Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Četař americké armády, který se účastnil 1. sv. války, vede jednotku odstřelovačů ve stejné divizi, jako kdysi před lety sám sloužil. Jednotka se účastní bojů v severní části Afriky, která spadá pod vichistickou vládu ve Francii, vylodění na Sicílii a v Itálii, vylodění v Normandii na pláži Omaha a dostává se až do obsazení Německa. Během těchto dobrodružství se jednotka dostane do několika konfliktů s civilním obyvatelstvem - jako například s těhotnou Francouzskou, která se chystá rodit či do přestřelky v sanatoriu pro mentálně postižené. Paralelně s tím četeř vede malou osobní válku s vojínem Griffem, který veřejně projevuje své pacifistické smýšlení. Griffs nakonec ve stínu nepopsatelné hrůzy osvobozeného koncentračního tábora uzná, že někdy je třeba vzít do ruky zbraň

INFO O ROZŠÍŘENÉ VERZI: Jeden z nejproslulejších válečných filmů se téměř po čtvrtstoletí od své premiéry dočkal zásluhou filmového kritika a dokumentaristy Richarda Schickela nejlepšího možného zkompletování. Navzdory faktu, že na 113 minut zkrácený původní materiál čítal více než dvojnásobnou metráž, je velmi pravděpodobné, že verze, kterou Schickel zrestauroval za pomoci poznámek režiséra Samuela Fullera a kompletního scénáře, svými 160 minutami v podstatě odpovídá režisérově představě. Seržant První pěchotní divize (odtud název - označení na rukávu uniformy), ztělesněný Lee Marvinem, a čtyři jemu svěření mladíci procházejí v epizodicky vystavěném příběhu přes severní Afriku, Sicílii, pláž Omaha, Německo až do Československa. Navzdory geografickému rozmáchnutí, odkazujícímu až k epickému velkofilmu, redukuje Fuller druhou světovou válku pouze na pět jedinců. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (103)

KRYSIOPICE odpad!

všechny recenze uživatele

B R 1 vyhrává v mé osobní soutěži o nejpřeceňovanější film všech dob. Nechápu jak tenhle zvratek můžou Američani pokládat za jeden ze svých nejlepších válečných filmů. Starý děda (Lee Marvin) vede partičku neohrožených skrz celou WW2. Žánrově je to tzv. válečný western vždycky jako první umře ten černoch pak v te jednotce je asi 20 vojaku ti jako pořád dokola umírají, aby se jako neřeklo a těm 5 vyvoleným se kulky vyhýbají a nebo se s cinkáním od nich odrážejí. BTW ani jsem nevěděl, že američani osvobodili Terezín ja myslel že se zasekli někde u Plzně? 2 kýble patosu, WTF scény, a neskutečné přehrávání ochotníků. ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $-miliónovTržby USA $7,206,220Tržby Celosvetovo $-║ Veľká červená jednotka a jej 5statočných šťastlivcov a ich strastiplná púť frontou 2.svetovej vojny od Severnej Afriky, cez Normandiu až po Československo, veľmi pútavý film, tiež fajn akcia, nechýba dramatickosť a surovosť. /80%/ ()

Reklama

LeoH 

všechny recenze uživatele

Podivuhodně mnohotvářný kousek, má v sobě jak málem pacifistický údiv nad nesmyslností války, tak realisticky rezignované „když už musí být, pojďte se podívat, jak to v ní doopravdy vypadá“, a dokonce i nemálo míst, která se mírou nadsazeného furiantství pomalu blíží Hanebným panchartům. Ne že by mi doopravdy pomohl pochopit, jaká síla člověka přiměje do takového podniku dobrovolně jít, vytvořit si v hlavě umělou dělicí čáru mezi vražděním a zabíjením a v případě potřeby se bez většího váhání nechat sejmout, ale leccos aspoň úspěšně naznačil a navíc nabízí pro našince vlastně docela vzácný komplexní pohled na druhou světovou v Evropě „z třetí strany“, americkýma očima. Dobrý pozor dával nejen Spielberg, ale jistě třeba i Marhoul. (Viděna Schickelem rekonstruovaná dvouapůlhodinová verze a docela by mě zajímala ta producentsky „ořezaná“, jestli náhodou nebude sevřenější a tudíž silnější – koneckonců se proslavila právě ona a ne ta z původních režisérových poznámek.) ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Stejně jako vyprávění veteránů i Fullerovo pojednání o jeho anabázi druhou světovou postrádá jakoukoli dramaturgickou výstavbu či gradaci. Jeden výjev střídá druhý v epizodickém vyprávění bez příběhu či vývoje postav. Spíše než válečný film představuje "Velká červená jednička" fikčně přibarvený memoár vyvolávající respekt k autorovi nikoli pro jeho tvůrčí schopnosti, ale kvůli jeho vojenskému působení. ()

Morien 

všechny recenze uživatele

(1001) Pro mě Velká červená jednička patří k těm působivým válečným filmům. Po filmové stránce je sice takový... nejspíš musím říct naivní a zastaralý, respektive je prostě zřejmé, že Sam Fuller ještě patří k tomu starému Hollywoodu a mezi kinematografií začátku osmdesátých let takhle vedený film působí prostě jako zjevení z dob minulých. Při sledování jsem si vzpomněla na italský film Velká válka, který je z roku 59, a tam někam bych Jedničku asi pocitově zařadila. Navíc rámuje a proplétá vyprávění humorem, i tak ale dokáže stavět z velmi silných surových obrazů a autenticky dýchajících detailů. Oproti jednoduchému voice-overu mluví velmi důrazně mimoslovně a to ve mě vyvolává divácký zážitek takového kalibru, že jsou všechny ostatní nedostatky nebo námitky s gustem zameteny pod koberec. Navíc bych řekla, že to bude moje nejoblíbenější role Leeho Marvina, i když mám v jeho filmografii zatím ještě mezery. A stejně mi přijde šílené, že on i režisér tady pro kamery inscenují, čím si reálně prošli. ()

Galerie (36)

Zajímavosti (17)

  • Režisér Samuel Fuller sám sloužil ve druhé světové válce. Byl členem "The Big Red One" a mnoho momentů v tomto filmu je založeno na vlastních zkušenostech. (J.A.K.)
  • V prodloužené verzi se objevuje Samuel Fuller jako vojenský kameraman, který nutí vojáky mávat do kamery. (J.A.K.)

Reklama

Reklama