Proposition

• Austrálie The Proposition (více)

Film se odehrává v drsném a neúprosném prostředí australského vnitrozemí na konci 19. století. Proposition je ohromujícím příběhem oddanosti, odplaty a hledání spravedlnosti v zemi bez pravidel. Charlie Burns (Guy Pearce) je odpadlík, žijící se svými dvěma bratry mimo hranice zákona. Artur (Danny Huston) a Mikey (Richard Wilson) jsou hledaní pro znásilnění a vraždu. Když se kapitánu Stanleymu (Ray Winstone) podaří zatknout Charlieho a Mikeyho, udělá Charliemu složitý návrh - skoncovat s brutalitou, jež je obklopuje. Aby Charlie zachránil svého bratra před oprátkou, musí najít a zabít Arthura, svého psychopatického staršího bratra, o němž si Stanley myslí, že je hlavním viníkem násilí. Oba muži čelí nemožnému morálnímu dilematu, které vede k vražednému vyvrcholení. (oficiální text distributora)

papadoce

Vynikajúce. Klasický western so všetkou surovosťou a atmosférou, ktorá k nemu patrí, zasadený do drsného austrálskeho prostredia plného domorodcov. Ak ku tomu pripočítam neuveriteľnú hudbu, tak sa jedná o westernový skvost. Guy Pearce je jedným z nedocenených hercov, ktorého filmy sú ale poväčšine na viac ako slušnej úrovni práve vďaka nemu (Zem bez zákona, Útek z MS-1, atď.). Tentokrát svoje zohrali aj ostatný herci a v neposlednom rade vynikajúci režisér. Pre fanúšika westernov by to mala byť povinná jazda, ktorá musí končiť minimálne štvorkou. Minimálne. ()

Shitonit

Super se na to čumí, strhující film, kterej mě asi v půlce z nějakýho nepochopitelnýho důvodu totálně přestal bavit, a druhý den už vím totální hovno, o čem to vlastně bylo. ()

wege

Celé mi to přišlo takové zmatené, v tom ději byla spousta okamžiků a scén, které by tam jako by nepatřily a působily jen na efekt. Herecké výkony asi fajn, ale nejvíce stejně uchvátí krajina Austrálie, tam žít mimo civilizaci teď, nejenom v 19. století, nebude asi žádná procházka růžovým sadem. ()

stephano

Hodně neobvyklé hodně asi australské ale hlavne drsné. Je to trochu ten typ natahovacího filmu s dlouhymi zabery na nic, ale zde to tak nejak funguje. Ani sem neveděl ze Nick cave umí psát, no ono to zas tak scénář vlastně nemá spis to vypada jako povídka natáhla na film. ()

Tico

Dlouho jsem se rozhodovala, jestli mám dát 80 nebo 100%. 80 jsem nakonec dala kvůli začátku filmu, kde je místy poněkud slabý scénář. Také hudba zpočátku nic moc. Hodně mě upoutala až druhá polovina filmu. Když přehlédnu dva závěrečné čisté průstřeli, konec byl skvělý. ()

PeterJon

Pekná úvodná melódia, herci skvelí, rovnako aj westernová atmosféra vydarená, no hrozne nezáživné, hrubé a kruté. Snímka je depresívna ako Nick Cave samotný. Musel som sa premáhať, aby som to dopozeral. ()

pekas

Jak už tu někdo poznamenal, písek a špína sálaly z obrazovky na sto honů. Ale stejně mě to za srdce nechytilo, tři jsou maximum, co jsem ochoten dát. ()

pepino

I přes všechnu tu dekadentní špínu, která na mě jako na diváka z plátna přímo stříkala, je z filmu cítit poetika Nicka Cavea. A to oceňuji. Navíc jako vždy skvělý Danny Huston. ()

jafuska

na mě až moc velké násilý v tomto filmu a westerny nemám ráda, šlo se na to dívat, ale na můj vkus hodně násilý, a to si myslím, že ve filmech by moc nemělo být, kazí to dojem z celého filmu škoda ()

RoninNiro

Proposition je umelecký western natočený v štýle filmu "Mrtvý muž". Zabijáci sú tu vzdelaní, recitujú básne slávnych autorov, citlivo vnímajú krásu okolo seba (hlavne Artur) aj napriek tomu, že sú násilníci bez hraníc v násilí. Je to taký kontrastný western, ktorý veci navzájom sa vylučujúce spája dohromady. Krásne obrazy striedaju obrazy ohavné, celý dej sprevádza hudba, avšak Mŕtvemu mužovi toto dielko nesiaha ani po päty. Tento film je ako rozdvojená osobnosť, ktorá sa chvíľu tvári ako umelecké dielo a chvíľu ako masový kinofilm. Každú dobrú myšlienku totiž môže zabiť snaha popri nej aj niečo zarobiť. Azda ak by sa od tejto komerčnosti Proposition očistil, mohol by sa rovnať "Mŕtvemu mužovi". Teraz to je western schyzofrenik, ktorý by som neodporučil ani na sledovanie pre oddych a zábavu, ani pre túžbu zamýšlať sa a pozrieť si niečo ťažšie a nekomerčné. Snáď nabudúce John Hillcoat, ale filmuj až keď budeš za vodou a len pre radosť :))) ()

Viko

Skvělá hudba, krásná krajina a horké podnebí vytváří prostředí pro snímek, v němž snad nikdo nemá šanci na spokojený život. Klasické "dobro proti zlu" zde proti sobě stojí lehce netradičně. Navíc stát na kterékoliv straně, rovná se rozsudku smrti. Příběh o životě bez pravidel a svobodě na straně jedné a "civilizaci" a smyslu pro povinnost na straně druhé. ()

Barghest

Málokdy se mi stává, abych si už při úvodních titulcích řekla, že tohle bude pecka, netušíc, kde beru to přesvědčení, které se nakonec ukáže být správným. Drsná, krví, potem a špínou prosáklá poetika pánů Cavea a Hillcoata mi prostě sedla. ()

gicous

Brutální, krvavý, smutný, drsný, depresivní a bezútěšný western, v němž je jediné místo, které si zachovává alespoň poslední známky civilizovaného světa, a to je dům kapitána Stanleyho a jeho ženy. Na konci je i toto téměř svaté místo nemilosrdně smeteno. Co dodat? Hillcoat a Cave dali Proposition netradiční a zvláštní nádech. Na jedné straně nešetří brutalitou toho nejtvrdšího zrna, na straně druhé ukazují krásné a poetické obrazy nehostinné krajiny doprovázené tajemnými a pro mě těžko rozluštitelnými monology. Proposition je western, který může vzniknout pouze mimo Státy. Je to western, který je těžko stravitelný. Zároveň vás to netradiční pojetí a kouzlo nutí u něj vydržet až do konce. ()

kirmakX6on

tohle je prosím "psychowestern" - většina hlavních postav vypadá psychopaticky, děj je protkát hustou nepříjemnou atmosférou, těžko uhádnout, zda má znázorňovat strojenost své doby, nějaké nevyřešené konflikty z minulosti nebo dávné zoufalství z neúrodného vylidněného špinavého kraje, které přešlo v útrpnou apatii. Příběh doprovází podmanivá hypnotizující hudba a jakási prapodivná báseň... Děje je ve filmu minimum, skoro bych řekl, že odhlédnu-li od formy, je film nudný. Akce je koncentrovaná do několika málo míst a je surová, jednoduchá, nekompromisní a brutální. Rozdělení filmu na celkem nudné, ale poetické pasáže s mnoha krásnými záběry na panenskou přírodu a kratšími dramatickými sekvencemi akce má svůj smysl - dokresluje zapomenutost a tvrdost kraje, v kterém se nic moc neděje, ale když už něco jo, tak bez servítek. Řekl bych, že forma filmu je dokonalá. Na druhé straně mi připadlo, že westernu chybí nosné jádro. Forma je jen obálkou - v případě tohoto filmu obálkou ničeho. Proto nakonec "jen" 74% ()

nula87

Australský western, který je řádně špinavý, krvavý, brutální, a upocený. Nabízí nepřeberné množství úžasných obrazů, a je v něm dokonale vidět rukopis Nicka Cave z jeho krvavých balad. Na příběhu by možná šlo ještě leccos vylepšit, takže kvalit Mrtvého muže to nedosahuje, ale přesto je to silné a velmi dobré. 80% ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

14.08.2010

Tahle země není pro kanibaly

Tahle země není pro kanibaly

17.01.2008

...aneb Viggo Mortensen versus lidožrouti. Ne, nejste sami, kdo má pocit déja vu. Jsou tomu zhruba dva týdny, co jsme psali o připravovaném historickém dramatu Vanikoro, mapujícím tragický konec… (více)