viz Spláchnutej nebo Velká sýrová loupež). Film ale překvapivě slušně funguje jako detektivka a finále s Big Benem je výrazně působivější než předcházející děj. Nechtěl bych ho shazovat. Kdyby mi bylo 5, možná bych dal o hvězdičku víc. O dvě určitě ne. 60%(12.8.2010)