Tento život (festivalový název)

• dánský

Hvidsten gruppen

• dánský

Hvidsten Gruppen - Nogen ma do for at andre kan leve

Village - One family's sacrifice will let a country live, The

Drama / Válečný

Dánsko, 2012, 110 min

Kdo říká, že film o válce musí nést vrstvu patosu a mít pachuť nacionalismu? Riisové, která si právem zaslouží přídomek "renesanční člověk", se povedl husarský kousek: vydala se jinou cestou, nade vše ostatní staví člověka a jeho emoce. Naprosto každý člověk ve filmu, každá postava, je skutečnou, uvěřitelnou, dýchající a cítící bytostí. O tom si novější české filmy podobného druhu (Lidice, Habermannův mlýn) mohou nechat jen zdát. [ 47. MFF KV, 10 evropských režisérů očima Variety ](3.7.2012)

Pokud tento film porovnám s Lidicemi, tak výtvor dvojice Nikolaev/Nellis je skutečně chudým příbuzným smutně se krčícím v rohu. Tento život je v zásadě stejně předvídatelný, ale natočený nesrovnatelně lépe, velmi přesvědčivě, a v závěru má sílu skutečně dojmout, a to i drsné povahy, např. mě. Lidice mě nedojaly vůbec, a pochybuju, že vůbec někoho. Plusem je i to, že se něco dozvíte o dánských dějinách, nebuďme egocentrici, odboj nebyl jen u nás. Stejně tak je zajímavý pohled Dánů na druhou světovou válku a okupaci. Zkrátka řemeslně perfektně zvládnutý snímek, který lze jen doporučit, až do konce se nebudete nudit.(8.7.2012)

47th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2012 - VARIETY´S TEN EURO DIRECTORS TO WATCH - Deset evropských režisérů očima Variety (Hvidstengruppen - Nogel må dø for at andre kan leve / ATHIS LIFE - SOME MUST DIE, SO OTHERS CAN LIVE / Tento život ) - Pravdivý příběh o odbojové skupině Hvidsten, ale právě že jen ten příběh, nic víc... - 5. 7. 2012 - kino Drahomíra - Karlovy Vary - 60%(12.8.2012)

Temná história Dánska v období 2. svetovej vojny, 5 rokov pod nadvládou Nemecka a samotná dánska vláda sa rozhodla s Nemcami spolupracovať. Ale väčšina národa bola iného názoru a začal sa organizovať odboj. Od skromného začiatku s malými izolovanými skupinami odporu sa postupne vytváralo široké a dobré organizované hnutie, ktoré podporovala veľká väčšina obyvateľstva. Medzi nich patrila a odbojová skupina Hvidsten Grupbola dánska skupina odporu, ktorá bola prepojená na britskú tajnú organizáciu SOE7. Tí cvičili dánskych parašutistov, ale pomáhali aj materiálne (predovšetkým výbušninami). Činnosť tejto odbojovej skupiny, ako aj niekoľko ďalších bolo odhalených gestapom na podklade zrady výsadkára britskej armády. 11. marca 1944 v skorých hodinách bola väčšina tejto skupiny zatknutá a 8 členov skupiny dňa 29.6.1944 popravených.Film je o statočnosti, priateľstve ale aj o ochote zaplatiť aj najvyššiu cenu za svoje vlastenectvo. Mimoriadny je spôsob, akým film vykresľuje každodenný život v kombinácii s prvkom odporu a vojny a, že nezasahuje do násilia a brutality, ktoré sú u týchto filmov bežné.(28.6.2016)

Film, který rozhodně není natočen špatně, bohužel ho ale nic neodlišuje od těch stovek dramat o druhé světové, které jste v posledních letech mohli vidět v kině. Už předem tedy víte, že když v polovině filmu začnou pronásledovat zlí nacisti dva mladé odbojáře, podaří se dvojici utéct, že se dočkáte nějakých lehce patetických projevů a že absence závěrečného dodatku o tom, kdo přežil a kdo zemřel, by v tomto případě byla neodpustitelná. [47th Karlovy Vary International Film Festival](2.7.2012)