Cesta domů

Fly Away Home

Cesta domov

Rodinný / Dobrodružný / Drama

USA, 1996, 107 min

Anna Paquin, malá holčička z Piana, už o fous dospěla. Jako slečna i jako herečka. Po havárii s matkou na Novém Zélandě se ocitá na druhém konci světa, doslova i do písmene. S otcem Jeffem Danielsem, vynálezcem, bláznem, snílkem, v Kanadě. Unavená, se ztrátou paměti. Výraznou roli má hudba, kamera, záběry přírody. Mark Isham vykouzlil muziku podobnou symfonii, výraznou, barvitou, znělou, vzbuzující představy. „Proč se to všechno stalo?“ Tuto nebo podobnou otázku si už položil i ve skutečném životě leckdo z nás. I záchrana pár vajec však může být dostatečným důvodem k přežití. V maminčiných šálách a šátcích, v krajkách a hedvábí, v plisovaných šatech. Jenže i v kanadě se musí chodit do školy a malé zobáčky si mezitím klovou cestu ze skořápek na svět. Aby posléze zaměstnaly všechny kolem. A klasický nerudovský problém – kam s nimi na podzim? Jak odletí husy, zvyklé jen chodit? A tady přichází ke slovu tatínek kutil a všeuměl a člověk se nestačí divit, co všechno se dá vymyslet. Běžný Čech by asi husy zabil, oškubal a dal zmrazit na zimu, ale naštěstí jsme v Kanadě. Snímek doslova pohladí na duši. V uspěchaném čase sledovat, jak si někdo najde čas na záchranu pár opeřenců. Když už všichni letí, prožíváte tu euforii s nimi. Je to dojemné, lidské, pohádkové. A přitom skutečné.(7.9.2008)

Rodinných filmů o vztahu člověka ke zvířatům byly natočeny hromady. Aby však jedním z hlavních protagonistů bylo hejno divokých hus, to není zrovna obvyklé. I to je jeden z důvodů, proč je Cesta domů zajímavým filmem, spolu s faktem, že byla volně inspirována skutečným příběhem. Výborný rodinný film o symbióze člověka a přírody, o vztahu, který může mezi člověkem a zvířaty vzniknout, s tím související nelezení citového pouta dcery k otci a naopak, a ve druhé polovině téměř filmová báseň o kouzlu létání. Právě v letových scénách vyniká výborná kamera Caleba Deschanela a pochvala jde samozřejmě i na adresu Anny Paquin, podávající další přirozený výkon (její triumf na Oscarech o tři roky dříve byl ještě v živé paměti).(20.12.2013)

Tento film mi vyrazil až dech, začíná tragickou události, a divoké husy jsou prostředkem jak překonat psychické trauma ze ztráty matky a najít si vztah s otcem, kterého dcera moc nezná. I když víte, že v tomto rodinném filmu vás čeká šťastný konec tak nemůžete si nevšimnout jaké napětí v sobě pociťujete. Záběry ze skvělé kamery na divoké husy a na letadlo "husí máma", jsou prostě krásně a podkresleny vynikající hudbou. Byla by škoda tento film neocenit jinak aspoň z mé strany.(20.8.2011)

Takhle má vypadat rodinný film, vlastně pohádka, v níž se může každý divák snáze identifikovat se svou postavou - děti s hlavní prepubertální hrdinkou (je žensky křehká a zároveň prožívá klukovská dobrodružství), otcové s hračičkářským kutilem letcem, neboť každý správný chlap je takovýhle velký kluk nadšenec, a matky s tím křehkým rodinným poutem, která se tvoří a zesiluje mezi otcem a dcerou ... i když se nabízelo napsat spíš s těmi ... husami? :-)(10.1.2009)

• charge

Filmy s Jeffem Danielsem mám celkem rád, ale tenhle byl zkrátka ústřel, celej film o husách od jejich zrození až po jejich vzlet do teplých krajů, do toho ještě fakan, kterýmu není nic dost dobrý, její otec typicky fousatej a vlasatej aktivista, stupidní bengaboy, kterej se chce ptáků zbavit tím, že jim přistřihne křídla, aby pak nemohli vzlétnout, potom ale nechápu jak se jich chce jinak zbavit, poté následuje hodinové učení ptactva s pomocí rogala jak létat, od poloviny nesledovatelný. 0%(11.12.2012)

• - Film byl původně natáčen pod názvem Flying Wild a tento název nesl i prvotní trailer. Několik týdnů před uvedením do kin byl však film přejmenován na Fly Away Home. (peetriss)

• - Film je volně inspirován skutečným příběhem kanadského vynálezce, ultralightového nadšence a umělce Billa Lishmana, který v roce 1993 absolvoval úspěšný let, vedoucí hejno hus z kanadského Ontaria do jejich zimoviště v Severní Karolíně. (peetriss)