Reklama

Reklama

Fantomas I: Ve stínu gilotiny

(festivalový název)
  • Francie Fantômas - À l'ombre de la guillotine (více)

Obsahy(1)

Celkem pět filmů natočil Louis Feuillade o králi zločinu Fantomasovi. Předlohou mu byly šestákové romány Pierra Souvestra a Marcela Allaina, kterých od roku 1911 vyšla celá řada. V prvním příběhu (Ve stínu gilotiny) je pátráním po záhadně zmizelém lordu Belthamovi pověřen inspektor Juve. Nejprve najde mrtvolu a pak ve spolupráci s novinářem a přítelem Fandorem dopadne vraha. Dočká se Fantomas spravedlivého trestu? (wero1000)

(více)

Recenze (15)

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Výborný úvod do původní pentalogie filmů o Fantomasovi. No a my všichni co jsme odrostlí na spíše komediálním pojetí ze šedesátých let, patrně čumíme z otevřenou hubou jak je to rozdílné a abych byl férový, tak musím dodat i o třídu lepší. Zatím co v novější verzi je Fantomas stylizován do role šarmantního sympatického padoucha, tak tady je to nekompromisní vrah a bezcharakterní zločinec. Vyvrcholení tohohle prvního dílu mě celkem dostalo i když jsem zhruba v polovině tu finální pointu vytušil, tak i přesto mě rozsekalo jak se tu Fantomas umně vyhnul gilotině a místo něj málem popravili nevinného, nebýt postřehu komisaře Juva i ten je svým pojetím na hony vzdálen tomu jak ho stvárnil Funes. Tady to není žádný cholerický packal, ale schopný vyšetřovatel. K úplné dokonalosti ještě trochu chybí, ale i tak se jedná o vynikající start do celé série.90% ()

Flego 

všechny recenze uživatele

Prvý z piatich pokračovaní mysterióznych príbehov o Fantomasovi. Nekorunovaný kráľ francúzskeho podsvetia je našim divákom známy skôr v odľahčenom žánri s Funésom a Maraisom v hlavných úlohách. Romány Pierra Souvestra a Marcela Allaina však nemajú s komédiou nič spoločné, skôr naopak. Takto to pochopiteľne pojal aj legendárny Louis Feuillade a natočil sériu na pokračovanie, ktorá ho nesmierne preslávila. Všetky filmy boli v roku 1998 zreštaurované Gaumontom a okorenené dobrým hudobným doprovodom Cataloque Sonimage. ()

Reklama

Campbell 

všechny recenze uživatele

První filmovaný Fantomas ze série co vím tak 5 dílů. Tenhle dopadl nejlépe ale abych byl upřímný tak mě ani jeden díl vyloženě nezvedl ze židle. Je to sice příjemně strávená hodinka ale i tak mi přišlo že se tvůrci snaží do filmu vecpat věci které se moc nehodí. Nicméně jako kus historie je to více než slušné. ()

Cimr 

všechny recenze uživatele

Fantomas v této první filmové verzi ještě nemá typickou modrou masku. I když tak úplně masek prostý není, má jich ovšem víc a střídá je - tu se objeví jako poslíček, tu jako aristokrat... A aby divák náhodou nebyl zmatený, raději všechny své inkarnace na samém začátku roztomile představí. Ano, "roztomilé" je zřejmě slovo, které by tuto stařičkou verzi příběhů o charakterním zločinci mohlo nejlépe popsat. Akční či napínavá tato kriminálka příliš není, tempo je naopak až legračně pomalé - když někdo jede výtahem, sledujeme jeho průjezd postupně všemi patry a podobně. Kuriozita je to tedy zajímavá, ale pro dnešního diváka příběh, ve kterém policie málem popraví divadelního herce namísto skutečného pachatele, už zřejmě není. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Fantômas, verze 1913-1914, je báječná krimi s tradičním maskovaným hrdinou. V Americe zakrátko poznali Zorra, v Německu Mabuseho, ale už před 1. světovou válkou se město nad Seinou mohlo ponořit do intrik svého maskového jedince oscilujícího na straně dobra a zla. Inspektor Juve a novinář Fandor jsou také na svých místech, takže proč se nenechat provést jejich vyšetřováním až ke šťastnému pátému dílu. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (2)

  • První natočený film o Fantomasovi. (M.B)
  • Kvůli detailnímu zobrazení procesu vylupování pokladen, rozřezávání okenních tabulí nebo odšroubování čepů jedoucího vlaku byl film zakázán policejním prefektem z důvodu adorace zločinu a navádění publika. [zdroj: FNŘ 2010] (hippyman)

Související novinky

47. Letní filmová škola Uherské Hradiště

47. Letní filmová škola Uherské Hradiště

07.07.2021

Od pátku 6. 8. až do čtvrtečního odpoledne 12. 8. 2021 nabídne Filmovka cestu historickým, současným a česko/slovenským filmem. Do srdce Slovácka opět zamíří hvězdy stříbrného plátna, s nimi dojde na… (více)

Reklama

Reklama