Reklama

Reklama

Fantomas I: Ve stínu gilotiny

(festivalový název)
  • Francie Fantômas - À l'ombre de la guillotine (více)

Obsahy(1)

Celkem pět filmů natočil Louis Feuillade o králi zločinu Fantomasovi. Předlohou mu byly šestákové romány Pierra Souvestra a Marcela Allaina, kterých od roku 1911 vyšla celá řada. V prvním příběhu (Ve stínu gilotiny) je pátráním po záhadně zmizelém lordu Belthamovi pověřen inspektor Juve. Nejprve najde mrtvolu a pak ve spolupráci s novinářem a přítelem Fandorem dopadne vraha. Dočká se Fantomas spravedlivého trestu? (wero1000)

(více)

Recenze (15)

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Fantômas, verze 1913-1914, je báječná krimi s tradičním maskovaným hrdinou. V Americe zakrátko poznali Zorra, v Německu Mabuseho, ale už před 1. světovou válkou se město nad Seinou mohlo ponořit do intrik svého maskového jedince oscilujícího na straně dobra a zla. Inspektor Juve a novinář Fandor jsou také na svých místech, takže proč se nenechat provést jejich vyšetřováním až ke šťastnému pátému dílu. ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Několik klasických dílů ze série romanů o Fantomasovi jsem četl a byl jsem uchvácen. Ačkoliv je to opravdu brak jako vyšitý, nechybí mu orvotřídní budování napětí, humoru a hororových prvků, Fantomas jako skutečně ďábelský padouch a Juve jako velmi schopný a nápaditý policajt. A celé to mám nějak mnohem radši, než Funésovskou sérii, kterou miluju nade vše. První Fantomas ze série z let 1913 - 1914 je věrnou adaptací románu, ze které si ale samozřejmě nechal jen to nejdůležitější, protože věřte nevěřte, ony ty knihy jsou poměrně rozsáhlé. A i do filmu se přeneslo vše, co jsem vyjmenoval výše. Je k neuvěření, jak moc dokáže více než sto let starý film nadchnout a zaujmout zajímavou zápletkou a výborným hereckým obsazením v čele s ultracharismatickým Reném Navarre. Výborně to odsýpá, je to vážně prvotřídně napínavé a nechybí ani špetka humoru. Navíc do toho hraje naprosto fenomenální hudba, která naprosto úžasně podtrhává celkovou atmosféru, hlavně teda v úvodu a na konci (viděl jsem verzi od Gaumontu z roku 1998, takže nevím, jaké tam jsou rozdíly). A na závěr samozřejmě nechybí luxusní cliffhanger jako prase, i když nutno dodat, že tady to dopadlo o poznání šťastněji. Vynikající záležitost a nejspíš i povinnost. 95%. ()

Reklama

Campbell 

všechny recenze uživatele

První filmovaný Fantomas ze série co vím tak 5 dílů. Tenhle dopadl nejlépe ale abych byl upřímný tak mě ani jeden díl vyloženě nezvedl ze židle. Je to sice příjemně strávená hodinka ale i tak mi přišlo že se tvůrci snaží do filmu vecpat věci které se moc nehodí. Nicméně jako kus historie je to více než slušné. ()

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Výborný úvod do původní pentalogie filmů o Fantomasovi. No a my všichni co jsme odrostlí na spíše komediálním pojetí ze šedesátých let, patrně čumíme z otevřenou hubou jak je to rozdílné a abych byl férový, tak musím dodat i o třídu lepší. Zatím co v novější verzi je Fantomas stylizován do role šarmantního sympatického padoucha, tak tady je to nekompromisní vrah a bezcharakterní zločinec. Vyvrcholení tohohle prvního dílu mě celkem dostalo i když jsem zhruba v polovině tu finální pointu vytušil, tak i přesto mě rozsekalo jak se tu Fantomas umně vyhnul gilotině a místo něj málem popravili nevinného, nebýt postřehu komisaře Juva i ten je svým pojetím na hony vzdálen tomu jak ho stvárnil Funes. Tady to není žádný cholerický packal, ale schopný vyšetřovatel. K úplné dokonalosti ještě trochu chybí, ale i tak se jedná o vynikající start do celé série.90% ()

pursulus 

všechny recenze uživatele

Fantomas nekomediální.¬         Poznámka: Toto opoznámkování i mé (zprůměrované) hodnocení je za celou řadu Allainova-Feuilladeho "Fantomase". Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".¬                 Uživatelé filmmovier a Wacoslav1 ve svých opoznámkováních nešetří chválou na v jejich očích umné a napínavé filmové vyvedení Allainova Fantomase L. Feuilladem, schopným a ve své době známým režisérem. Já chválou spíše šetřím, dávám přednost rozmyslnému posouzení, při kterém za často musím chtě nechtě odsunouti své city stranou.¬                 Ne jinak tomu je u řady Feuilladova Fantomase. Dal sérii do vínku opravdu dosti "umu a napínavosti", — ale přes hranice svých tehdejších možností se nedostal, němý film a použité dramatické postupy nemohou konkurovati snímkům pozdější, ozvučené aery. Nad to, vzpomenu-li 'Upíra Nosferatu' v režii také Francouze F. Murnaua z r. 1922, neubráním se dojmu, že Murnaův převod Stokerova románu je po dramaturgické stránce vystaven poznatelně lépe, takže Feuilladův Fantomas se mezi špičkovou dobovou tvorbu filmovou řaditi nebude. Při vší úctě k výkonnému profesionálu Feuilledovi.¬                 To, co obdivuje uživ. Wacoslav1, totiž že starší podoba Fantomase je prosta komediálního pojetí Fantomase z 60. roků min. stor. francouzského režiséra A. Hunebelleho, a tudíž že lépe vystupuje bezcharakternost padouchova, je, myslím, připomínka nemístná: brak se totiž dá vyjádřiti dobře právě posunem do karikatury nebo komediálnosti; vyzdvihnouti brakovost Allainova Fantomase se jím použitými prostředky Feuilledovi nepodařilo (a ani to myslím nebylo jeho záměrem, což však je spíše na úkor jeho podání).¬                 Celou pětidílnou řadu Feuilledova "Fantomase" více méně nekolísavé kvality hodnotím za 3 * s přihlédnutím k tehdejšímu rozvinu filmového umění; bez tohoto přihlédnutí bych musel jíti o něco níže. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (2)

  • Kvůli detailnímu zobrazení procesu vylupování pokladen, rozřezávání okenních tabulí nebo odšroubování čepů jedoucího vlaku byl film zakázán policejním prefektem z důvodu adorace zločinu a navádění publika. [zdroj: FNŘ 2010] (hippyman)
  • První natočený film o Fantomasovi. (M.B)

Související novinky

47. Letní filmová škola Uherské Hradiště

47. Letní filmová škola Uherské Hradiště

07.07.2021

Od pátku 6. 8. až do čtvrtečního odpoledne 12. 8. 2021 nabídne Filmovka cestu historickým, současným a česko/slovenským filmem. Do srdce Slovácka opět zamíří hvězdy stříbrného plátna, s nimi dojde na… (více)

Reklama

Reklama