Piknik

Historický / Válečný / Drama / Psychologický
Československo, 1967, 69 min

Tichomořský ostrov – rok 1945. Pětice amerických vojáků byla vyslána na průzkum do japonského týlu. Obklopeni nevyzpytatelnou džunglí a strašlivým horkem se již přes dva týdny pohybují v neznámém prostoru s cílem nalézt nepřítele. Velitel Grackmiller (M. Sandhaus) se vzhledem k únavě zbytku čety sám ujímá průzkumu oblasti před nimi a vojáci Smile (M. Macháček), Burda (P. Landovský), Tall (J. Somr) a Rozden (J. Hálek) na něj mají čekat a držet pozici. Vedro k zalknutí, vyčerpání a nervozita se záhy začnou projevovat na jejich zdravé psychice a morálce. Jeden druhému se nebojí cokoliv říct do očí, bdělost a opatrnost jsou zcela pryč a namísto toho se projeví paranoia a podezíravost. Z džungle se po čase začnou ozývat podivné zvuky, které jde prověřit Smile a vrátí se bledý jako smrt… Svůj režijní nízkorozpočtový debut natočil v roce 1967 ve spolupráci se zkušeným režisérem Vladimírem Sísem dramatik Ladislav Smoček – ten tímto převedl na plátno svou komorní divadelní hru. Kromě bratislavského Žitného ostrova se také natáčelo i v Kambodži a vedle mimořádné sugestivní kamery Stanislava Miloty stojí za zmínku také v českém filmu ojedinělé zpracování tématu o amerických vojácích za druhé světové války v Tichomoří, co byli navíc ztvárněni předními českými herci. (Česká televize)

gudaulin

Piknik je po právu zapomenutý dobový úlet, na kterém s odstupem času fungují jedině herecké výkony zúčastněných, především pak Macháčka s jeho nejednoznačně pojatým provokatérem a tvrďák Josefa Somra. Výrazný je na malé ploše i málo obsazovaný Milan Sandhaus. Vladimír Sís byl podprůměrný režisér a nedokáže v celém filmu vykřesat ani zdání atmosféry a autenticity. Vojáci svých chováním nepůsobí jako průzkumná mise elitních profesionálů v extrémních podmínkách, ale jako parta záložáků na cvičení. Dialogy zní místy nepřirozeně, prostě je poznat, že je psal někdo, kdo má jen mizivou představu o bojích v jižním Pacifiku. I ty dvě hvězdičky jsou královskou odměnou za to, co film může dnešnímu divákovi poskytnout. Celkový dojem: 30 %. ()

Big Bear

Jsem milovníkem válečných filmů, z Pacifiku obzvláště a tak mně potěšila tato česká kapka v moři válečných filmů z bojů proti Japoncům. Počin je to svým způsobem nevídaný, srovnatelný snad jen s krapet starším a už tendečně zabarveným Černým praporem (1958), který se ale zaměřuje na poválečný revoluční vývoj v Asii. Herecké obsazení bylo vskutku skvostné a herecký koncert předváděl opravdu každý z pánů herců. Nejvíce zářil pan macháček a Somr! To si zaslouží vysoké hodnocení, stejně tak zpracování džungle kdesi v Tichomoří. Film vychází z divadelní předlohy a bylo to sakra znát. Ale tentokráte to byl i kámen úrazu. Divadlo, to je hraní. Mluvení, gesta, pohyby, někdy i křik... Jenže nic z toho si předsunutá jednotka průzkumníků amerických mariňáků (navíc evidentně nešlo o žádné zelenáče, ale džunglí a boji s Japíky zocelené veterány) prostě nemohla dovolit... Sorry jako, ale dojít tak daleko od vlastních pozic až k místům, kde se dají Japíci předpokládat, utábořit se na otevřeném prostranství! Udělat si tam táborák ! hulákat, chlastat, dělat kopici a vůbec dělat všeliký bordel (ono už stačilo jako prohřešek to v noci zapálené cígo), to by prostě zkušený Bill či Joe neudělali, pokud by se chtěli vrátit zpátky někam do toho Texasu ke své Marry... Docela jsem měl strach, že než ta tlupa mastňáků přivolá Japonce, že se tam povraždí navzájem, nebo přivolaj medvědy co jim seberou tranzistoráky a za ty si koupí maliny, med a slané buráky !... Takže drama ano, psychologické možná také, ale s válečným filmem to mělo společného pramálo. Pro mně osobně celkem zklamání. Takže já pálím cigárem jen 3 pijavky. * * * ()

fragre

To je ale bizarnost. Možná, že na divadle to fungovalo, ale tady je to místy sranda a většinou otrava či nuda. Překombinované, nepřesvědčivé, takové rádoby existencionální. I herci, jak mi připadá, přehrávají. Ostatně, na průzkumnou hlídku jsou pánové (s výjimkou P. Landovského) již trochu staří. Spíše to vypadá na cvičení lidových milicí, či veteránské setkání. Film je spíše ukázkou toho, jak hrůzné jsou konce z uzdy puštěné intelektuálštiny. ()

topi

Tak tohle je nádherný herecký koncert pánů Landovského, Macháčka, Sandhause, Hálka a Somra. Žádný z nich nijak nevyčnívá a nepřehrává a každý z nich přesně dokresluje charaktery postav, které hrají, to je absolutní mazec! A ty úžasný dialogy! Uši jsem měl napnutý, jak antény! No a k tomu perfektní kamera mistra Stanislava Miloty, která dodala snímku pořádný koule! Výborný jsou záběry pijavic, pavouků, masožravých rostlin a podobné havěti. Skvělá hudba Jana Klusáka je pouze na začátku filmu, což je možná na škodu, ale film zase o to více působí realističtěji. Je to zapadlý snímek, který by si rozhodně zasloužil oprášit kabátec! ()

MrPierc

Čekání je pro člověka, a zvláš´t pro vojáka, to nejhorší utrpení. Charaktery se mění, chování bortí a šílenství narůstá. Strach ze samoty i ze smrti ovlivňuje reakce kdysi normálních vojáků a oni stále hlouběji propadají až na dno. Morálka je pryč, hodnosti už nic neznamenají a vůdcem se stane ten, který bude nejvíce kousat. Každý z nich reaguje svým ojedinělým způsobem. Svět se zastaví a těch několik posledních hodin vojáci sní, radují se, bojují a intrikují. Je to velmi zajímavý pohled na rozklad myšlení člověka. ()

zette

Pridam se k tem, kteri netusi, proc byl tento film natoceny? Vazne nechapu souvislosti... Dejove slabe, atmosfera valky velmi nevyrazna. Herecke vykony slusne, ale Jiri Halek mi tam nepasoval... Zvlastni film, ktery uz vyhledavat nebudu. ()

Master19

Celou dobu jsem tomu nemohl uvěřit: Československý film o amerických vojácích?!? Skutečně ano. Navíc Pavel Landovský, Josef Somr a Miroslav Macháček jsou výborní "američani". :-) Jde o to, že četař odchází na obhlídku, předává velení Pavlu Landovskému a poté navždy zmizí. Zbylá čtyřka to samozřejmě začne časem psychicky poněkud nezvládat... Pokud už nic jiného, tak jsou zde pěkné záběry pralesa i zajímavé detaily, ale celkově vzato, já jsem se rozhodně nenudil. ()

sator

Neuvěřitelné dialogy, nedá se jim uvěřit :) Nízkorozpočtový projekt byl neplánovaně prodražen, když rozvodněný Dunaj zcela zničil dekoraci džungle v exteriérech Žitného ostrova, proto musel být film dokončen v reálných exteriérech Kambodže. ()

brooklyn73

Fantasticky koncert peti hercu. Kamera pouziva vetsinu filmu pohled z dola, velice pusobive.Docela rad bych videl tento snimek v barve.Neuveritelne dialogy. ()

Brtniik

To se mi snad jenom zdá! Američtí průzkumníci jako z prospektu... Takto nějak si představuji ideologickou diverzi v praxi. ___ fragre, lépe bych to nenapsal! ()

Rodin

Velice mě udivuje zdejší nízké hodnocení, protože 70% u mě film překonává naprosto hravě. Na výkon Jiřího Hálka nezapomenu do smrti. Psychologie tohoto v podstatě divadelního kousku je naprosto brutální a odkrývání jednotlivých povah všech přítomných "hrdinů" opravdu mnohdy způsobuje kopřivku a místy až znechucení. Já dávám 80%. ()

Schlierkamp

Filmové zpracování divadelní hry L. Smočka, jež ukazuje psychologické pochody a charakterové změny u opuštěných vojáků v džungli někde ve jihovýchodní Asii. Celý snímek se odehrává na jakémsi palouku obklopeným džunglí a herci tak dostali maximální prostor a příležitost zaujmout svými hereckými výkony. V rolích vojáků se představil M. Sandhaus, jako četař, velící onomu vojenskému útvaru, bohužel opustivší scénu velmi brzy, dále tajemný provokatér M. Macháček, psychicky labilní J. Hálek, agresivní J. Somr a nejméně výrazný P. Landovský. Kouzlo snímku spatřuji jednoznačně v postupném odhalování skutečného charakteru jednotlivých postav, dialogy však hodnotím pouze jako průměrné. Osobně pociťuji jisté zklamání, neboť jsem byl nejvíce natěšen na pardubického herce M. Sandhause, ten však dostal minimální prostor, jeho nepřítomnost však vyjadřovala významný psychologický prvek pro ostatní vojáky. Díky netradičnímu zpracování a kvalitním hereckým výkonům všech hereckých osobností se nakonec přikláním ke čtyřem hvězdám. ()

Inozuka odpad!

Holy shit ... takhle jsem si nepředstavoval válku v Tichomoří snad ani v páté třídě základní školy a hutnou existenciální atmosféru ani v největším drogovém rauši. Totálně mimózní dialogy, hrající si na psychologické drama, které šustí papírem pseudointelektuálních hlodů a lichých představ o lidské přirozenosti i mluvě. Herci přehrávají až hrůza (a jsou to všichni mí oblíbenci!), snaha o obrazové alegorie s přírodou trapné jako žížala v mraveništi a lokace prales připomíná asi tak jako křoví za naším barákem. Jako bonus odporná podprahová propaganda ... tohle by se v Rudé armádě osvoboditelce nestalo! ()

ostravak30

Přidám se k těm, kteří tvrdí, že na divadle by to mohlo vypadat dobře. Ovšem film je spíš nepovedenou groteskou. Ano, nezažil jsem válku a nebyl na vojně, ale myslím, že jsem na toto téma shlédl dost filmů a dokumentů, abych mohl říct, že když velitel řekne, že jsou kolem Japonci, aby byli zticha, tak by to asi měli dodržet a nepovykovat tam jako skupina puberťáků po dávce extáze. Že na ně padne deka a začnou se rvát a podezřívat mezi sebou, to by se dalo pochopit. Extrémní situace nabízí extrémní řešení a způsobuje extrémní vypětí. Připomíná mi to film Podezření, ve kterém shodou okolností také hrál Pavel Landovský. První půlku je scénář příšerný a zavání to nudou. Pak se konečně začne něco dít, aby všichni čtyři skončili tak, jak si celou dobu koledovali. Nějak mi ten piknik nechutnal. ()

honza.g

Divný film. Zjevně televizní adaptace divadelního představení, ale prokládána psychedelickými záběry ze života drobných živočichů, zejména hmyzu, případně na chlupatou kůži herců. S válečnou realitou to mělo málo společného, pro vytvoření prostředí ponorkové nemoci se dalo použít cokoli jiného, třeba vědecká výprava. Autor prostě potřeboval nějaké kulisy k rozehrání střetu mezi různými povahami. V době vzniku dost oblíbené téma, které mnozí využili lépe (https://www.csfd.cz/film/234810-pasians/ , a hlavně Vyloženě rodinná historie. I Podezření mi přišlo věrohodnější). Ale i když odhlédnu od odbytého pozadí (nejde ani tak o přírodu, ale o vybavení průzkumníků - údajně 16. den na pochodu, stále silní, nehladoví, jeden má v čutoře alkohol a ostatní o tom neví atd.), tak ani dialog není nijak přesvědčivý. Spousta vět je evidentně sofistikovanou provokací. 4 filosofové na výpravě odhalují své násilnické jádro? A jen kvůli vedru a pocitu ohrožení? 55% , ale jen kvůli hereckým výkonům. Aspoň to nebylo dlouhé. ()

pafka

Takova sonda do skupiny vojaku, kde valecny stres dela s lidmi sve. Podezirani se strida s nevrazivosti, radosti z chlapeckych hratek. ktere trosku nechaji zapomenout vojaky, kde vlastne jsou, ponorkovou nemoci, radosti ze znamych pisni a steskem po domove. Skveli herci. ()

brasek

Nudné, bez atmosféry... dialógy naozaj zabíjajú snímok až to sparno džungle sa prenáša do obyvačky diváka. ()