Mladík Daniel je outsider, jak má být. Oficiálně nevydělává žádné peníze, neplatí pokuty ani dluhy. I benzin do svého starého fiata 600 si kupuje po půllitrech. Je však celkem spokojený. Občas nasprejuje na zakázku pro zamilovaného vrstevníka graffiti se jménem jeho vyvolené a to mu stačí k živobytí. Dokud spolu s dalším podivínským přítelem, zvaným Dědek, nepozná nekonformní dívku Franc, prodavačku v pekařství. Vše se začne měnit a přibydou nečekané existenční potíže. K osudům vlastně stále ještě nedospělých lidí se připojuje i souběžný příběh dobře situovaného, leč k smrti znuděného soudce. Islandský režisér Dagur Kári na sebe upozornil debutem Albín jménem Nói, jehož protagonistou byl dospívající a "poněkud netypický" mladík. Reálie městečka na břehu islandského fjordu nahrazuje v novém Káriho snímku dánské hlavní město. Ale nový příběh nemá zdaleka tak dramatický oblouk. Vyprávění ozvláštňuje je zejména použití černobílého materiálu. (MFF Karlovy Vary) (oficiální text distributora)

Renfield

Vcelku tradiční námět Dagur Kári zpracoval jak jinak než netradičně. První co zaujme je jistě černobílé provedení, to samozřejmě není bez významu, nemá za cíl pouze ozvláštnit film. V závěru totiž přichází moment, ve kterém se na jeden krátký záběr barvy objeví. Ten moment je pro celkové vyznění filmu velmi důležitý (vlastně mi to lehce připomnělo Evropu, i když tam je barevných záběrů podstatně více), právě v něm totiž přichází u hlavního hrdiny obrat, či prohra se systémem? Věc názoru. Hlavní komediální část filmu je tou silnější, v ní je důležitá postava věčného rozhodčího Dědka, ten totiž už jen svou přezdívkou a životním stylem opravdu baví. Blíže ke konci dění přidává na vážnosti a snad díky linii soudce, přeci jen trochu slábne. Větší prostor pro soudce mi přišel trošku nedotažený, i když pokud jsem měl z filmu cítit nudu, kterou denně prožíval on, tak se to podařilo. Vážně, ani bych se nedivil, kdyby to byl Káriho záměr. V závěru se děj opět vrací k hlavnímu hrdinovi a já se tím vracím na začátek komentáře... tedy, závěr opět silný, i díky té krátké barvě v něm. 75% ()

Pawlisman

Pěkné, alternativní, umělecké a trochu toho vtipu a komedie. Věřil jsem tomu. Divák se nenudí, nalepují se další postavy a vše si jakoby tak hezky hraje a diváka překvapuje. Toto můžu. 8/10 ()

Kervorkian

Môžete mať takmer všetko, a budete sa hľadať. Môžete mať takmer nič, a budete sa tiež hľadať. Cieľom hľadania je ale vaša cesta. Čím skôr si to uvedomíte, tým lepšie si môžete vychutnať život. Všetko to proste plynie. Veci do seba zapadajú a retrospektíve to dáva dokonca aj zmysel. Čiernobiely svet a zrazu jeden farebný okamih. A o tom to je. Uvedomenie. // Najbližšie, keď budem v kaviarni s dievčaťom a vonku sa bude prechádzať slon, a mne to nebude divné, budem vedieť, že je tá pravá. A tá 5* za to, že som počas poslednej scény chytil gitaru a zložil pieseň. ()

fonkiaz

Film o štěstí, neštěstí, lásce a zklamání...takových už bylo hodně, ale přesto na mě tento působí jinak, nemám pocit, že už jsem to vše viděl tisíckrát. Čím to je? Snad tím, že je černobíly? Těch ale je obzvláště v poslední době spousta. Tak snad přesvědčivými hereckými výkony? To by ještě taky nebylo nic zvláštního. Možná tím, že neuvěřitelě lehce přechází mezi nezávaznou a nápaditou komedií a mezi filmem až místy symbolickým. Nevím, ale důležité je, že to, dle mého názoru, všechno dohromady funguje. ()

Alex

Musel jsem si to chvilku nechat projít hlavou... Prvotní dojem úžasný ! Trochu mi vadil ten soudce - jeho postava tam určitý smysl měla, ale sám nevím, jestli mu bylo věnováno málo prostoru na jasné vyznění smyslu nebo ho tam bylo zbytečně moc na úkor hlavní linie příběhu. Námět není zrovna originální, ale je tam spousta hezkých originálních nápadů. Určitě je to film, na který jen tak nezapomenu. ()

Biopler

Príjemná nezávislá sonda do života istého outsidera, ktorému vyhovuje ako žije. Občas pobaví aj istý rozhodca Dědek :) Ako protiklad k životu, ktorý baví človeka, tu konkrétne outsidera, je daný život sudcu, ktorý ma zdanlivo všetko, no nebaví ho žiť. Aj tak mi akosi ušla dejová linka prečo sa tam objavil. Režisér chcel vyjadriť svoje pocity, no do celku to neuchopil a čiernobielou si veru nepomohol, ba miestami nudil a uspával. ()

PATJA

Slabina filmu přichází v momentě, kdy se na scénu dostaví soudce (Morten Suurballe). Tedy ne hned, po chvíli. Soudci totiž rupne v kebuli a bez zjevné motivace dalo by se říci rezignuje na svůj současný „konzumní“ či tradiční způsob života. Většina motivů točících se kolem soudce je pak plná rozjímání, přemítání a popravdě řečeno ničeho. Prázdnota a nuda gigantických rozměrů, která vás opravdu nemile překvapí v poslední třetině filmu, sráží celý projekt na lopatky. Kdyby šlo o pět minut vprostřed filmu, bral bych to, ale když má člověk chuť z kina odejít a když tak neučiní, tak toho následně litovat – to už je silné kafe. Více textu na FILMKABI.NET ()

bono22vox

Skládanka plná zajímavých částí, které se ale nespojí v uspokojivý celek. Jednotlivé dějové střípky jsou sice většinou nápadité, ale žádný ucelený příběh z nich bohužel nevykrystalizuje. V závěru jako by už režisér vůbec nevěděl kudy kam a svému filmu dodal pohříchu banální rozuzlení. A tak snímek, který začíná jako svěží a vtipná podívaná, nakonec zanechá jen mdlou chuť okoukaného klišé... ()

fantomas19

** nádejny rozbeh * humor * Dánsko-islandská komediálna dráma z roku 2005, ktorú režíroval Dagur Kári, je príbehom mladého životného stroskotanca. Daniel (Jakob Cedergren) je sprejer bez práce, bez peňazí a s neustálymi problémami v pätách. Jeho priateľ "Dedo" - Morfar (Nicolas Bro) je svojrázna osobnosť pracujúca na projekte v zdravotníctve, ale bytostne inklinujúca k povolaniu futbalového rozhodcu. Obom zmení život mladá pekárka Franc (Tilly Scott Pedersen). Zodpovednosť za svoj život a zákony skôr či neskôr Daniela dostihnú a naopak, Morfar je v neustálom tlaku konfrontovať svoje "životné" zásady a riešiť svoje "taktiky" so ženami. Čiernobiela sonda do životov mladej ľahostajnej generácie má slušný začiatok, s dostatočnou dávkou humoru a irónie, ale postupne sa film dostáva do slepých koľají hľadania (a asi skôr strácania) identity a zmyslu života, a to nielen sledovanej hlavnej trojice, ale aj ďalších osudov (najmä depresívne pôsobiaca "rebélia" voči rodine a povinnostiam sudcu) a vedie film do rozpačitého konca. ()

LogLady

Vzhledem k tomu, že jsem tenhle film viděla před několika málo lety a nemůžu si vzpomenout ani na jednu scénu, ani na jednu postavu, natožpak na zápletku, nemůžu než udělit jednu hvězdičku (protože jediné, co si pamatuju, je, že "odpad!" to přece jen nebyl). ()

Accuphose

Ne, není to lehkej film a on to vlastně není tak úplně film, jako spíš taková tlačenka s velmi zajímavou strukturou. Ale v kategorii divnofilm je to podívaná velmi působivá, zanechal ve mně spoustu dojmů a režisérsky je skvěle zvládnutý... ()