Piknik

Jan Klusák

Miroslav Hájek

Scénografie:

Karel Lier

Velice mě udivuje zdejší nízké hodnocení, protože 70% u mě film překonává naprosto hravě. Na výkon Jiřího Hálka nezapomenu do smrti. Psychologie tohoto v podstatě divadelního kousku je naprosto brutální a odkrývání jednotlivých povah všech přítomných "hrdinů" opravdu mnohdy způsobuje kopřivku a místy až znechucení. Já dávám 80%.(7.4.2010)

Filmové zpracování divadelní hry L. Smočka, jež ukazuje psychologické pochody a charakterové změny u opuštěných vojáků v džungli někde ve jihovýchodní Asii. Celý snímek se odehrává na jakémsi palouku obklopeným džunglí a herci tak dostali maximální prostor a příležitost zaujmout svými hereckými výkony. V rolích vojáků se představil M. Sandhaus, jako četař, velící onomu vojenskému útvaru, bohužel opustivší scénu velmi brzy, dále tajemný provokatér M. Macháček, psychicky labilní J. Hálek, agresivní J. Somr a nejméně výrazný P. Landovský. Kouzlo snímku spatřuji jednoznačně v postupném odhalování skutečného charakteru jednotlivých postav, dialogy však hodnotím pouze jako průměrné. Osobně pociťuji jisté zklamání, neboť jsem byl nejvíce natěšen na pardubického herce M. Sandhause, ten však dostal minimální prostor, jeho nepřítomnost však vyjadřovala významný psychologický prvek pro ostatní vojáky. Díky netradičnímu zpracování a kvalitním hereckým výkonům všech hereckých osobností se nakonec přikláním ke čtyřem hvězdám.(1.12.2013)

Celou dobu jsem tomu nemohl uvěřit: Československý film o amerických vojácích?!? Skutečně ano. Navíc Pavel Landovský, Josef Somr a Miroslav Macháček jsou výborní "američani". :-) Jde o to, že četař odchází na obhlídku, předává velení Pavlu Landovskému a poté navždy zmizí. Zbylá čtyřka to samozřejmě začne časem psychicky poněkud nezvládat... Pokud už nic jiného, tak jsou zde pěkné záběry pralesa i zajímavé detaily, ale celkově vzato, já jsem se rozhodně nenudil.(11.6.2006)

Čekání je pro člověka, a zvláš´t pro vojáka, to nejhorší utrpení. Charaktery se mění, chování bortí a šílenství narůstá. Strach ze samoty i ze smrti ovlivňuje reakce kdysi normálních vojáků a oni stále hlouběji propadají až na dno. Morálka je pryč, hodnosti už nic neznamenají a vůdcem se stane ten, který bude nejvíce kousat. Každý z nich reaguje svým ojedinělým způsobem. Svět se zastaví a těch několik posledních hodin vojáci sní, radují se, bojují a intrikují. Je to velmi zajímavý pohled na rozklad myšlení člověka.(29.9.2012)

Tak tohle je nádherný herecký koncert pánů Landovského, Macháčka, Sandhause, Hálka a Somra. Žádný z nich nijak nevyčnívá a nepřehrává a každý z nich přesně dokresluje charaktery postav, které hrají, to je absolutní mazec! A ty úžasný dialogy! Uši jsem měl napnutý, jak antény! No a k tomu perfektní kamera mistra Stanislava Miloty, která dodala snímku pořádný koule! Výborný jsou záběry pijavic, pavouků, masožravých rostlin a podobné havěti. Skvělá hudba Jana Klusáka je pouze na začátku filmu, což je možná na škodu, ale film zase o to více působí realističtěji. Je to zapadlý snímek, který by si rozhodně zasloužil oprášit kabátec!(4.7.2011)

• - Film se odehrává v tropech, ale Rozden (Jiří Hálek) má na prstu mandelinku bramborovou. Brambory se v současnosti pěstují sice skoro po celém světě ovšem s výjimkou tropů. (troufalka)

• - Pavel Landovský při natáčení souběžně natáčel také film Jiřího Krejčíka Svatba jako řemen. Protože se však piknik natáčel na Slovensku, Krejčík přesunul jeho scény na noc a Landovský několik nocí po sobě létal ze Slovenska do Čech, kde většinu noci natáčel. Toto pracovní nasazení trvalo tři dny, po kterých se musela udát změna, neboť Landovský byl na pokraji sil. (Weissik)