Valdez přichází

Burt Lancaster jako nemilosrdný bojovník v honbě za spravedlností. Dle stejnojmenného románu Elmora Leonarda ml. (Jackie Brownová, Vlak do Yumy ve 3:10 natočený pod názvem Cesta za záchranou) vylíčený příběh o zástupci šerifa, Mexičanovi Valdezovi, jenž na rozkaz movitého statkáře Franka Tannera rozpoutá v prérii peklo, při němž je zabit nevinný Afroameričan. Ten po sobě zanechal těhotnou indiánku, jíž se Valdez ujímá. Zástupce šerifa se snaží dostát spravedlnosti a současně se vyrovnat s vnitřními démony. Krajina sežehlá rasismem a mocenskými pakty upevňovanými pravidlem „oko za oko, zub za zub” ale Valdezovi pouť za pokáním vůbec neusnadňuje. Nakonec se rozhodne pro cestu pomsty. Bývalý bojovník kavalerie nechává Tannerovi vzkaz: „Valdez přichází…“ V poslední filmové roli se zde objevuje veterán Frank Alvin Silvera, který díky svému jamajskému původu od 50. let ztvárnil řadu cizokrajných postav, čímž do americké žánrové kinematografie vnesl důležitý etnický rozměr (Viva Zapata!, Vrahův polibek, Vzpoura na Bounty či Grošák). (Česká televize)

Ondrew

Western ako remen. Burt Lancaster staby bojovnik-samotar, so svojimi vlastnymi moralnymi zasadami. Bravurny ostrostrelec, ostrielany renegad a do toho vsetkeho -- ako inak -- patricne zapornacka postava, ktora mohla mat ku koncu len dve alternativy.... zomriet alebo zabit. Film prave ku koncu nadhadzuje do ringu i dalsie existencne otazky, a tak.... kto vie, ako to vlastne napokon cele dopadlo??? 80%. ()

Pythonator

Tak trochu nudnější Rambo ve westernovém pojetí. Burt je působivý a oči Susan Clark opravdu kouzelné, ale děj je poněkud chudý. Je to jen roztahaný příbeh o pomstě a krom té pomsty tam vlastně není žádné duchaplnější poselství. Navíc je tam velmi nečekaný a otevřený konec, který je otevřený tak chytře, že je vlastně zavřený. Hlášky jsou tu opravdu chlapácké. ()

bertrand

Film táhne Burt Lancaster, o tom není pochyb. Ten smutek a melancholie, o kterém píše pan Pohrobek a vůbec vnitřní klid, který z něj sálá činí jeho postavu strašně "watchable" česky to ani nemůžu jedním slovem vystihnout. Lancastera prostě kamera miluje a on ví, jak se jí představit v tom nejlepším světle - asi tak, jak to zkušený svůdník umí zahrát na mladou holku (stejně to má i fenomenální M.Caine )....apropos, chcete-li víc westernového Lancastera, pusťte si ještě Ulzana´s Raid! ()

StaryMech

Kdoví co přimělo broadwayského herce a režiséra Edwina Sherina natočit tento skromný western o pomstě, který jsem si jako hoch hýčkal vedle "Hombreho", "Jeremiaha Johnsona" a "Butche Cassidyho a Sundance Kida". Ona čtveřice má víc společného než jen žánrovou příslušnost a nebesky modré oči titulních hrdinů - kupříkladu závěrečný stop-záběr, na který se nezapomíná. "Valdez" se ubírá odhadnutelnou cestou, chvílemi trochu přehání, ale převažují klady : zmíněný závěr (pro mě nejsilnější okamžik celého díla), protirasistické ladění, pár velmi suchých výroků na způsob "Sedmi statečných", příjemná hudba a kamera (jak španělské hory, tak střílení v nich nasnímal přesvědčivě skoro šedesátiletý veterán, Maďar Gábor Pogány, jehož podpis nesou tak rozdílné snímky jako "Zakázaný Kristus" a "Pink Floyd v Pompejích") a samozřejmě pár dobrých herců. Co se týče Lancastera, možná jsem ustrnul v nějakém předsudku - bývalý cirkusový akrobat byl pro mě vždy uvěřitelnější jako voják, osadník, hochštapler nebo kriminálník než jako sicilský šlechtic či intelektuál v důchodu. Mexičan Valdez je někde uprostřed. Silnějším dojmem na mě zapůsobil El Segundo v podání stěží poznatelného Bartona Heymana. ()

PORTER44

Povedený western,B.Lancaster alias Valdez na útěku před místním statkářem když unese jeho ženu kterou chce vyměnit za sto dolarů,ale statkář sebere všechny své muže a začne honička na Valdeze.Nechybí spousta přestřelek,B.Lancaster předvedl skvělí výkon. ()

honza.g

V jednoduchosti je často síla, ale nebýt vtipného a přitom logického vyvrcholení, dala by se jednoduchost scénáře vyklídat jako prostoduchost. Celkově príma film, pro westernové fanoušky bonbonek. ()