Vajíčko se stalo perlou mezi hrami Belgičana Féliciena Marceaua. Po české premiéře (1964) v Městských divadlech pražských v režii Oty Ornesta s Václavem Voskou v roli Emila Magise se hrálo na mnoha dalších českých scénách. Vajíčko je symbolem dobrého bydla. Je v něm útulno. V zájmu každého průměrného maloměšťáka tedy je dostat se do něj. Jediná cesta, jak se dostat do vajíčka establishmentu, je ale popření vlastních zásad, lobbing, politikaření. Václav Voska tohle všechno zvládl s nezapomenutelnou přesností a grácií.

„Byl to nádhernej mužskej,“ řekla o něm při natáčení bonusu v pražské poetické vinárně Viola jeho kamarádka a spolupracovnice, herečka Jaroslava Adamová. Rozsáhlý rozhovor nám poskytla nejen ona, ale i tehdejší dramaturgyně Městských divadel pražských Ludmila Janská, která s Václavem Voskou na Vajíčku úzce spolupracovala. Současnou dotáčku obohatí také doyen televizní dramaturgie Miloš Smetana, autor cyklu Zveme vás do divadla, v němž léta důsledně sledoval nejlepší inscenace. Tento dodnes živý cyklus vznikl v roce 1965 a jeho podoba byla ve druhé polovině šedesátých let spjata právě s tváří Václava Vosky, jehož úvody a přestávkové rozhovory byly legendární. Jako součást bonusu uvidíte rozhovor Václava Vosky s Janem Werichem k inscenaci Sever proti Jihu, který rozhodně není jen o představení Divadla E. F. Buriana, a fiktivní rozhovor, jejž vedl Václav Voska jako průvodce cyklu sám se sebou jako s představitelem fyzika Möbia z Dürrenmattovy hry Fyzikové. (oficiální text distributora)

Přemek

Ta jedna hvězdička dolů je za převod do TV podoby. Divadelní inscenace a Voskův výkon samozřejmě zasluhují plný počet. Klasika divadelních zázraků 60. let. ()

Vejrrr

Nebojím se použít slova geniální. V této hře Vás úžasný Václav Voska provede všemi záludnostmi života, předloží vám otázku, zapolemizuje nad odpovědí, pouští se do těch nejobtížnějších oblastí lidských vztahů analyzuje je a zároveň se vysměje jejich podstatě... Názorně předvádí jak se jeden takový život může vyvíjet - a to vše s obdivuhodným vtipem, elegancí a otevřenou tragičností. ()

Eruntano

Komedie je to řemeslně bravurně napsaná, s velmi přirozeným smyslem pro humor. Dějově působí celou dobu prostince a jednodše. S dobromyslnou nadsázkou předvádí bystrého, leč obyčejného chlapíka glosujícího svět kolem sebe. No jo, jenže ony se zdánlivě neškodné postřehy o systému a společenské konformitě nakonec mění v brutální a technicky dokonalý nástroj zla. Geniální pointa. Pokud navíc máte Václava Vosku, nad jehož všestranně promakaným a radostným Herectvím (nikdy bych netušil, že existuje tolik forem ironie) visí čelist, vytřískáte z toho maximálně lahodný zážitek srdce rozplesávající a v mefistofelském závěru zároveň mrazivý. A k tomu nám dopomáhej Ornestova režie se skvělými nestřihovými přechody. ()

PhillM.

"Ráno jsem vstal, svěží a čilý." --- Vajíčko je prostě skvělá, pětihvězdičková záležitost a mistr Voska v této inscenaci přidává šestou. DVD od vydavatelství THESPIS (bohužel už zaniklého) navíc obsahuje raritní rozhovor Václava Vosky s Janem Werichem, což je za sedmou hvězdu. A už radši končím, protože mi stejně dávno došly hvězdy :-) ()

Axident

Vynikající, jako většina představení z edice Reflex. Divák se jen kochá a posteskne si, proč podobné výkony není vidno častěji dnes - na hranici brilantnosti, Voska vynikající! ()

FOCKE_WULF

Pokud život berete jako HRU, tak se zákonitě snažíte přijít i na nějaký herní systém a "teorie vajíčka" mi přijde hodně zajímavá (i když na prvním místě herních strategií je u mě Kostkař). Hluboce smekám před ostrovtipem pana spisovatele Marceaua i před výkonem pana Vosky, který je tady perfektní. ()

PanthercOY

Opravdova ceska filmova spicka - asi to bude tim, ze je to adaptace ;-) Ukazuje, ze cesky film na ceske divadlo nikdy nemel, procez mu na jeho krisi doporucuji - netocte Hrebikoviny (az na PPdH a nevymyslejte vlastni slataniny, vemte kameru do divadla, udelate lip. A jeste bych si dovolil jednu hypothesu - cz bylo vzdy bohate na superkvalitni interprety, kteri rozpoznaji umeni, s kvalitnimi autory to byla ale vzdy bida (je to logicke takze dost mozna je to tim, ze zname autory z celeho sveta a interprety jen nase - proto ta disproporce) ()

josieaddms

Skutečně chutná podívaná. Musím říct že než jsem se šla koukat tak jsem hrozně brblala (Jak jinak, samozřejmě) že se mi do toho nechce, a tak. Ovšem snad už po druhé větě jsem se začala cítit neskutečně blaženě, protože tohle byli přesně ty filozofické teorie které tolik blaží mému slechu a duchu. Všechny ty řeči o systému, o lásce, o principech, o základech byli jako sladké potrava pro můj mozek. Nejen že to pan Voska hrál úplně perfektně, ale ještě ke všemu celý ten text, celý ten koncept, byl jako by zrovna vycházel z mojí hlavy. Úžasné, byla jsem tak fascinovaná příběhem, že jsem si ani nevšimla Květy Fialové v jedné krásné roli (I když říkala jsem si že ta herečka je nějaká nevšedně hezká a že ten hlas je mi povědomý) a máma si pak ze mě dělala legraci. Nicméně, opravdu mi to přišlo skvělé, málo kdy se pro něco nadchnu, ale tohle bylo vyloženě pro mě. Místa byli i vyloženě velmi vtipné, ale hlavně to bylo přesné, výstižné a musím říct že i všemi moc dobře zahrané. Jsem fakt ráda že mě máma donutila se na to podívat. Taky se totiž ráno nikdy nebudím svěží a čilá. Co vy? ()

old salt

Televizní klenot !!! Doporučuji každému, protože sledovat V.Vosku v jeho nejlepší roli je nádherný zážitek ... ()

evangelik

Herecký koncert V. Vosky. Domýšlel jsem, jak by hra vyzněla, kdyby Emila hrál někdo o cca 10-15 let mladší. Přece jenom když jsou tchán a tchýně stejně staří jako zeť, působí to opticky špatně... Škoda, že komunisti po Voskovi tak "šli". Takových rolí v jeho noblesním podání jsme mohli vidět daleko víc. ()