Proposition

• Austrálie The Proposition (více)

Film se odehrává v drsném a neúprosném prostředí australského vnitrozemí na konci 19. století. Proposition je ohromujícím příběhem oddanosti, odplaty a hledání spravedlnosti v zemi bez pravidel. Charlie Burns (Guy Pearce) je odpadlík, žijící se svými dvěma bratry mimo hranice zákona. Artur (Danny Huston) a Mikey (Richard Wilson) jsou hledaní pro znásilnění a vraždu. Když se kapitánu Stanleymu (Ray Winstone) podaří zatknout Charlieho a Mikeyho, udělá Charliemu složitý návrh - skoncovat s brutalitou, jež je obklopuje. Aby Charlie zachránil svého bratra před oprátkou, musí najít a zabít Arthura, svého psychopatického staršího bratra, o němž si Stanley myslí, že je hlavním viníkem násilí. Oba muži čelí nemožnému morálnímu dilematu, které vede k vražednému vyvrcholení. (oficiální text distributora)

willknott

Anti-western jak má být. Žádná hloupá klišé, žádní nažehlení sympaťáci v košilích, žádní „čestní“ zločinci. Hillcoat a Cave jsou trochu blázni, ale stvořili geniálně syrový příběh z australské pustiny druhé poloviny devatenáctého století se skvěle propracovanými postavami. Grázlové jsou v Proposition pořádně vyšinutí, zdegenerovaní a nemají zábrany. Můžou sice citovat poezii, ale tím se jen stávají ještě děsivějšími. Kamera, střih, hudba, herecké výkony – to všechno pracuje v dokonalém souladu pro zachycení tísnivé atmosféry, na kterou jen tak nezapomenu. ()

Elassar

Dva dny po shlédnutí Mrtvého muže jsem narazil na Proposition. Shlédl jsem ho se zatajeným dechem, musím říct, že tento komorní, drsný snímek mě zaujal víc, než již zmiňovaný Muž. Je to zase trochu o něčem jiném, děj možná není až tolik originální, ale ono podání a také skvělé herecké obsazení tomu dávají zajímavou chuť, nikoliv zkaženou, jako zuby většiny zúčastněných. Nevím, zdali se na to podívám ještě někdy, ale 3,5* si to jistě zaslouží. ()

kolly13

Ha, nelze to lépe napsat než Marušaj. Jen 5 hvězd je příliš. PS: zmíním jen zručně nastíněnou osamělost a zjevně podané nepřátelství. ()

karnifex

Cave je silná káva, s tím se samozřejmě muselo počítat. Velmi drsný příběh, z něhož se místy dělá špatně. V kontrastu s tím až neuvěřitelně nádherné a uklidňující záběry australské krajiny. A tomu hudba, která je nejen skvělá, ale také vložena s mimořádným citem tak, aby perfektně doplňovala.. ()

Terezasch

Kdysi jsem viděla v televizi zhruba posledních dvacet minut, které mi utkvěly v paměti natolik, že jsem se po několika letech rozhodla film vypátrat, a podívat se na něj od začátku. Fakt je to hnus, čpí z toho odporné násilí a beznaděj, a dokonce by to někoho mohlo štípat v nose (jako třeba mě). Celou dobu jsem byla napjatá jak malý gatě, a přála tomu či onomu aktérovi krutou smrt. Závěr byl pro mě dostatečným zadostiučiněním. ()

zaack

Koukám že Australani vyvážejí samé "hezké" filmy (viz Wolf Creek). The Proposition je hodně drsný western s dobrou atmosférou, parádními obrazy přírody, ale také s velmi pomalým tempem. ()

Joee

Tak tohle je pro mě opravdu jeden z mála westernů a ne-li jediný, co působí tak skutečně, uvěřitelně a příhodně oné době. Jako že westerny nemám moc rád, pro ten jejich styl klukovských kovbojek, tohle bylo právě něco zcela odlišného a vskutku jediněčného. Fakt hodně dobrý. ()

Petro

Po shlédnutí zůstal pocit ponurosti, bezútěšnosti, zmaru. Řekl jsem si, že ho víc nemusím. Nicméně A film je pěkné dílo. Už při sledování jsem věděl, že je vyjímečné obrazově a v kombinaci s dobrou hudbou velmi dobré. Až vyjímečné. Vždy vnímám film jako celek. Jako jiné umělecké dílo, třeba obraz. A tenhle obraz se hodně povedl. S odstupem času vím, že si jej ještě "sjedu". Právě pro tu ucelenost a zvláštní plynutí času. Ano působí zdlouhavě, pustě, syrově a drsně ale jak asi vypada krajina Austrálie a život v té době. A jaký je život? Jednoduchý, až děsivě jednoduchý a to tu je vidět. A kdo se odváží vstoupit do myšlení zabijáků, žijících z toho co si berou, v krajině kde se neodpouští? Zůstane hodně prostoru k zamyšlení. ()

Bearder

Hodně působivý film plný zvláštní atmosféry a napětí které mě po celý film nepustilo. Je plný krásných záběrů a scénu s kopím jsem si musel přehrát několikrát protože mě zaskočila naprosto nepřipraveného a to se mi právě líbilo. Příběh je opravdu dobrý a hlavně není nudný. Celkově na mě nechal tento film silný dojem a vůbec bych nelitoval ho vidět ještě tak 2x ()

MariusDee

Film, který se tváří velmi hluboce, ale ve skutečnosti je tak plitký jako to australské Eyrovo jezero a tak prázdný jako Velká Viktoriinina poušť. ()

josmart

Hustá psychedelická atmosféra, realistické střílečky, skvěle vykreslená postava cpt. Stanleyho, hezká stylizace - spousta záběrů jako políčka v komiksu (tímhle mi to trochu připomnělo Sin City). ()

CradleSKS

Musim rict, ze tento "neobvykly" western z doby osidlovani Australie me velmi zaujal a casto se mi vybavuji jednotlive pasaze. Pribeh trech bratru na ceste zlocinu, kdy dva z nich jsou chyceni a starsi dostane "proposition" . Musi najit a zabit tretiho bratra, ktery se skryva ve skalach a je pricinou mistnich brutalit a tim zachranit mladsiho bratra od opratky. Zacina cesta mnoha rozhodnuti a hledani sebe samotneho. Vyzdvyhnul bych herecke vykony jak Guy Pearce, tak Ray Wilsona a Emily Watson taky nezahrala spatne. velke plus bych dal uzasne a podmanive hudbe, ktera se k tomuto filmu velmi hodi a vynikajicim zaberum australske prirody. Jinak film nedoporucuji slabsim povaham, vynika znacnou brutalitou a surovosti, bez ktere bych si ale tento film nedokazal uz predstavit..Konecne poctivy western! ()

killa black

Proposition je krásně zpracovanej western z Austrálie, kterej mne rozdrtil svojí drsností a nekompromisností. Příběh sice velmi jednoduchý, ale od westernu nepotřebuji víc. Hudba Nicka Cavea to je kapitola sama pro sebe. Některé dialogy jsem si pouštěl několikrát a jen zíral stejně jako na scénu, kdy je ještě nedomestikovanému Aboriginci ustřelena půlka hlavy. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

14.08.2010

Tahle země není pro kanibaly

Tahle země není pro kanibaly

17.01.2008

...aneb Viggo Mortensen versus lidožrouti. Ne, nejste sami, kdo má pocit déja vu. Jsou tomu zhruba dva týdny, co jsme psali o připravovaném historickém dramatu Vanikoro, mapujícím tragický konec… (více)